Jooksmine 06.04.2023
Autor

Marathon100 taaskasutusjooks, kõige väiksema jalajäljega liikumisüritus

Uudise pilt

Loodus meie ümber on muutumas ning väga palju sellest, kas see muutus on positiivne või negatiivne, otsustame me ise. Keskkonnateadlikkus väljendub põhjendatud otsuste tegemises ning reaalses käitumise muutuses. Ent kuidas säilitada toredaid harjumusi, mõeldes samas ka keskkonna peale? Kuidas teha keskkonnateadlikke valikuid?

Üks võimalus keskkonnateadlike valikute tegemiseks on arvesse võtta oma tegevuste tulemusel tekkivat süsinikuheidet ehk jalajälge. Ent millest tekib liikumisürituste korraldamisel ja nendest osavõtul süsinikuheide? Liikumisüritus on ju igati tervislik ettevõtmine, inimesed liiguvad ju jala ja ei koorma loodust.

Selgub, et üheks kõige olulisemaks jalajälje tekitajaks on liikumisürituse osavõtjad ise. Suur osa süsinikuheitest tuleneb nimelt osavõtjate transpordi valikutest. Tulles võistlusele oma autoga 100 km kauguselt, üksi, ning minnes samamoodi ka koju tagasi, tekib ca 40 kg süsinikuheidet. Tulles võistlusele 25 km kauguselt, tekib ca 10 kg süsinikuheidet. Võrdluseks: palju kirutud jooksusärgi tootmisel tekib heidet vaid ligikaudu 6 kg ning ühe medali valmistamisel 0,6 kg.

Kõige keskkonnasõbralikumad on seega kodulähedased liikumisüritused, kuhu tullakse jala, jalgratta või ühistranspordiga. Ent virtuaaljooksud ja väljakutsed ongi kodulähedased liikumisüritused, virtuaaljooksu raames joostakse endale sobivas kohas ühel päeval, väljakutse, näiteks Eesti500 raames, liigutakse oma kodu lähedal pikema aja jooksul. Sellise korralduse puhul välistatakse automaatselt vajadus sõita kuhugi selleks, et liikuda. Keskkonnasõbralik valik.

Marathon100 taaskasutusjooks on täpselt selline virtuaaljooks, kuhu pole vaja starti sõita. Ent lisaks pole me taaskasutusjooksu jaoks valmistanud eraldi medaleid, nimelt kasutame me taaskasutusjooksul medaleid, mis on varasematest virtuaaljooksudest järgi jäänud. Sel korral on valida ilusad maakonnakujulised medalid näiteks.

Milline on medali posti teel saatmise süsinikuheide? Ligikaudu 30 grammi medali kohta, 150 meetrise autosõidu jagu . . .

Marathon100 esimene taaskasutusjooks toimub aprilli viimasel kahel nädalal, 17.-30.04 ning sellel on kavas kõik klassikalised jooksudistantsid: 5 km, 10 km, 21,1 km, 42,2 km. Kõiki distantse saad läbida kõndides, joostes, rattaga sõites, kuid seda tuleks teha virtuaaljooksule iseloomulikult ühekorraga, kella vahepeal pausile mitte pannes.

Registreerudes vali millist maakonnakujulist medalit soovid ning oledki keskkonnateadliku liikumisürituse kasuks valiku teinud. Osavõtumaks on samuti sõbralik, 5,95 eurot ning see sisaldab medali saatmist tavapostiga. Kui soovid medalit siiski pakiautomaati saada, märgi see valik registreerimisel (lisandub 3 eurot).

Ja järgmine kord liikumisüritusele minnes vali ühistransport või mahuta end koos sõpradega samasse autosse.

Marathon100 taaskasutusjooksule saad registreerida siin.

Viimased uudised