Lance Armstrong’i võit maastikujooksuvõistlusel pani jooksumaailma kihama
Lance Armstrong oli seitsmekordne Tour de France’i võitja ja üks maailma säravamaid sporditähti. Võita maailma kuulsaim ja kahtlemata üks raskemaid velotuure mitte ainult üks, aga seitse korda on saavutus, mis väärib küünlaid. Ent kui selgus, et nende võitude taga on regulaarne dopingutarvitamine, pistised ja süstemaatiline peitusemäng dopinguküttidega, siis oli ka Lance Armstrongi kukkumine staaristaatusest kiire. Armstrongile mõisteti eluaegne võistluskeeld kõikidel võistlustel, mis on sanktsioneeritud USA Antidopingu Agentuuri poolt.
Armstrongi osalemine oli JOKK aga kas ka õige?
Ent nädalavahetusel Kalifornias toimunud Woodside Ramble, mille 35km distantsi Armstrong võitis, on kohalik jooksuvõistlus, millel pole USA Antidopingu Agentuuriga ühtegi lepingut. Teisisõnu – Armstrongi osalemine tollel võistlusel oli täiesti JOKK – ühtegi ametlikku reeglit ei rikutud. Ometigi pani süstemaatilises dopingu tarvitamises süüdi mõistetud Armstrongi osalemine tollel võistlusel jooksumaailma kihama.
Kas dopingu kasutamise tõttu eluaegse võistluskeelu saanud sportlased väärivad teist võimalust? Kas otsus lubada Armstrong starti oli õige?
Sotsiaalmeedias paisuv torm sundis reageerima ka võistluse korraldajad, kes märkisid oma Facebooki lehel, et Lance Armstrongi suhtuti Woodside Ramble-nimelisel võistlusel nagu igasse teisegi sportlasesse. Armstrong maksis osalemise eest täpselt nagu ülejäänud jooksjadki ning ei saanud 35km distantsi võitmise eest rahalist auhindagi. Samuti loobus Armstrong võistluse T-särgist ja medalist.
"Ma ei mäleta, millal ma viimati kolmetunnist kannatust samapalju nautisin!"
Ent osalejad postitasid ka kommentaare, mis mõistsid korraldajate otsuse hukka. „Jooksjaid, kes võistlesid kõrgete kohtade eest, rööviti ajaloo kõige kurikuulsama dopingukasutaja poolt,“ võttis ultrajooksja Ethan Venklasen vastaspoole arvamuse kujundlikult kokku.
Lance Armstrong postitas ise peale võistlust Twitterisse lühikese kommentaari – ma ei mäleta, millal ma viimati nautisin kolmetunnist kannatamist sama palju . . .
Woodside Ramble nimelt on üsna raske rajaprofiiliga maastikujooks, millest annab tunnistust ka Armstrongi võiduaeg 3.00.36. 35km distantsile jagub tuhatkond tõusmeetrit. Armstrongi jooksu on võimalik vaadata ka Stravas.