Jooksmine 29.06.2016
Autor
Janek Oblikas

Lahemaa Challenge 2016 – uus maastikujooksuvõistlus Lahemaa looduspargi aladel

Lahemaa Challenge 2016 on uudse formaadiga tänavu esmakordselt toimuv jooksuvõistlus, mis läbib looduskaunist Eestimaa maastikku.

Uudise pilt

Maastikujooks ehk brexitikeelselt trail running teeb kogu Euroopas võidukäiku ning järjest rohkem leiab ka siinsest jooksukalendrist sedasorti võistlusi.  27. augustil toimub Lahemaa looduspargi radadel uudne jooksuvõistlus/üritus, mil nimeks Lahemaa Challenge.  Tegemist on võistlusega, kus 3-5 liikmelised võistkonnad läbivad 100km.  Loomulikult on 100km või lühema distantsina kavas olev 50km võimalik läbida ka individuaalselt. 

„Kokku on kümme erineva pikkusega vahetust ning sõltuvalt tiimi suurusest on igale liikmele ettenähtud teatud arv vahetusi,“ iseloomustab uudset võistlusformaati Lahemaa Challenge’i peakorraldaja Rain Bõmberg.  „Vahetuste järjekord ei ole oluline - võib joosta kordamööda, kuid soovi korral võib kõik oma vahetused ka korraga ära joosta. Näiteks 3 liikmelise tiimi puhul tuleb läbida igal jooksjal 3 vahetust ning lisaks ühel lisavahetus. Individuaaljooksjad saavad läbida kas 100km või 50km.“

Võistluskeskus, start ja finiš asuvad Võsul.  Start antakse 27. augusti hommikul kell 8.00.  Eestisse imbuvad linnastunud välisturistid hindavad sageli just siinset inimtegevusest puutumata loodust ja rohket metsamaastikku, Lahemaa Challenge on võistlus, mis seda ilu ka jooksjatel oma silma ja jalaga kogeda laseb.

„Raja esimene pool viib jooksjad Võsult Käsmu poolsaare radadele,“ kirjeldab võistluse rada Rain Bõmberg jooksuklubist Running100K. „Pärast seda tullakse uuesti Võsule ning võetakse suund mööda RMK matkaradu Viru Raba õpperajale.  50km osalejad teevad poolel teel, Kuueristi kandis tagasipöörde, 100km jooksjad pööravad tagasi Võsu suunas peale Viru raba läbimist.“

„Lisaks Viru raba läbimisele on teised huvitavad ja ilusad lõigud Käsmu poolsaarel, Kalme oja lähistel ja Nõmmeveski kandis. Suurem osa rajast läbib metsaradu ja -teid, sinna vahele ojade ületused ning laudtee. Leiduvad ka mõned üksikud asfalti ja kruusalõigud.“

„Stardimaterjalid antakse võistlejatele kätte Võsu spordihoones, lisab Rain Bõmberg. „Sinna on võimalik jätta ka oma asjad ning pärast pesemas käia. Rajal on kokku 18 teeninduspunkti, seda siis edasi-tagasi suunal. Suuremates teeninduspunktides, kus toimuvad teatejooksu vahetused, pakutakse lisaks veele spordijooki, koolat ja snäkke. Võistluse teises pooles on võimalus sooja toitu saada kahel korral. Igale osalejale on tagatud soe toit ja jook peale lõpetamist kohalikus pubis.“

„Igale osalejale jääb võistlusest loomulikult meene. Parimatele on auhinnad ja üllatused. Lisaks individuaaldistantsi lõpetajatele medalid.“

„Kõige soodsam registreerimine on kuni 5-nda juulini,“ soovitab Lahemaa Challenge’i korraldaja huvilisi kiirustada. „Juuli alguseni on osavõtutasud 30, 35 ja 80 eurot vastavalt lühema-, pikema- ja meeskonnadistantsi läbijatele. Hind on tiimi kohta sõltumata liikmete arvust. Iga järgneva nädala-paariga osavõtutasu tõuseb. Registreerimine on avatud veebilehel www.running100k.ee, kus paikneb ka detailne info võistluse kohta.“

Sellist võistlust – maastikul toimuvat teatejooksu – pole Eestis korraldajate teadaolevalt seni toimunud.  Mujal maailmas on sarnased võistlused loomulikult tavapärased – Lahemaa Challenge’i idee sai algtõuke näiteks USA-s toimuvalt Ragnar Relay nimeliselt ürituselt.

 

Viimased uudised