Kui täpne on Endomondo?

Virtuaaljooksul osalevad võistlejad võtavad ise oma aega kasutades selleks GPSiga spordikella või vastavat nutitelefoni rakendust. Kuna peale Virtuaaljooksude korraldamist on küsitud, kas selliste võistlustulemuste aktsepteerimine on aktsepteeritav, otsustas Marathon100 läbi viia spordikellade-jooksuäppide testi, et näha kui täpne selline ajavõtt siis ka on.
Esimese tegevusena mõõtsin ära testdistantsi kasutades selleks praktiliselt igas suuremas ehituspoes müüdavat mõõduratast, mis mõõdab kun 9999,9 m pikkuseid vahemaid.
Järvevana tee kõrval kulgeval kergliiklusteel mõõtsin 1000 meetri pikkuse distantsi, alustades Järve metsa poolsest kergliiklustee otsast. Kilomeetri alguspunktiks oli kergliiklustee otsas asuv jalgrattatee märk. Distants sai mõõdetud ca 30 sentimeetri kauguselt tee servast. Kuna antud tee esimene kilomeeter on väga sirge, siis tuli ka mõõdurattaga distantsi mõõtmisel vaid 70 sentimeetrine ehk siis 0,07% suurune mõõtmisviga – ühele poole kilomeetrijagu mõõtes tuli distantsi pikkuseks 1000,0 meetrit ning mõõdurattaga tagasi kõndides 999,3 meetrit.
Teiseks jooksudistantsiks, kus GPSiga seadmeid ja rakendusi katsetada, valisin Järve terviseraja, mis on tegelikult Eesti Terviserajad SA poolt üle mõõdetud ning on 2347 m pikkune.
Seejärel läks testimiseks. Esmalt jooksin kilomeetri pikkuse testdistantsi läbi kasutades GPSiga spordikella Suunto Ambit, samal ajal panin käivitasin Apple iPhone's Endomondo rakenduse. Kilomeetri läbisin ühtlase kiirusega. Suunto Ambit mõõtis esimesel korral läbitud vahemaaks 995 m, teisel korral tuli distantsi pikkuseks 998 m. Endomondo näitas läbitud vahemaad 1020 m pikkusena.
Täpselt sama distantsi läbisin ka Nike+ kellaga, mis näitas joostud distantsi pikkuseks 1,03 km.
Soovides proovida peale Endomondo ka teiste rakenduste täpsust, jooksin sama lõigu üheaegselt Endomondo, RunKeeperi ning Nike+ äppidega ning kasutasin sel korral telefonina Sony Z1 Compact'i. Kilomeetrisel rajal hindas vahemaa taas kord pikimaks Endomondo – korra näitas telefon distantsi pikkuseks 1010 m ning teine kord 1020 m. Nike+ äpp näitas 0,99 ja 1,00 km ning RunKeeper 1,00 km ning 0,99 km.
Kokkuvõte 1000 m testdistantsist
Mõõdetud distants | 1000m | 1000m |
Suunto Ambit | 995m | 998m |
Nike+ kell | 1030m | |
Endomondo iPhone | 1020m | |
Endomondo Sony Z1 Compact | 1010m | 1020m |
Nike+ Sony Z1 Compact | 990m | 1000m |
RunKeeper Sony Z1 Compact | 1000m | 990m |
Sirgel kõvakattega ning GPS signaalile avatud rajal olid seega kõik kasutatud seadmed ja rakendused väga täpsed, ainuke nutitelefoni rakendus, mis hindas läbitud distantsi mõõdetud distantsist pikemaks oli Endomondo, mille maksimaalne veamarginaal tuli 2%.
Järve terviserajal läbisin Suunto Ambitiga ning Endomondoga mõõdetud ringi samuti ühtlasel kiirusel joostes. Suunto spordikell näitas vahemaaks 2357 m ning teisel korral 2343 m. Endomondo mõõtis distantsi pikkuseks 2,40 km.
Nike+ spordikell näitas läbitud distantsi pikkuseks 2,40 km.
Sony telefonile paigaldatud rakendustest näitas distantsi kõige pikemana RunKeeper – 2,44 km. Endomondo näitas vahemaaks 2,41 ning Nike+ äpp samuti 2,41 km.
Järve metsa terviserajal oli seega kõige täpsem Suunto Ambiti GPSiga kell, mis hindas korra antud raja 4 m lühemaks ning teisel korral 10 m pikemaks ehk vea marginaaliks tuli 0,2-0,4%. Nike+ spordikell (ja ka vastav äpp) hindas läbitud maa ca 53 m pikemaks (+2,2%). Sisuliselt sama palju eksis ka Endomondo, kuid RunKeeperi vea marginaaliks kujunes koguni 4%.
Ehk siis kokkuvõtteks – GPSiga spordikellad olid täpsemad kui analoogilised nutitelefoni rakendused. Suunto Ambiti veamarginaal oli sisuliselt olematu, kõige populaarsema jooksurakenduse Endomondo viga oli erinevatel radadel praktiliselt sama ehk 2%. Kõige rohkem eksis RunKeeper. Sirgem ja vähemate pööretega jooksurada on kõikide seadmetega mõõtmisel täpsem üles-alla kulgeva ja paljude käänakutega jooksurajaga võrreldes.
Antud test kehtib loomulikult vaid nimetatud rakenduste ja telefonide kohta. See, et erinevad telefonid annavad sama rakenduse kasutamisel läbitud vahemaaks erineva pikkuse, tuli testis ilusti välja. Ent testimisrada on kõikidele jooksjatele avatud ning Marathon100 on alati valmis seda artiklit täiendama. Eriti on oodatud Garmini ja Polari GPSiga spordikellade testid, kuid nt. Marathon100-le kasutada olevatel andmetel oli 29. märtsil toimunud Otepää maratoni distants Polar RCX5 kella kasutades 42,36 km.
Plaanis on ära mõõta ka pikem testdistants ja läbi viia teine analoogiline test.
Kuid mida tähendavad need mõõtmistulemused Marathon100 Virtuaaljooksude jaoks? Seni oli jooksjatel kohustus läbida võistlusdistantsist 100m pikem vahemaa. Alates sel nädalavahetusel toimuvast III Virtuaaljooksust rakendatakse järgmist reeglit:
- kui sa kasutad võistlusmaa mõõtmiseks Suunto GPSiga spordikella, siis tuleb joosta 1% võrra pikem distants ehk siis 5,05 km, 10,1 km, 21,3 km või 42,6 km.
- kui sa kasutad võistlusmaa mõõtmiseks teiste tootjate spordikellasid või Endomondot, tuleb joosta 2% võrra pikem distants ehk siis 5,1 km, 10,2 km, 21,5 km või 43,0 km.
- kui sa kasutada võistlusmaa mõõtmiseks RunKeeperi rakendust, tuleb joosta 4% võrra pikem distants ehk siis 5,2 km, 10,4 km, 21,9 km või 43,9 km.
- võid alati joosta ka eelnevalt mõõdetud rajal või staadionil, misjuhul pead läbima täpselt 5 km, 10 km, 21,1 km või 42,2 km.
Marathon100 andmebaasi lisatakse ainult need Virtuaaljooksu tulemused, mille kohta saadetakse ka vastava jooksu screenshot või võistlustulemuste link.
Loomulikult – kommentaarid ja ettepanekud on jätkuvalt teretulnud.