Kes on Eesti parim jooksja?
Kuidas sa võrdled cappuccino keefiri mahedamaitselise sinepiga? Või peedipüreesuppi teriyaki grillribidega? Ent ometigi seda tehakse ja juba enam kui kakskümmend aastat – just niikaua on välja selgitatud Eesti parimaid toiduaineid. Kui keefiri on võimalik võrrelda sinepiga, siis peaks ka 800m jooksjat olema võimalik võrrelda maratoonariga. Ikkagi jooksjad mõlemad, kes aeg-ajalt ka samadel võistlustel kohtuvad! Keefiri ja sinepit samasse kaussi aga naljalt ei aseta.
Sellest võrdlemise vajadusest saigi mullu alguse ASICS Jooksuliiga Ranking. Rankingu põhimõte on lihtne – kõik Eesti jooksjate tulemused arvutatakse ühtse metoodika järgi punktideks ümber. Maksimaalselt on iga tulemus väärt 1000 punkti ning minimaalselt loomulikult null. Näiteks jooksed kümmet kilomeetrit 30 minutiga ja saad selle eest 900 punni. No võib olla päris 30 minutiga veel ei jookse, kuid 1500m 4.48-ga ikka ju jooksed? Ja saad selle eest 723 silma. Kuna punktiarvestus läheb päris nullini välja, siis vahet ei ole kui kiiresti sa jooksed, mõne punkti ikka saad.
ASICS Jooksuliiga Ranking võtab arvesse iga jooksja viit kõige paremat tulemust hooaja jooksul. Võid võistelda staadionil, linna- või järvejooksudel, punkte teenid ikkagi. Tõenäoliselt on staadionil kergem joosta, kui nt. HaanjaUltra100-l ent keegi ei keela sinulgi tartaanil startida. Korralikke staadionivõistlusi korraldatakse ju mitmeid – Kohilast Võru ja Kuressaareni välja.
Kui võistled hooaja jooksul vähem kui viis korda, siis ei ole sul ka viit jooksutulemust ning jääd ASICS Jooksuliiga Rankingus selle võrra tahapoole. Kui jooksed rohkem kui viis korda, siis – arvesse läheb ikkagi viis paremat tulemust.
ASICS Jooksuliiga Rankingule kõige ligilähedasem süsteem on Rahvusvahelise Kergejõustikuliidu punktiarvestus metoodika, kuid viimane võtab arvesse ainult standardse pikkusega jooksudistantse. Sel juhul jääks Rankingust välja suur osa siinsetest rahvajooksudest – Ülemiste järve jooks ju ca 14 kilomeetrit, Harju järve jooks kuue kilomeetri kanti ning Tartu Jooksumaratongi 23,4 km pikk ehk tegemist täiesti ebastandardse pikkusega jooksuvõistlusega. Ent ASICS Jooksuliiga Rankingu arvestusse lähevad KÕIK jooksuvõistlused. Oleme siin teinud ainult kaks väikest erandit – metoodika pole veel usaldusväärne 400m lühemate distantside juures ning samuti pole me välja mõelnud, kuidas suhtuda võistlustesse, kus rajale on pandud tõkked või takistused (ehk siis Rankingus pole 400m tõkkejooksu ja 3000m takistusjooksu tulemusi ega ka nt 200m tulemusi). Mistõttu hetkel jääb kahjuks Rasmus Mägi sellest edetabelist välja. Kahjuks.
ASICS Jooksuliiga Ranking uueneb iganädalaselt, kuigi võistluse toimumise ja sinu punktide uuendamise vahele jääb väikene ajaline nihe. Näiteks hetkel ei ole ASICS Jooksuliiga Rankingu arvestuses veel kajastatud Stockholmi maratoni tulemused.
Ehk siis ASICS Jooksuliiga Ranking võimaldab jooksvalt välja selgitada selle, kes on Eesti parim jooksja ning mitmendal kohal igaüks meist selles edetabelis on. Mullu võitsid ASICS Jooksuliiga Liina Tšernov ja Tiidrek Nurme.
Kes hetkel ASICS Jooksuliigat juhib?
Üldarvestuses on tipus seis väga tihe, kuid selgi aastal on Rankingu tipus Tiidrek Nurme. 13.41,48 5000 meetris või 3.42,86 1500 meetris on tulemused, mis Tiidrekule kõige rohkem punkte seni on toonud.
Teisel kohal, Tiidrekust vaid kaheksa punkti tagapool on sel aastal 800m väga ilusaid starte teinud Raimond Valler. Raimondil on hetkel koos 4555 punkti, Tiidrekul 4563.
Kolmandal positsioonil on Tiidreku klubikaaslane Allar Lamp 4513 punktiga.
Roman Fosti, kes on kohalikest jooksjatest siinsetel rahvajooksudel seni parim olnud, on Rankingus neljandal positsioonil, punkte 4502.
Ent kindlasti muutub see järjestus ja ka liidrite punktisummad juba lähiajal - jooksusuvi ju alles algamas!
ASICS Jooksuliiga Rankingu üldjärjestust näed siit.
Naiste osas on edetabeli tipus Liina Luik 3945 punktiga. Talle järgneb Jekaterina Patjuk 3907 punktiga. Hetkel kolmandal positsioonil olev Lily Luik on kokku saanud täpselt 3800 punkti. Kuigi Rankingu tipus on vahed hetkel päris suured, siis tihedaks läheb kümmekond kohta tagapool – viimased rahvajooksud on näidanud, et mitmed naisjooksjad on sel aastal astunud suure sammu edasi, mistõttu ka ASICS Jooksuliiga Rankingus on tipu taga konkurents päris tihe.
ASICS Jooksuliiga Rankingu naiste edetabelit näed siit.
Kui tahad leida Rankingus enda positsiooni, siis võid otsingulahtrisse lisada oma nime ning mõne hetke pärast kuvataksegi sulle sinu positsioon ja punktisumma. Oma nimele klikkides näidatakse sulle sinu selle-aastaseid jooksutulemusi ning igale tulemusele vastavat punktisummat.