Jooksmine 11.01.2022
Autor

Kuidas täita oma sportlikke uusaastalubadusi?

Uudise pilt

„Teen rohkem trenni!“

„Toitun tervislikumalt!“

„Teleka vaatamise asemel loen rohkem raamatuid!“

Meie eneseusk on aasta esimestel päevadel kõrgem, kui ühelgi teisel ajahetkel, vähemalt näitavad seda ambitsioonikad uusaastalubadused. Ent sportlikud lubadused ei pea olema rahvaluule erivormiks, sest iga muutus saab alguse otsusest. Otsusele peavad aga järgnema konkreetsed sammud, muidu jääbki eesmärk horisondi kohale rippuma.

Ent millised peavad need järgmised sammud olema, et me endale seatud sportlikud eesmärgid saavutaks?

Kolmekümnest USA teadlasest koosnev tiim seda teemat just uuriski, nimelt vaadeldi värskelt avaldatud uuringus (Megastudies improve the impact of applied behavioural science, Katherine L. Milkman, Dena Gromet, Angela L. Duckworth, jt) erinevate motivaatorite seost regulaarsete treeningutega.

Uuring oli väga põhjalik, selles osales 61 293 suure USA spordiklubide keti liiget, kellest oli moodustatud 53 gruppi. Igale grupile pakuti erinevaid motivatsioonipakette trennis käimiseks. Nelja nädala möödudes hinnati, kas pakutud präänik pani inimesed rohkem spordiklubi külastama.

Uuringu tulemused olid üllatavad.

Esmalt ja üsna ootuspäraselt: vaid 8% uuritud motivaatoritest suurendas märkimisväärselt spordiklubis käimist. Enda harjumusi muuta on raske, eesmärkide nimel higi valada veel raskem.

Mõnevõrra üllatuslikult selgus, et parimaks präänikuks oli raha. Nimelt andis kõige suurema efekti 9 sendi suurune boonus, mis maksti välja siis, kui inimene naases spordiklubisse peale vahele jäänud treeningut.

Praktiliselt sama mõjus oli ka ühe dollari ja 75 sendi suurune tasu peale iga spordiklubis käiku.

Ehk teisisõnu: kõige paremini motiveeris inimesi rohkem liikuma raha. Piitsast toimis paremini präänik ehk treeningu vahelejätmise trahv ei distsiplineerinud sama hästi, kui väike boonus trennis käimise eest.

Oma nägemuse lisas ka uuringut juhtinud teadlane, kes sõnas, et treeningrutiini säilitamiseks on väga oluline mitte jätta vahele enam kui ühte treeningut. Kui treeningpaus venib pikemaks, on ka naasmine oluliselt keerulisem. Kuldsed sõnad. Ära venita pausi liiga pikaks.

Kuidas seda enda sportlike uusaastalubaduste täitmisel arvesse võtta? Sea sisse rahakassa, kuhu lisad kas ühe euro iga treeningu eest või ühe euro siis, kui naased peale vahelejäänud treeningut oma kava juurde. Lihtne soovitus ja uuringu kohaselt toimib kõige paremini.

Avafotol Janeki maraton, foto autor Aivo Oblikas

Viimased uudised