Kas võistluseelne venitamine on kasulik?
Võistluseelne soojendus ja venitusharjutused on rutiiniks, millest suur osa rahvasportlastest sageli hoidub. Lähed jooksma poolmaratoni? 21km? Miks peaks enne võistlust veel jooksma ja ennast venitusharjutustega väsitama? Värske uuring näitab, et võistluseelsest soojendusest ja venitusharjutustest on ka tegelikult kasu.
Nimelt uuriti dünaamiliste venitusharjutuste mõju jooksutulemusele (Yamaguchi T., Takizawa K., Shibata K.). Uuringu subjektiks oli seitse kesk- ja pikamaajooksuga tegelevat hästi treenitud sportlast. Jooksjad pandi jooksulindile kaks korda – esimesel korral ilma mingite eelnevate venitusharjutusteta ning teisel korral kümne dünaamilise venitusharjutuse tegemise järgselt. Venitusharjutused ei olnud rasked ning need sooritati tempokalt.
Seejärel lasti sportlastel joosta kiirusel, mis vastas 90%-le nende maksimaalsest hapnikutarbimisest. Selgus, et sel korral, kui sportlased olid eelnevalt teinud kümmekond dünaamilist venitusharjutust, suutsid nad jätkata jooksmist väsimuse tekkeni tunduvalt kauem. Keskmiselt jõuti joosta 928 sekundi jagu, samas kui ilma venitusharjutusteta püsiti llindil vaid 785 sekundi võrra. Ka jooksulindil läbitud vahemaa pikenes märkimisväärselt – 3619 meetrilt 4301 meetrile.
Uuring näitas, et dünaamiliste venitusharjutuste sooritamine enne 3-5 km pikkust võistlust võib võistlustulemusele igati positiivselt mõjuda. Samas tuleks kindlasti lisada, et tegemist oli dünaamiliste mitte staatiliste venitusharjutustega, mille mõju võistluseelsel sooritamisel uuringute kohaselt nullilähedane või isegi negatiivne on. Mida dünaamilised venitusharjutused endas hõlmavad, seda võid vaadata nt. lisatud RunnersWorldi videoklipist.
Foto: Heiki Rebane.