Maailma ühe masohhistlikuma jooksu lõpetas tänavu erakordselt palju võistlejaid – kolm!
USAs, Tennessee osariigis toimuv Barkley Marathons on üks maailma kõige raskemaid jooksuüritusi – võistlejatel tuleb 60 tunnise ajalimiidi sees läbida 100 miili ehk ca 160 km pikkune distants. Tavarajal oleks sellest ajast 160 km läbimiseks enam kui küll, kuid Barkley Marathonsi rada on raskesti läbitav ning võistlusmaa jooksul koguneb tõusumeetreid enam kui 16,5 km. Selline tõus tähendaks sisuliselt kaks korda enam kui 8000 meetrise mäetipu vallutamist.
Võistluse raskusastet iseloomustab kõige paremini see, et viimati suudeti Barkley ajalimiidi sees läbida aastal 2017. Senise 29 toimumisaasta jooksul oli selle lõpetanud vaid 15 jooksjat. Nüüd kasvas lõpetajate arv 17-le.
100 miili pikkuse raja ehk 5 ringi paksus padrikus läbis kõige kiiremini 32aastane Prantsuse ultrajooksja Aurélien Sanchez, aega kulus tal selleks 58 tundi ja 23 minutit.
Juba üks lõpetaja sellel masohhistliku reputatsiooniga jooksuüritusel on erakordne saavutus, kuid tänavu nägime koguni kolme õnnelikku (ilmselt) finišeerijat. 19 minutit peale prantslast jõudis finišisse kohale ka John Kelly (kes oli seni Barkley viimane lõpetaja) ning vaid 7 minutit enne ajalimiiti ka varem seda korduvalt proovinud belglane Karel Sabbe.
Sabbe üritas 100 miili läbida ka mullu, kuid ühel hetkel nähti teda juba naaberkülas rääkimas prügikastiga ning järgmisel hetkel oligi võistlus tema jaoks läbi. Sel korral läks paremini või oli prügikaste lihtsalt vähem.
Barkley Marathons-nimeline võistlus on üks ekstreemsemaid ja ebatavalisemaid võistlusi. Võistlusprogrammis on kaks ametlikku distantsi, ca 160km pikkuse põhidistantsi kõrval on kavas ka ca 90km pikkune titekas.
Võistlus toimub ca 30km pikkusel ringil, mis tuleb läbida 5 korda, kuid kuna rada kulgeb paksu metsa sees, siis läbivad jooksjad sageli märksa pikema vahemaa. Ringil on vaid üks joogipunkt, kus pakutakse ainult vett. Tõestamaks distantsi läbimist tuleb osalejatel kontrollpunktidest kaasa võtta raamatulehti, mis toimivad tõendusmaterjalina.
Osavõtumaks on kogu selle ekstreemsuse juures vaid $1.60 ehk poolteist eurot ning võistlusele pürgivad jooksjad peavad kirjutama essee teemal „Miks mul peaks lubatama joosta Barkleys.“ Kui sinu sooviavaldus aktsepteeritakse, siis tuleb sul saata korraldajatele täiendav osavõtumaks, mis neil jooksjatel, kes on varem Barkley lõpetanud, on üks pakk Cameli sigarette ning ülejäänutel valge T-särk, sokid, vms riietusese.
Võistluse puudub kindel stardikellaaeg, jooksjad lubatakse rajale siis, kui Gary Cantrell, Barkley peakorraldaja suitsu läidab.
Barkley Marathons on kaudselt andnud oma panuse ka Marathon100 tegemistesse. Nimelt sai Eesti suurima liikumisalase väljakutse, Eesti500, idee väga tugeva sädeme Barkley looja analoogilisest ettevõtmisest. Eesti500 toimub ka tänavu, start sellele antakse 1. juunil ning sellele järgneva viie kuu jooksul tuleb osavõtjail omal jalal läbida 500 km pikkune vahemaa. Registreerida saad loomulikult Marathon100 veebis siin.