Milline süsinikust plaadiga jooksutoss jooksu ökonoomsuses suurima võidu annab?
Süsinikust plaadi talda integreerinud tossud on jooksmist viimastel aastatel kõige rohkem mõjutanud innovatsioon. Uue tehnoloogia võttis esimesena kasutusele Nike, tasapisi on ka teised tootjad analoogilisi jalatseid turule toonud, kuigi igal kaubamärgil on lähenemine mõnevõrra erinev olnud. Ent millised süsinikkiust plaadiga jooksutossud hoiavad jooksmisel kõige rohkem energiat kokku?
Täpsustuseks, uued tossud ei muuda jooksjat automaatselt kiiremaks. Jooksutulemus sõltub siiski väga paljudest faktoritest. Ent süsinikust plaadiga tossud peaks muutma jooksmist ökonoomsemaks ehk teisisõnu vähendama jooksmisel energiakulu. Kulutades vähem energiat sama jooksukiiruse hoidmiseks oled distantsi lõpus vähem väsinud. Alternatiivina peaks olema võimalik sama energiakulu juures joosta kiiremini.
Ameerika teadlaste värskelt avaldatud uuring (Joubert, Dustin P. and Jones, Garrett P., "A Comparison of Running Economy Across Seven Carbon-Plated Racing Shoes") keskenduski populaarseimate süsinikust plaadiga jooksutossude ökonoomsusele.
Uuringus osales 12 meesjooksjat, kes läbisid jooksulindil viie minuti jooksul ligikaudu 1,3 km pikkuse vahemaa ning tegid seda erinevate tossudega. Tegemist oli treenitud harrastussportlastega, kes olid võimelised läbima katses 5 minutit ühtlase kiirusega 16 km tunnis ehk tempos 3 min 45 sekundit ühe kilomeetri kohta.
Jooksu ökonoomsust mõõdeti hapniku tarbimise kaudu. Lisaks kaardistati mitmeid teisi näitajaid.
Kõik jooksjad läbisid 5 minuti pikkuse testi iga jooksutossuga kaks korda ning tossude kasutamise järjekord varieerus. Loomulikult jäeti katsejooksude vahele ka 5 minuti pikkune taastumisaeg. Tulemusi võrreldi võistlemiseks mõeldud jooksutossuga ASICS Hyperspeed, mis ei sisalda süsinikust plaati.
Tulemused näitasid, et ökonoomsuse võit on erinevatel jooksutossudel erinev ning kõige suurema kokkuhoiu energia kulus annavad jätkuvalt Nike jooksutossud. Toome ära ka kokkuvõtlikud tulemused, mis näitavad, mitu protsenti konkreetne jooksutoss ökonoomsuses võitu annab:
1. Nike Alphafly, 3,03%
2. Nike Vaporfly 2, 2,72%
3. Asics Metaspeed Sky, 2,52%
4. Saucony Endorphin Pro, 1,48%
5. New Balance RC Elite, 1,37%
6. Brooks Hyperion Elite, 0,53%
7. Hoka Rocket X, 0,08%.
Kui suurt ajalist võitu kokkuhoid jooksu ökonoomsuses võiks tähendada? Tuginedes teistele uuringutele väitsid käesoleva uuringu teostajad, et 3% suurune võit ökonoomsuses võib tähendada 25-30 sekundi suurust võitu 5 km distantsil (15-17 minutiga seda distantsi jooksvate sportlaste jaoks) ning ligikaudu 4-6 minutitilist võitu maratonis (2.30-3.30 vahemikus maratoonarite puhul).
Uuringu autorid lisasid, et hetkel on selgusetu, millist võitu süsinikust plaadiga jooksutossud annavad aeglasemate jooksjate puhul ning et käesoleva uuringu tulemused on rakendatavad vaid tempoga 14-20 km tunnis (4:17-3:00 min/km) jooksvate sportlaste puhul.
Igal uuringus osalenud jooksjal paluti hinnata ka seda, milline jooksususs neile endile kõige parem tundus ning huvitav oli see, et jooksjate subjektiivsed hinnangud erinesid uuringu statistilistest tulemusest, mis näitab, et subjektiivne hinnang ei pruugi alati kogu tõde näidata.