Jooksmine 29.08.2022
Autor
Janek Oblikas

Miks asjad vahel aega võtavad ehk natuke Marathon100 telgitagustest

Uudise pilt

Kas sa oled vahel mõelnud, kuidas jõuavad sinu tulemused Marathon100 veebilehele? Või sinu jooksusõprade omad? Ilmselt pole sa sellele poolt sekunditki mõelnud, kuid viimastel päevadel on järjest enam tekkinud tunne, et sellest peaks rääkima.

Marathon100 veebilehel on nimelt kõikide Eesti jooksuvõistluste tulemused (mõne väikese erandiga, näiteks oleme hiljuti loobunud TV10 olümpiastartide ja osade lastevõistluste tulemuste lisamisest, samuti ei leia Marathon100st tervisejooksusarja etappide tulemusi). Tänavu on Eestis toimunud ca 400 jooksuvõistlust, kokku on andmebaasi jõudnud 1629 erineva võistlusdistantsi tulemused, umbes 48 334 tükki.

Lisaks jälgime suuremaid välismaratone-poolmaratone, lappame läbi ligikaudu 1000 välismaise jooksuvõistluse protokollid, kus eestlasi suurema tõenäosusega stardis näha võib.

Ilma põhjaliku võistluste andmebaasita, oleks tulemusi keeruline lisada, kuna me lihtsalt ei teaks, millised võistlused toimuvad. Tänaseks on meie Eesti jooksuvõistluste andmebaasis 18817 kirjet ehk võistlusdistantsi, mis on varem toimunud või hetkel toimuvad.

Igal hommikul võtamegi selle jooksukalendri ette, vaatame, millised jooksuvõistlused toimuvad ning toimumise järel laeme tulemused alla, töötleme neid ja lisame Marathon100 veebilehele. Suuremate jooksuvõistluste tulemused proovime lisada tunni jooksul võistluse lõppemisest, väiksematega võib vahel ka kauem aega minna.

Iga protokoll käib allakirjutanu silme eest läbi, s.t., tulemusi ei lisa robotid vaid üks konkreetne inimene. Loomulikult, suuremate ajavõtufirmade protokollid on väga hästi koostatud, kuid Eestis on palju ka selliseid korraldajaid, kes avaldavad tulemused näiteks vaid Facebookis ning mitte masintöödeldaval kujul aga näiteks pildifailina. Kas sa oled proovinud jpg-formaadis sisalduvad infot tõmmata nt. Excelisse? Proovi ja sa näed, et see ei ole võimalik.

Samuti kasutavad erinevad korraldajad erinevaid vorminguid. Mõni ajab regulaarselt o-tähe ja numbri 0 omavahel segamini. Mõni kasutab samas protokollis minutite ja sekundite eraldamiseks vahel koma, vahel punkti, vahel hoopis koolonit. Rääkimata sellest, et vanuseklassid on võistlustel erinevad. Vanuseklass M võib olla nii M19-39, M19-34, M23-34, M0-99, kui kõike muud. Ent vanuseklassi vahemik muutub oluliseks just siis, kui jooksjal puudub protokollis sünniaasta ja see on vaja (arvutil või inimesel) lisada.

Või jooksjate nimed valesti kirjutatud? Vahel on Kuleshov, siis jällegi Kulešov, vahel on Marika, siis jällegi Maarika, Aleksandritest rääkimata. Üks ja seesama Aleksandr võib olla nii Aleksander, Alexandr, kui loomulikult Saša.

Aeg-ajalt eksivad jooksjad ka oma sünniaasta märkimisel, millega muidu seletada seda, et kord on samanimelisel jooksjal sünniaastaks 2005 ja kord jällegi 2006. Kusjuures võin täiesti mürki võtta, et tegemist on sama jooksjaga.

Ent sa ju tahad, et kõik sinu tulemused oleks ühe nime alla koos, mitte erinevate kirjutusviiside ja sünniaastate vahel killustatud? Selleks ongi kõik tulemused vaja vigade leidmiseks ja parandamiseks üle kontrollida. Marathon100 veebis teevad seda teataval määral Exceli valemid, kuid väga suures osas ka inimese tähelepanuvõime ja kümme näppu.

Lisaks tulevad kõige selle juures mängu võistluste eripärad. Heavy metal ultral näiteks puudub võistlusdistantsi pikkus, iga võistleja läbib erineva vahemaa ja on rajal erineva aja tunde ja minuteid. 24 tunni jooksul märgitakse tulemusi kilomeetrites ja meetrites, 100 m jooksus sekundite, kümnendike ja sajandikega, maratonis tundide, minutite ja sekunditega. Või teisipidi, maratonis on isiklik rekord see tulemus, mis on kõige väiksem, 24 tunni jooksus aga see tulemus, mis on kõige suurem. Ehk kogu töö muutubki keeruliseks siis, kui sa üritad erinevat tüüpi võistlusi ühte kohta panna.

Peale tulemuste lisamist kirjutame Marathon100 veebilehele uudise, lisame suurematele võistlustele tagasiside küsitluse ja lingid tulemustele, otsime foto, mida uudise juues kasutada ja teeme Facebooki postituse.

Sel aastal oleme Marathon100 veebilehel avaldanud 457 artiklit, 12 tegevusaasta jooksul kokku 6265.

Siis me korraldame veel jooksuvõistlusi, liikumisüritusi ja väljakutseid. Sel aastal on Marathon100 virtuaaljooksudes, väljakutsetes, Janeki maratonil kokku osalenud enam kui 3000 inimest. Kaheksa kuu jooksul oleme posti pannud ca 2500 medalit, keskmiselt iga päev 10 medalit. Kõik Eesti Posti Pallasti tänava postkontoris töötavad tädid on meile tänaseks tuttavad. Naeratame, kui kohtume.

Kõike ülalkirjeldatut teeb üksainus inimene, allakirjutanu. Oleme aeg-ajalt kaasanud inimesi tulemusi lisama, kuid kas sa tead kedagi, kes oleks valmis iga laupäev ja pühapäev kohe peale konkreetse võistluse lõppu selle tulemusi veebi lisama? Ja nii iga nädalavahetus järjest? 52 nädalat jutti?

Tulemustega tehtavad tööd pole me (raha- ja ajapuudusel ning protokollides esinevate vigade tõttu) ka täies mahus automatiseerinud. Kui sa tead kedagi, kes oleks valmis Excelisse makrosid või masinõppe algoritme kirjutama, anna teada. Seda võiks muidugi teha tasuta.

Mitmed jooksjad on küsinud: korraldajad saadavad ju ise infot toimuvate võistluste kohta? Jah, ligikaudu 10 korraldajat saadavad tõesti, kuid 290 korraldajat mitte. Muidugi, kui Marathon100 kalendrist leitakse viga, siis antakse sellest kohe ja kiiresti teada. Vigu tekiks vähem, kui me saaks enne võistlust selle täpse juhendi ja seda piisava ajavaruga.

Me oleme väga tänulikud nendele korraldajatele, kes koostavad ise uudisnuppe oma võistluste kohta ja saadavad selle KOOS FOTOGA meilitsi. Kas sa tead, kui palju aega võtab normaalse ja ajakohase foto leidmine mõne keskmist mõõtu või väiksema võistluse kohta? Seetõttu me kasutamegi aeg-ajalt Nike sokkide ja Sparta särgiga jooksjatest (2015.a. tehtud) fotosid, mis sobivad võistluse kohta koostatava uudise illustreerimiseks. Mis sa arvad, mitu korraldajat on meile saatnud ajakohaseid fotosid (koos autori nimega), mida võib nende võistlust järgmisel aastal kajastades kasutada?

Küll võetakse meiega muudel põhjustel ühendust. Üks korraldaja leiab tema üritust kajastavast uudisest alati mõne lõigu, mida oleks pidanud teisiti kirjutama. Oleme eksinud ka võro keele käänamisreeglite vastu… Viimasel korral jätsime antud korraldaja ürituse kajastamata, kuna tegemist oli selle ühe nädalavahetusega, mil puhkus oli. Seejärel võttis ta ise meiega ühendust ja küsis, et mida ta valesti on teinud, et me tema üritust ei kajasta. Lihtsalt ei jõua . . .

Siis on veel sellised võistlused, kus distantsi pikkuseks on algses juhendis 7,9 km, märgid selle info kalendrisse, misjärel täpsustatakse juhendis võistlusdistantsiks 7,4 km, peale kalendris info muutmist ja võistluse toimumist selgub, et võistlusdistantsi pikkus oli ikkagi 7,9 km ning pead kalendris uuesti info ära muutma.

Need ongi lühidalt kirjeldatuna põhjused, miks vahel tulemused nii kiiresti veebi ei jõua ning vahel ka mõni viga sisse lipsab.

Lahendus? Kui sa tead kedagi, kes oleks valmis ülalkirjeldatud tegevusi inimese jaoks lihtsaks tegema ehk automatiseerima (ja tegema seda tasuta) või neid tegevusi finantseerima, siis anna teada.

Ja loomulikult on ka kõik head ettepanekud ja nõuanded ning tagasiside teretulnud. Lausa oodatud.

Kuid lõppkokkuvõttes, ühtegi asja pole võimalik 12 aastat teha, kui see sulle ei meeldi. Ehk siis – ma ei kurda. Lihtsalt selgitan. Pealegi, Eesti inimesed tuleb ju rohkem liikuma saada!

Janek
janek@marathon100.com

Viimased uudised