Jooksmine 20.01.2022
Autor

Milline pealamp sobib jooksjale?

Uudise pilt

Valgus on talvisel ajal Eestis tõeline defitsiit: kui päike tõuseb kell üheksa ja loojub pool neli, pole loomulikku valgust just üleliia palju. Maad kattev lumevaip annab natuke valgust juurde, kuid ilma tehisvalguseta oleks ka lumised tänavad ja terviserajad liikumiseks liiga pimedad. Kuidas siis liikuda kohtades, kus tehisvalgust vähe või üldse mitte? Lihtne: tuleb oma tehisvalgus kaasa võtta!

Valgus ei tähenda ainult emotsiooni ja energiat, vaid ka turvalisust. Ebatasased teepinnad, augud teekattes, künklikud metsarajad – kõik see on suvise valgusega paremini nähtav. Talvel võib vigastus või kukkumine olla vaid ühe pimedas tehtud vale sammu kaugusel. Pimedus on ebamugav ja ohtik.

Sa tahad näha teed enda ees kuid pimedas on vaja olla nähtav ka teistele liiklejatele. Talvisel ajal, mil autotee serv on sageli jooksmiseks parim võimalus, on oluline olla nähtav nii eest kui tagant.

Siinkohal tulebki appi jooksja tehisvalgus ehk pealamp. Silmade kohal paiknev valgus liigub pealampi kandes sinna kuhu sinu pilk, kuklal paiknev punane valgus või helkurelement annab autodele sinust varakult märku. Need ongi pealambi kaks kõige olulisemat funktsiooni: muuta pimedas liikumine teed valgustades turvalisemaks ning anda sinust teistele liiklejatele märku.

Pealambil on tegelikult ka kolmas eesmärk. Pimedas jooksmine väsitab silmi, sundides tähelepanelikult jälgima hämarat teed enda ees. Väsinud silmad mõjutavad keskendumisvõimet ning võtavad energiat sinu põhitegevuselt ehk jooksmiselt. Tehisvalgus laseb hämaras silmadel puhata.

Pealampide valik on tänapäeval päris lai, mistõttu enne ostu võiks täpselt läbi mõelda, kuidas sa lampi kasutad ning millised funktsioonid selle juures sulle tähtsamad on. Tuleks mõelda ka rahasummale, mis sa oled valmis pealambi eest välja käima, kuna nende hinnad võivad erineda kordades. Ent pealampidegi puhul kehtib reegel, et kallima hinnaga saad rohkem funktsioone ja võimalusi.

Kõige kergemad pealambid (näiteks Petzl Bindi, ülal fotol) kaaluvad alla 40 grammi ja sobivad hästi väiksemate vajaduste korral. Petzl Bindi pealambi aku peab standardrežiimis vastu kuni 3 tundi, maksimaalse valgustugevuse kasutamisel 2 tundi, kuid erirežiimi kasutamisel saab aku tühjaks alles ligikaudu 50 tunniga. Petzl Bindi valgustugevus on 200 luumenit, suurematel, rohkemat valgust andvatel lampidel aga 750-900 luumenit. Lihtsustatult, 900 luumenit on võrreldav 60 vatise lambipirniga, 200 luumenit 15 vatisega.

Investeerides rohkem raha, saad juba pealambi, mis kasutab ümbritseva keskkonna valgustatuse hindamiseks spetsiaalset andurit. Tänu valgussensorile kohandub valgustugevus hetkega, valgustades pimedas tugevamalt ja valgemas nõrgemalt. Selline Reactive lightning tehnoloogia on kasutusel näiteks Petzl Swift ja Petzl NAO+ nimetusega pealampidel. Osad pealambid pakuvad ka punase valguse funktsiooni, mis pimestab vastu tulevaid inimesi vähem ning mille kustumisel harjuvad silmad hämarusega kiiremini.

Pealambid saavad valgustamiseks vajalikku energiat kas laetavalt akult või patareidelt. Patareitoitel lambid on vähese kasutamise korral mugavamad, kuid sagedasemal kasutusel eelista akuga pealampi. Akuga pealambid on tavaliselt vastupidavamad, kuid loomulikult sõltub kõik valgustugevusest. Säästurežiim pikendab aku tööiga, mitme erineva režiimiga ning automaatselt väliskeskkonnaga kohanduvad lambid annavad ses osas paindlikkust juurde. Aku laadimiseks kasutatakse tavaliselt USB-ühendusega laadijat. On ka neid pealampe (nt. Petzl IKO), mis ühilduvad nii akude kui patareidega.

Oma ehituselt võib pealambid jagada kaheks: esiteks sellised, kus patareid/aku ja valgusallikas asuvad otsmikul ning sellised, kus patareid/aku asuvad pealambi taga ehk kuklal. Viimatinimetatud lampidel jaguneb raskus ühtlasemalt. Selline lahendus võimaldab kasutada ka võimsamat akut ehk sellised pealambid peavad enamasti ka kauem vastu.

Lisaks tuleks mõista, millist veekindlust sinu pealamp vajab. IPX 4 tasemega lambid töötavad tõrketa ka tugeva vihma korral, IPX 7 ja IPX 8 tase tähendab, et lamp jääb tööle ka vette kukkudes.

Mida kiiremini sa liigud ja mida pimedam on, seda olulisem on, et valgus paistaks võimalikult kaugele. Rattaga sõites või suusatades läbid tavaliselt ühes sekundis pikema vahemaa, kui joostes, samas võib ka joostes kiirus vahel päris suur olla. Selliseks puhuks sobivad hästi näiteks Petzl REACTIK ja NAO (ülal fotol) pealambid, mille valgustugevus on 750-900 luumenit  Matkates on samas olulisem omadus aku vastupidavus, mistõttu võiks kaaluda lampe Petzl ACTIC (all fotol), mis pakub 350 luumenit, kuid on kompaktne ja vastupidav.

Siiras soovitus on pealampi ostma minnes kuulata ka seda, mida sulle kaupluses räägitakse. Kiirelt tehtud otsus ei ole alati õige ning korralik pealamp peab vastu aastaid.

Selles artiklis näitena kasutatud Petzli pealambid leiad aga Matkaspordi kauplustest või veebilehelt matkasport.ee

Fotod: Petzl

Viimased uudised