Kaunase maraton
Jätkame täna samuti Leedu teemal, ajame juttu Kaunase maratoni direktori Algirdas Pukis'ega ja räägime sel aastal esmakordselt toimunud Kaunase maratonist.
Jätkame täna samuti Leedu teemal, ajame juttu Kaunase maratoni direktori Algirdas Pukis'ega ja räägime sel aastal esmakordselt toimunud Kaunase maratonist.
1. Kaunas on enam kui 350 000 elanikuga Leedu suuruselt teine linn, kuid kuni eelmise aastani ei toimunud seal oma jooksumaratoni. Kust tekkis idee korraldada just nüüd Kaunases rahvusvaheline jooksuvõistlus-maraton?
Idee tekkis mul ja minu vennal umbes kolm aastat tagasi. Olime osalenud mitmetel jooksuvõistlustel nii Leedus kui mujal ning meie jaoks oli ootamatu ja üllatav, et Kaunases ei korraldatud täispikka maratoni. Samas – mitmed jooksjad rääkisid, et selline võistlus võiks olla. Nii et me lihtsalt korraldasime võistluse, mida jooksjad olid oodanud . . . me lootsime, et suudame mõne inimese unistuse sellega realiseerida. Kaunases on muidugi varemgi mitmeid jooksuvõistlusi korraldatud, kuid need olid mõnesaja osavõtjaga 5-10km võistlused linna pargialadel. Meil on hea meel, et suutsime aluse panna maratoni traditsioonile Kaunases ning soovitame inimestel selle võistluse ajal Kaunast külastada – võistlus toimub ju suve algul, mil meie kodulinn on igati kena.
2. Esimesel Kaunase maratonil lõpetas 42km distantsi 85 jooksjat, 257 jooksis poolmaratoni, 772 10km pluss veel teatejooksust osavõtvad inimesed. Kas te olete rahul sellise osavõtjate arvuga? Mis on teie eesmärgid järgmiseks aastaks?
Me oleme väga rahul nende numbritega võttes arvesse seda, kui palju meil oli aega ja finantse selle ürituse korraldamiseks ning et võistlus ise toimus esimest korda. Kaunase maratoni erinevatel distantsidel osales enam kui 1800 inimest. See number ületas nii meie ootusi kui ka varasemate Kaunase jooksuvõistluste osavõtjate arvu märkimisväärselt! Meil on eesmärgiks järgmisel aastal kahekordistada Kaunase maratonil osalevate jooksjate arv ja me oleme üsna kindlad, et me tuleme sellega toime! Nii et me ootame kuni 4000 jooksjat, neist 350 võiks joosta maratonidistantsi.
3. Minu arusaamist järgi oli Kaunase maratoni toimumisaja valik üsna keeruline – septembris on Vilniuse maraton, mai lõpus poolmaraton, nii et sõelale jäi juuni algus. Kuidas on ilm tavaliselt Kaunases sel ajal? Ega maratoni jooksmiseks liiga kuum ei ole?
Selleaastane ilm oli jooksu jaoks ideaalne. Ilma ennustamine on väga raske töö – ma arvan, et sel aastal oli meil õnne ja ilmaga vedas. Me mõtlesime pikalt, kuna võistlust korraldada – ja kujunes välja nii, et see oli loogiliselt võttes ainuke hea kuupäev. Tegemist on suve algusega, mil ilm on soe ja päikseline, kuid mitte liiga kuum. Me pidime arvestama ka teiste võistlustega Leedus ja mujal Balti riikides. September on maratonide koha pealt üsna tihe, kuna nädalase vahega toimuvad maratonid Tallinnas ja Vilniuses. Kevade lõpul on Riia maraton ja Vilniuse poolmaraton, nii et me valisime suve alguse - juunikuu. Lõpuks on see ju hea moodus suve alustamiseks – maratoniga!
4. Esimesed kaks asja, mis mul Kaunase maratoni juures silma torkasid, olid Virgilijus Alekna võistluse patroonina ning väga ilus medal. Kuidas te jõudsite selleni, et Virgilijus Alekna Kaunase maratoni patrooniks sai?
Vigilijus on sportlasena kahtlemata Leedu spordiajaloo kõige silmapaistvam persoon – nii et meil oli tõsiselt hea meel saada ta Kaunase maratoni esindama. Ta on sportlikkuse ja tervislikkuse ning rahumeelse elustiili sümbol, mis on ka meie jaoks olulised väärtused, nii et meie eesmärgid ja vaated haakusid hästi. Maratoni medal on meie disaineri Urtė Pakersi looming – tal õnnestus väga hästi ühendada moodne lähenemine Kaunase kaardiga medali taustal! Me oleme väga õnnelikud, et me saime temaga ses osas koostööd teha!
Iga 10km, poolmaratoni ja maratoni lõpetaja saab medali – need on vaid erineva suurusega. Me oleme hetkel mõtlemas järgmise aasta medalitele – kas muuta medali kujundust või mitte?
5. Milline on Kaunase maratoni rada? Kas maraton toimub ühel ringil? Raja-, stardi- ja finishiteenindus?
Maratoni läbimiseks peab jooksma 4 umbes 10km pikkust ringi. Rada on väga tasase profiiliga – tõusumeetreid tuli maratoni distantsil kokku vaid 80m. Jooksjatele pakutakse rajal vett, spordijooki ja toitu, loomulikult ka finišis. Maratoni ja poolmaratoni jooksjad said toidutalongid, mis andsid võimaluse osaleda pasta party'l kas siis enne või peale võistlust. Lisaks – iga jooksja võis saada massaaži ning kuulata peale võistlust kontserti.
6. Mis on need peamised põhjused, miks Eesti jooksja peaks osalema Kaunase maratonil?
Kaunases on juuni alguses väga ilus ning maratonirada nauditav ja kerge. Ei tohi unustada ka võistluse ajal toimuvat festivali, kus esinesid tuntud bändid. Kaunase maraton peaks olema selliseks võistluseks, kuhu iga jooksja tahab tulla. See on hea võimalus joosta koos meie parimate jooksjatega, olla nende seltsis, kes armastavad jooksmist, nautida suvist ilma ning kõike seda, mis Kaunasel on pakkuda.
7. Ma olen aru saanud, et Leedus toimub kümmekond maratoni – Kaunase maraton, loomulikult Vilniuse maraton ning lisaks mitmed väiksemad võistlused nagu Klaipėdos Ekomaratonas, Pasvalio Maratonas, Druskininkai – Gardinas, Druskininkų ja Vilemų Maratonas. Milline on Leedu maratonijooksu hetkeseis? Kas maratoni jooksmist loetakse endiselt väheste entusiastide harrastuseks või on maratonist saamas rahvasport?
Jah, meil on mitmeid maratone, kuid rohkem tähelepanu saavad kindlasti suuremates linnades toimuvad suured jooksud.
Tuginedes lbma.lt numbritele – meil on vähemalt 1361 Leedu jooksjat, kes on maratoni läbinud. Ma arvan, et meil on umbes 1000 jooksjat, kes oleks iga-aastaselt valmis maratoni jooksma.
Me oleme väga rõõmsad selle üle, et järjest rohkem inimesi on leidmas jooksmist ja tasapisi tekib juurde ka neid, kes ei karda joosta 42.195 km ning seeläbi saada elu üks suuremaid elamusi!
8. Milline on hetkeseis Leedu maratoni tipus? Ma olen jälginud, et teil on vaid mõni meesjooksja, kes on võimeline ajaks alla 2:30 (täpselt nagu Eestiski), kuid mitte keegi pole viimastel aastatel jooksnud alla 2:20. Kuid naised on teil kiired – Diana Lobačevskė on sel aastal jooksnud juba 2:29:17, Živilė Balčiūnaitė isiklik rekord on koguni 2:25:15, Remalda Kergytė ning lisaks veel Rasa Drazdauskaitė, kes jooksis mullu 2:29:29.
Jah, meil on ainult mõni üksik meesjooksja, kes on jooksnud alla 2:30, kuid me loodame, et selliseid jooksjaid tuleb juurde. Meie jooksuklubis – Kauno maratono klubas – on treeneriks olümpial käinud maratoonar Inga Juodeškienė. Meil on paar lootustandvat jooksjat, kes loodetavasti on ühel hetkel võimelised jooksma ka 2:20 kiiremini, võib olla isegi sel aastal. Kuid me oleme väga rõõmsad, et meil on vähemalt 4 maailmatasemel maratonijooksjat: Rasa Drasdauskaitė, Diana Lobočevskė, Remalda Kergytė ja Živilė Balčiūnaitė. Kolm neist jooksid ka Moskvas ning vaatamata suurele kuumusele tuli meie võistkond kolmandale kohale – kõva saavutus! Ma olen kindel et meie naised on võimelised lähiajal hea ilma korral ka kiiremini jooksma. Me anname oma parima Kaunase noorte ja kiirete jooksjate toetamisel ja loodame, et Kaunase maratonil joostakse kunagi ka Leedu rekord – see on meie pikaajaline eesmärk.
Kui Eesti jooksjatel on meile ettepanekuid või küsimusi, siis suhelge julgelt kas meie FB lehel või aadressil info@kaunasmarathon.lt
Kuna ka Marathon100-l tekkis antud jooksu vastu huvi, siis – kui sul on mõte, et järgmise aasta Kaunase maratonil võiks osaleda, siis anna sellest teada meilile janek@marathon100.com ja proovime korraldada ühise külaskäigu Kaunasesse.