Jooksmine 11.09.2016
Autor
Janek Oblikas

Maratoni järel

Uudise pilt

Maraton läbi, mis nüüd saab? Maratonijärgne masendus pole midagi ebatavalist – oled ühe suure eesmärgi saavutanud ning ei oska järgmist endale kohe seada.  Mida siis teha peale maratoni?

Kui maraton läks hästi, siis – naudi seda hetke! Võib olla kõndimine on küll natuke raske ja trepid tunduvad poole kõrgemad, kuid tänase emotsiooni nimel sa ju nägid vaeva!  Ära mõtle järgmistele võistlustele! Ära mõtle sellele, mis läks viltu! Lihtsalt naudi!

Kui maraton ei läinud ootuspäraselt – maratonil on alati mõni üllatus varuks.  Soe ilm, kerge vastutuul, krambid rajal – sa said sellega vaatamata raskustele hakkama! Sinusuguseid on Eestis vaid  2300-2400! 1,3 miljonit eestlast EI JOOKSE tänavu maratoni!

Kui emotsioonid hakkavad vaibuma, siis mõtle võistluspäev ja sellele vahetult eelnenu oma peas läbi.  Mis õnnestus? Mis ei õnnestunud? Pane mõtted kirja, kasvõi Facebooki!  Paljud mõtted saavad selgemaks, kui need kõva häälega välja öelda – räägi mõne kogenuma jooksja või treeneriga.

Leia üles oma pere ja sõbrad – ilmselt polnud sul nende jaoks viimastel päevadel väga palju aega . . . Äkki neile isegi lähevad korda sinu maratonimuljed . . .

Jälgi maratonijärgsetel päevadel oma toitumist. Söö palju süsivesikuid ja valku.  Süsivesikud aitavad taastada energiavarusid ning kvaliteetne valk parandada maratonijärgseid mikrotraumasid lihastes. 

Joo palju! Maratoni ajal kaotad palju vedelikku.  Maratonijärgsel söömisel-joomisel käitu täpselt samamoodi nagu enne võistlustki – süsivesikurikas dieet, kvaliteetsed valgud, palju vett!

Söö palju puuvilju! Maratonijärgsetel päevadel on sinu organismi immuunsüsteem nõrk ja rohke C-vitamiini sisaldusega puuviljad aitavad haigeksjäämist vältida.  Maratonijärgne haigestumine on üsna tavaline.

Kerge saun aitab taastumisele kaasa.  Väike spaakülastus? Soolavann? Kõik, mis aitab lihaseid lõdvestada, on hea.

Maratoni mõju meie organismile on väga koormav.  Lihaste mikrotraumade paranemine võtab aega, seetõttu ära kiirusta jooksmise juurde naasmisega.  Rahulikud jalutuskäigud esimestel päevadel peale maratoni on täiesti piisavad!  Täiesti OK on 7-10 päeva peale maratoni mitte ühtegi jooksuliigutust teha.  Sinu treenitusega ei juhtu selle aja jooksul mitte midagi!

4-7 päeva möödudes tee kerge jalgrattasõit või mine ujuma.  Kui tõesti tahad jooksma minna, siis jookse aeglaselt, hoia pulss madalal ja jooksuotsad lühikesed.  On tõsi, et füüsiline tegevus aitab kehal vabaneda kehasse kogunenud jääkainetest, kuid mikrotraumade paranemine võtab samuti aega. 

Täielik taastumine maratonist võtab vähemalt 21 päeva.  Isegi, kui sulle tundub, et kõik on OK – sa ei hooma kõike! Anna kehale aega paranemiseks.  Vastasel juhul riskid vigastustega.

Loomulikult – meie kõigi kehad on erinevad, me taastume erinevas tempos ning ka maratoni läbisime erineva pingutusastmega.  Seetõttu – lähtu maratonijärgsetes tegemistes oma enesetundest – kuula oma keha!  Su keha ei olegi nii loll!

Viimased uudised