Kui palju mõjutab vanus jooksutulemusi?
Vaadates olümpiamänge või maailmameistrivõistlusi näed jooksualadel võistlemas ikka 25-30aastaseid sportlasi, pikematel distantsidel ka 30-35aastaseid. Miks? Vanus lihtsalt mõjutab meie kõigi jooksutulemusi, vaatamata sellele, kui palju ja millist trenni me ei tee. Loomulikult, alati on üksikuid jooksjaid, kes püsivad pealtnäha harjumatult kaua noored ning suudavad konkureerida ka endast 10-15 aastat noorematega, kuid need on erandid.
Ent kui palju mõjutab vanus jooksutulemusi? Kui palju võiks tulemused vanuse lisandudes nõrgeneda. Sellest annavad hea indikatsiooni rahvusvahelise kergejõustikuveteranide assotsiatsiooni WMA andmed, mille põhjal on kõikide klassikaliste jooksudistantside kohta välja arvutatud nn. vanusekoefitsendid. Vanusekoefitsendid võimaldavad võrrelda erinevas vanuses näidatud tulemusi, võtta arvesse seda, et vanuse lisandudes vähenevad lihaste kiiruslikud ja jõunäitajad, samuti vastupidavus.
Vanusekoefitsente kasutab ka Marathon100 veebilehe päring „kuva vanust arvestav tulemus“, mis arvutab võistlusprotokolli ametliku tulemuse koefitsenti arvesse võttes ümber.
Eesti jooksjate mulluseid vanust arvestavaid tulemusi näed Marathon100 veebist siit, kuid vaatame ka neid koefitsente lähemalt, et mõista, kui palju tulemused vanuse kasvades nõrgenevad. Võtame baastulemuseks 10 km distantsil aja 1:00:00, 21,1 km distantsil 2:00:00 ning 42,2 km distantsil 4:00:00. WMA andmetel säilivad need tulemused 10 km distantsil 33aasta vanuseni, poolmaratonis 34seni ja maratonis 37ni ehk just niikaua oleme võimelised konkureerima igas vanuses jooksjatega.
Seejärel hakkavad keskmised tulemused muutuma 10 km distantsil keskmiselt 30 sekundit aastas, poolmaraton minuti ja maratonis kaks minutit. Seega võid sa näiteks vanuses 45-49 arvestada maratonis tulemuse nõrgenemisega 10 minuti võrra. Loomulikult, me kõik vananeme erinevalt, teeme erinevalt trenni ja vahel tulemused hoopis paranevad, mitte ei halvene. Ent oluline on lisada, et isegi, kui tulemused paranevad, siis eeldused halvenevad.
Nii on 30selt poolmaratoni 2 tunniga läbimine sama raske, kui 50selt sama pika maa läbimine veerand tundi aeglasemalt. 50se maratoniaeg 4.24 on võrdne 30se nelja tunni tulemusega.
Iga aasta lisandudes tulemuste nõrgenemine kiireneb, küll mitte palju, kuid siiski. 75seks saades muutub poolmaratoni tulemus juba 1 minut ja 56 sekundit eelmise aastaga võrreldes, maratonis 3.56.
Mida sellest kõigest järeldada? Esmalt, võrdle ennast omavanustega. Teiseks, aktiivne liikumine on hea igas vanuses ning regulaarsest liikumisest saadav kasu akumuleerub. Tahad 5 või 10 aasta pärast olla paremas vormis? Liiguta end siis juba täna!