Varustus 19.05.2023
Autor

Kuus nõuannet spordiprillide valikul

Uudise pilt

Headel jooksujalatsitel ja päikeseprillidel on väga palju ühist, esmajoones eesmärk. Jooksususs peab meid kaitsma, pehmendama jala maandumisel tekkivat põrutust. Ilma jooksutossuta saab ka joosta, kuid on valus ja ebamugav ning lõpuks teeme ennastki katki.

Päikeseprillidel on samasugune eesmärk. Kui oled päikesepaistelisel talvepäeval suusatamas käinud, hakkab silmadel väga kiiresti valus. Lumi peegeldab tagasi kuni 85% ultraviolettkiirgusest ja see on väga intensiivne. Suvel pole küll lund, kuid päikesepaistet on jällegi rohkem, mistõttu vajadus kaitsta silmi ohtliku ultraviolettkiirguse eest on vähemalt sama suur.

Kas päikeseprillid kaitsevad kahjuliku UV-kiirguse eest?

Jooksma minnes päikeseprillide pähe panemine võiks olla sama automaatne tegevus, kui pikemale jooksuotsale minnes päikesekreemi nahale määrimine. Jätad päikesekreemi panemata ning nahk põleb ära. Arvad, et silma sarvkest, lääts või silmapõhi peavad päikese käes paremini vastu kui katmata nahk?

Sportimiseks päikeseprille valides kontrolli seetõttu esmalt, et need tagaks UV-kiirguse eest vajaliku kaitse. Kuna ultraviolettkiirgus on silmale nähtamatu, on meil ka raske mõista selle negatiivset mõju. Samuti ei pea UV-kiirguse eest kaitsmiseks prilli lääts olema tume ehk ka see arusaam, et mida tumedamad on klaasid, seda paremini nad meie silma kaitsevad, on väär. Samuti võime hankida näiteks tumendatud klaasidega päikeseprillid, mis ei täida oma kõige olulisemat funktsiooni.

Kus ja millise valgusega jooksed?

Spordiprillide läätsed võivad olla erinevat värvi ja erineva tumedusega. Lihtsustatult: jooksmiseks sobivad nii kollast, oranži, pruuni, halli kui pronksjat merevaigukarva läätsedega prillid. Mida tumedamad on läätsed, seda rohkem valgust need blokeerivad. Seetõttu on hea mõelda ka sellele, kus ja millal sa jooksed. Metsas ja maastikul jooksmiseks ei sobi liiga tumedate klaasidega prillid, kuna seal on valgust nii või teisiti mõnevõrra vähem. Kui jooksed enamasti valgusele avatud tänavatel, maanteede servas, võivad ka päikeseprillid olla tumedamad. Seda, millise kategooria läätse on spordiprillil kasutatud, näed tavaliselt sanga siseküljelt, kus on number 1, 2, 3 või 4. Mida suurem number, seda eredamatesse tingimustesse selline lääts sobib. Hea kompromiss on osta jooksuks keskmise tumedusastmega läätsedega prillid.

Head spordiprillid on tegelikult sellised, mida kasutades sa unustad ära, et need sul ees on ja sa saad keskenduda vaid sellele, milleks sa õue läksid ehk liikumisele.

Kas on olemas universaalseid prille erinevatesse tingimustesse?

Kui sa lähed tumedate klaasidega prillidega jooksma ning päike läheb pilve taha, siis varjavad need su vaatevälja liigselt ja vastupidi. Õnneks on spordiprillide tootjatel tänapäeval valikus ka fotokroomsete läätsedega prillid, mis lihtsustatult tähendavad seda, et need muudavad valguse intensiivsusest lähtuvalt värvi. Fotokroomsed läätsed tagavad sulle seetõttu erineva ilmaga piisava nähtavuse ja piisava kaitse, kuid loomulikult on sellised prillid ka mõnevõrra kallimad.

Kas päikseprille kanda vaid päikselise ilmaga?

Ei. UV-kiirgus tungib ka läbi pilvede. Lisaks, kevadeti joostes või rattaga sõites muutuvad päikeseprillid oluliseks ka teisel põhjusel. Kui tänavatel on talvine sodi veel koristamata võib suurem tuul keerutada tänavalt kõiksugu väiksemat prahti, mis võib ka silma sattuda. Joostes tuled sellise jamaga kergemini toime, kuid rattaga sõites on kiirused suuremad ja ohud seetõttu samuti. Päikseprillid kaitsevad sinu silma seega mitte ainult päikese eest, vaid ka tuulepöörisega maast tõstetava tolmu ja liiva eest, samuti tuule eest. Kõik see võib mõjutada ja piirata sinu vaatevälja ju.

Mida suurem on kiirus, seda rohkem kaitsevad spordiprillid ka tuule mõju eest.

Spordiprillid muutab funktsionaalseks nende ventileeritavus

Tavalised, igapäevaseks kandmiseks mõeldud päikeseprillid kaitsevad nii kahjuliku UV-kiirguse, valguse, kui lendleva tolmu eest, kuid spordiprillid muudab funktsionaalseks eeskätt nende ventileeritavus. Päikeseprillidest pole ju mingit kasu, kui klaasid joostes uduseks lähevad. Nägu läheb sporti tehes paratamatult higiseks ning kui see higi seejärel klaasile maandub, ei ole ju hea. Ventileeritavuse tagavad selleks spetsiaalselt disainitud avaused, mis võimaldavad õhu liikumist. Proovi minna ujumisprillidega jooksma ja näed peatselt, kui uduseks need seest lähevad. Spordiprille valides kontrolli seega ka seda, kuidas on välistatud läätsede uduseks minek.

Ventilatsiooniavad väldivad heade spordiprillide kasutamisel nende uduseks minemist.

Proovi erinevaid prille

Jooksusussi valides eelista sellist tossu, mis sulle koheselt jalas mugav tundub. Täpselt sama kehtib sportimiseks mõeldud päikeseprillide kohta. Proovi erinevaid prille, hinda seda, kas prillid varjavad ainult päikese või ka vaatevälja. Panoraamklaasidel on selged eelised, kuna nende puhul on vaateväli kõige laiem. Ent omad eelised on ka läätsesid ümbritsevatel raamidel, mis võivad varjata külje pealt paistvat eredat valgust. Sportimiseks disainitud prillid on tavaliselt kergemad, püsivad aktiivselt liikudes paremini ees ning on ka vastupidavamad. Sellest kõigest saad aru alles erinevaid prille vaheldumisi proovides.

Allakirjutanu proovis ja uuris samuti erinevaid päikeseprille ning jõudis lõpuks Matkasporti, kus hankis spetsiaalsed Julbo nime kandvad prillid. Siiamaani rahul.

Fotod: Julbo, Facebook

Viimased uudised