Jooksmine 23.11.2021
Autor

Kui palju mõjutab treeningpaus sinu jooksuvormi?

Uudise pilt

Oktoober-november on jooksja jaoks parim aeg väikese treeningpausi tegemiseks. Võistlushooaeg on selja taha jäänud ning on sobiv hetk anda kehale natuke puhkust. Ent kui pikaks võib treeningpaus venida ilma, et see mõjutaks sinu jooksuvormi?

Lihtsustatult, treeningpaus mõjutab sinu aeroobset võimekust ja lihasjõudu. Aeroobse võimekuse iseloomustamiseks kasutatakse enim maksimaalset hapniku tarbimise võimet ehk lühidalt VO2 maxi. Viimane näitab maksimaalset hapniku kogust, mida inimene on suure intensiivsusega treenides võimeline ära kasutama. Liikumiseks läheb vaja energiat, energia saamiseks omakorda hapnikku.

Uuringud on näidanud, et VO2 max langeb kahe nädalaga 6%. Kahe kuuga on langus 19%.

Seega, aeroobne võimekus väheneb kahe puhkusenädalaga minimaalselt ehk teisisõnu: nii pikk puhkus mõjutab sinu sportlikku vormi minimaalselt. Vormi taastamine võtab aega enamvähem sama palju aega ehk puhkuse-eelsesse vormi naased kahe treeningnädalaga.

Protsentide asemel on lihtsam vaadata jooksutulemusi, kuigi need sõltuvad hapnikutarbimise kõrval veel paljust muust. Kui sa oled enne pausi võimeline läbima 5 km 20 minutiga, siis 6%ne hapniku tarbimise langus krutib sinu tulemusele otsa ligikaudu ühe minuti.

Lihasjõu kohta tehtud uuringud näitavad enamvähem sama. 10 päeva pikkune paus mõjutab lihasjõudu minimaalselt, suurem langus hakkab kolmandast nädalast.

Seega, kahe nädala pikkune treeningpaus on sisuliselt riskivaba mõjutades sinu jooksuvormi minimaalselt. Samas, 14 päeva pikkune treeningpaus vähendab ka stressitaset, taastab energiavarud ning treeningisu ehk teisisõnu, pausi positiivne mõju on oluliselt suurem väikesest vormi langusest.

Ent nüüd jõuame agadeni ehk väikeses kirjas tekstini, mida tavaliselt keegi ei viitsi lugeda.

Esiteks, see, kui kiiresti sinu vorm kaob, sõltub sinu treenitusest  Kui vundament on tugev, säilib ka jooksuvorm paremini. Ent kui sa oled jooksmisega tegelenud vähem, näiteks aastakese, on ka langus kiirem. Pikem jooksukogemus annab seega märkimisväärse eelise: vanemad jooksjad peavad oma vormi säilitamiseks oluliselt vähem tööd tegema.

Teiseks, oluline on see, mida sa treeningpausi ajal teed. Sööd-jood-magad või natuke ka liigud. Kui kahe nädala järel on kehakaal tõusnud 5 kilo võrra pole mõtet rääkida maksimaalsest hapniku tarbimisest.

Lõpetuseks, kui treeningpausi põhjuseks vigastus, unusta kogu eelnev jutt ära. Treeningute juurde tuleks sel juhul naasta mitte kaks nädalat peale pausi, mil jooksuvorm veel enamvähem sama on, vaid alles siis, kui vigastusest mingit märki enam ei ole.

Viimased uudised