Jooksmine 07.09.2015
Autor
Andres Klettenberg

Maratoninädala toitumine - söömine on olulisem kui treenimine.

Kuidas toituda maratonieelsel nädalal? Palju süsivesikuid tarbida? Kordame üle maratoninädala toitumise põhireeglid.

Uudise pilt

Suure jooksupeoni on jäänud ainult loetud päevad. Kuna treeningutega ei ole võimalik enam oma võimeid parandada (pigem seisundit hullemaks teha), siis õige toitumisega on veel võimalik mõnevõrra mõjutada oma võistlustulemust.

Enne võistlust tuleb vähendada jooksutreeningute mahtu, et keha saaks täielikult välja puhata. Keha tuleks kvaliteetse „kütusega“ laadida. Mida pikem on võistlusdistants, seda varem tuleks toitumusrežiimi jälgida. Eesmärk on keha varustada piisavate energiavarudega, eelkõige tähendab see tarbitavate süsivesikute mahu suurendamisega.

Kogenumad jooksjad vähendavad 3-6 päeva enne starti süsivesikute tarbimise miinimumini, ammutades energiat ainult valkudest ja rasvadest (eelkõige kasulikke õlisid sisaldavad toidud nagu kala, pähklid, seemned, avokaadod). Selle eesmärgiks on järgneva süsivesikute laadimise efektiivsust tõsta. Vähem kogenumad jooksjad võiksid piirduda vaid süsivesikute laadimisega.

Kaks-kolm päeva enne starti suurenda süsivesikute päevast normi ca 10 grammile keha kilogrammi kohta. See teeb 70-kilogrammise inimese puhul 700 grammi süsivesikuid päevas.  Kui seda on liiga palju, siis proovi tarbida soovitatule võimalikult lähedane kogus.

Sobilikud toidud on pasta, riis, leib, teravili, kartul, puuviljad, müsli. Laadimisperiood on meeldiv periood magusasõpradele, sest mõõdukas koguses on sobilik süüa sefiiri, kummikomme ja muid kõrge süsivesikuterikkaid, kuid vähese rasvasisaldusega maiuseid.

Süsivesikuid on võimalik omandada ka joomise käigus, näiteks spetsiaalsete spordijookide või mahlade näol (eriliselt on soovitatav nitraatiderikas peedimahl). Enne võistlust tuleks tarbida tavapärasest rohkem mineraalaineid (magneesium, naatrium, kaalium, kaltsium, jne) ja ka vett. Ühe võimalusena võib juua mineraalvett või tarbida elektrolüüte sisaldavaid joogitablette.

Võistluspäeva hommikul söö süsivesikuterikas hommikusöök, väldi rasvu ja valke. Sobilikud toidud on teraviljahelbed, röstleib ja puder, lisaks puuviljad. Söö korralik toidukord, kuid väldi ülesöömist. Mida pikem on võistlusdistants, seda tahkemal kujul võiks hommikusöök olla.

Enne võistlust tasub energiavarusid täiendada süsivesikuid sisaldava spordijoogiga, mis lisaks täiendavatele süsivesikutele annab kehale ka vedelikuvaru. Kui võistluspaika on vaja hommikul sõita, siis hea soovitus on teel olles täiendada hommikusööki ning süüa üks energiabatoon.

Joo vett pidevalt ja väikeste koguste haaval, eriti kui stardini on jäänud alla tunni. Kõik eelnev on oluline ettevalmistus võistluseks, kuid ära ei tohiks unustada ka energia saamist võistluse käigus.

Meeldiva võistluse eeldus on korralik ettevalmistus. Sageli ei otsustata võistluskäik mitte ainult rajal, vaid eelnevalt söögilaua taga. Seega tasub neid lihtsaid näpunäiteid jälgida, et võistlusrajal oleks enesetunne kerge ja võistlust saaks täiel rinnal nautida.

Viimased uudised