Jooksmine 01.09.2023
Autor

Marathon100 veebilehel muutuvad kolm päringut tasuliseks

Uudise pilt

Marathon100 veebileht alustas tegevust detsembris 2010, enam kui 12 aastat tagasi. Selle aja jooksul on väga paljud asjad meie ümber muutunud ning meedia on üks neist. Me oleme hakanud järjest enam tarbima digimeediat ning ootame ja nõuame sellelt kogu aeg enam ja enam.

Marathon100 veebileht ei tegutse vaakumis, ka meie oleme sunnitud regulaarselt uuenema, pakkudes kiireid ja operatiivseid uudiseid, täpset ja ülevaatlikku kalendrit ning ajakohaseid tulemusi.

Aeg-ajalt küsitakse allakirjutanu käest: „Palju inimesi Marathon100 veebiga tegutseb`“ Vastan: „Üks. Mina.“ Seepeale ollakse üllatunud. Üleeile ajasin juttu ühe jooksusõbraga, kes küsis: „Millal sa üldse puhkad?“ Vastasin, et päriselt ei puhkagi, kuna see ei ole võimalik. Veebileht peab toimima igapäevaselt, kalender uuenema regulaarselt ja tulemused lisanduma operatiivselt.

Tulemuste lisamisega kaasnev töömaht on lugejale hoomamatu. Esmalt, väga palju aega kulub nimevigade kontrollile ja parandusele. Näiteks ühel jooksjal, kelle eesnimi on Alexander, on protokollides siiani olnud viis erinevat eesnime, lisaks korrektsele versioonile veel Alehander, Aleksander, Aleksandr ja Alexnder. Kõige enam on ühel ja sellelsamal jooksjal olnud 14 erinevat nimeversiooni, rääkimata sellest, et sünniaasta märkimisega eksitakse. Ent selline korrektuur on vajalik, et jooksja leiaks kõik oma tulemused ühe lihtsa päringuga üles.

Suur osa töömahust tuleneb ka Marathon100 ambitsioonist lisada veebi kõikide jooksuürituste tulemused. Näiteks soovides lisada veebi kõik Eesti poolmaratonide tulemused, tegime koopiad arhiivides paiknenud 1980ndatel ja 90ndatel toimunud Rahva Hääle rahvajooksude tulemustest ja lisasime need käsitsi klaviatuuril tulemusi sisestades. Ühekaupa. Tuhandeid tulemusi. Ka mitmete Eesti jooksuvõistluste protokollid on raskesti töödeldavad, näiteks kui need avaldatakse jpg-vormingus ehk pildina.

Aeg-ajalt jäävad mõned tulemused ülalnimetatud tegevuste töömahukuse tõttu hilisemaks, misjärel saame mõnelt jooksjalt e-kirja, et tal on need ja need tulemused puudu.

Nimetatud ajamahukatele tegevustele mõeldes ning vajadusest veebilehte veel paremaks muuta, olemegi septembrist alates sunnitud veebilehel kolm päringut tasuliseks muutma.

Esmalt, kogu info, mis on avalikult veebis väljas, on jätkuvalt tasuta. Iga jooksuürituse protokoll on ürituse järgselt endiselt tasuta nähtav. Kogu jooksukalender on jätkuvalt tasuta nähtav ja otsitav. Kõik uudised on jätkuvalt tasuta loetavad. Seda kõike vaatamata sellele, et ka nimetatud tegevused on ajamahukad ning nõuavad investeeringuid.

Tasuliseks muutuvad ainult need päringud, mille võimalikuks tegemiseks Marathon100 panustab märkimisväärselt. Esmalt, päring, mis võimaldab näha, mitu maratoni või poolmaratoni keegi on jooksnud. See päring avanes varem rubriigis, mil nimeks jooksuhullud, nüüd nimetame seda 100 maratoni klubiks. Päring on lihtne, kuid selle võimaldamise taga on väga palju tööd.

Teiseks, tasuliseks muutub Eesti kõigi aegade jooksuedetabelite vaatamine. Märkides tulemuste otsingus ajavahemikuks „Määramata periood“ kuvatakse ekraanile näiteks Eesti kõigi aegade maratoni, poolmaratoni või 10 km edetabel.

Kolmandaks, tasuliseks muutub nimepäringute tegemine. Teisisõnu, märkides lahtrisse „Sportlase nimi“ enda või mõne oma sõbra nime, kuvatakse ekraanile koos esimeste tulemustega ka võimalus hakata Marathon100 tellijaks.

Tellimisvõimalusi on kaks. Ühekordne päring maksab 0,99 eurot. Tellijaks hakates on võimalik maksta ka kuu baasil, esimese kuu tasu on 0,99 eurot, seejärel 4,99 eurot ning tellimisest on võimalik igal hetkel loobuda. Tellijaks hakkamise võimalus kuvatakse mitmete teiste Eesti digimeediate poolt kasutatava Zlick (https://www.zlick.it/) vidina kaudu tasulist päringut esmakordselt tehes. 

Omalt poolt kutsume kõiki meie aktiivsemaid lugejaid Marathon100 tellijaks hakkama, sest usume, et meie poolt pakutavatel teenustel on väärtus. Paljud jooksusõbrad on seda mulle ju öelnud: „See, mida sa teed on nii oluline.“ Loodame, et see ongi nii, et inimesed mõtlevadki nii nagu nad ütlevad ja suudame sedasi koos veel paremat asja teha.

Päikest!

Janek

Viimased uudised