Jooksmine 09.04.2017
Autor
Janek Oblikas

Mida kujutavad endast individuaalselt jooksja jala järgi valmistatud tallatoed

Jalad saavad aktiivse jooksmise puhul päris suure koormuse osaliseks. Spetsiaalsed tallatoed aitavad jalgu kaitsta ning koormust ühtlasemalt jaotada.

Uudise pilt

Spetsiaalsete, sinu jala järgi valmistatud tallatugede väärtust oskab õigesti hinnata alles see inimene, kel näiteks jalavõlvi äravajumisest esimesed probleemid on tekkinud.  Võlvi all või kannas-pöias valu tekkimisel on spetsiaalsete tallatugede kasutamine sageli ainuke võimalus valuvabaks jooksmiseks.  Ent selle teadmiseni jõutakse sageli alles probleemide tekkimisel . . .

Sarnaste probleemide ennetamiseks võtsime kuue Tallinna maratoniks valmistuva jooksjaga ette tee Gadoxisse, et iga jooksja saaks just talle sobivad individuaalselt valmistatud tallatoed.

Miks kasutada spetsiaalseid tallatugesid?  Siledal maal ja kõval pinnasel joostes mõjub su jalgadele sinu kehakaalust kolm korda suurem raskusjõud.  Jooksed mäest alla või pehmel pinnasel ning raskusjõu mõju on veelgi suurem.  Selle tulemusena võib peale jalavõlvi äravajumist tekkida probleeme ka jalalabast oluliselt kõrgemal – näiteks põlvedes, puusas või seljas. 

„Jalatoe eesmärk on koormuse ühtlasem jaotumine ning ka jooksmisel tekkiva põrutuse amortiseerimine.  Tallatugi annab ka jooksusammule teatava stabiilsuse, hoiab ka rühti otse,“ kommenteerib Mikk Tilk Gadoxist.

Individuaalsete tallatugede saamise protsess on iseenesest lihtne – lepid Gadoxis aja kokku, astud Tallinnas Türi tänavalt läbi, kus sulle tehakse jalalaba digianalüüs ning paari päeva pärast ongi spetsiaalsed jooksmiseks sobivad tallatoed valmis.  Tallatoed valmistatakse sealsamas kohapeal ning need on spetsiaalselt jooksmiseks mõeldud.  Jooksmisel vajab ju jalg mõnevõrra teistsugust tuge võrreldes näiteks tennise või korvpalli mängimisega.  Seda ongi jooksmiseks ettenähtud tallatugede valmistamisel arvesse võetud.

Mida jala digianalüüs endast kujutab?
Digianalüüsi sooritamiseks võtad ennast esmalt paljajalu ning kõnnid seejärel üle sensoritega varustatud kummimatti meenutavast plaadist.  Esmalt ühe jalaga ja seejärel teise jalaga.  Täpsema pildi saamiseks pead plaadile mitmeid kordi järjest astuma ning paratamatult tekib esimesel korral enne astumist väikene värin jalga – plaat on küll sinu jalast kordades suurem, kuid ikkagi tahaks sammumärgi maha panna ja täpse distantsi plaadini ära mõõta.

Sensoritega varustatud plaat saadab astumise tulemused arvutisse ja sinna tekib kolmemõõtmeline pilt, mis näitab ilusti ära, kuidas koormus kõndides jala all jaotub.  Kui sul on kõrgem jalavõlv, kuvatakse arvutiekraanil toetuspinnana vaid kand, pöid ja jala välisserv. Kui sul on madalam jalavõlv või kaldud lampjalgsusele, siis on ka jala toetuspind sedavõrd suurem.

Digianalüüsile järgneb sinu jalgadest vormi loomine. Astud kingakarbist mõnevõrra suuremasse kasti, mis on täidetud pehme vahtplastilaadse materjaliga.  Esmalt ühe jalaga ning seejärel teise jalaga.  Jalg vajub mõnusalt pehmesse karpi nagu poolmärga liiva ning kui oled jala sealt välja võtnud, näedki millise jälje oled jätnud.  Selle põhjal valmistatakse sinu jalast kipsjäljend, mida kasutataksegi tallatugede meisterdamisel.  Kipsjäljend antakse pärast sulle kaasa ehk – järgmisel külaskäigul Gadoxisse ei pea enam samu tegevusi läbi tegema, uute tallatugede valmistamisel kasutatakse sinu jalgadest tehtud kipsjäljendit.

Kolme päeva möödudes võid Gadoxisse tallatugedele järele minna ning sel korral peaks kaasa võtma ka oma jooksujalatsid.  Võtad oma tossust välja tema sisetalla ning sobitad selle asemele individuaalse tallatoe.  Kui tallatugi tundub jalas ebamugav või on vaja teda servadest-otsast natuke trimmida, siis korrigeerib meister sinu tallatuge nii, et see jooksusussi sisse paremini sobiks.

Igal jalatüübil on omad iseärasused ja eeldused, mis probleemid võivad tekkida. Näiteks kõrge võlvi puhul on koormus nii ebaühtlaselt jaotunud, et on vaja toetust jala keskele saada, muidu saavad kand ja päkk ülekoormust.  Tallatoega joostes koormus jaotub ühtlasemalt.

Kas seda ohtu ei ole, et tallatugedega joostes jala all olevad väiksed lihased mugavaks muutuvad?

„Lihased töötavad täpselt samamoodi edasi ka tallatugedega joostes,“ kommenteeris minu küsimust Mikk Tilk  „Arvatakse, et lihas läheb laisaks aga jalg töötab samamoodi edasi, lihtsalt põrutab vähem.“

Kaua tallatugi vastu peab?

„Kõik sõltub koormusest, palju talda kasutatakse. Kes igapäevaselt jookseb, sellele soovitame kuue kuu pärast tagasi tulla näitama, et kas tuleb teha uus või kestab olemasolev.“

Marko Tilk Gadoxist soovitas uute tallatugede kasutamisel jalga alguses nendega kindlasti harjutada – proovida tallatugesid alguses lühematel jooksuotstel.  Kui tallatugi tundub ebamugav või hakkab hõõruma, siis ei tuleks neid mitte tossu seest välja võtta, vaid tulla uuesti Gadoxisse, kus meister tallatugesid jooksja tagasiside järgi muudab.

Kokkuvõtteks:

1. spetsiaalsed tallatoed vähendavad võimalike ülekoormusvigastuste riski;

2. sinu jala järgi valmistatud tallatoed suurendavad sinu jala ning talla/tossupõhja vahelist kontaktipinda, mis võib parandada jooksu efektiivsust;

3. jooksmise eripära arvestavad tallatoed amortiseerivad jooksmisel tekkivat põrutust ja pakuvad tuge just jooksja jaoks olulistes kohtades – need võtavad arvesse jooksmise eripära.

Fotod ja video: Heiki Rebane ja Marathon100

Projekti Eesmärgiks SEB Tallinna maraton toetab Ühendus Sport Kõigile.

Viimased uudised