Mis asi on virtuaaljooks?
SUUNTO Virtuaaljooksude korraldamise käigus on nii mõnigi inimene küsinud – mis asjad need virtuaaljooksud on. Räägime siis selle lahti.
Virtuaaljooksude (fotol Stamina spordiklubi jooksjad kevadisel virtuaaljooksul) kontseptsioon sai alguse USAs paar aastat tagasi. Virtuaaljooksu korraldamist võimaldav tehnoloogia ehk GPS-iga spordikellad ja rakendused muutusid järjest populaarsemaks. Võtame või Endomondo, millel üle maailma miljoneid kasutajaid. Viimastel aastatel on järjest kasvanud ka GPSiga spordikellade täpsus vahemaa mõõtmisel. Marathon100 poolt kevadel läbiviidud test näitas, et nt. Suunto Ambiti kell näitas 1000m läbimisel distantsi pikkuseks 995m ja 998m ehk vea marginaal jäi 0-0,5% vahele.
Virtuaaljooksu põhimõte ongi kasutada võistlusel ajavõtuks/distantsi mõõtmiseks kas siis GPSiga spordikella või vastavat nutitelefoni rakendust. Näiteks – otsustad läbida 5 km distantsi, stardis käivitad oma GPSiga pulsikella ning 5,1 km möödudes fikseerid lõpuaja. Tulemuse, koos konkreetse jooksu lingiga või screenshotiga saadad võistluse korraldajale, kes lisab sinu tulemuse üldisesse võistlusprotokolli.
Teiseks omaduseks, mis eristab virtuaaljooksu tavavõistlusest on loomulikult virtuaaljooksudel osalemise mugavus. Kui nt. soovid osaleda ümber Viljandi järve jooksul, siis pead olema Viljandis konkreetsel kellaajal, seisma numbri- ja vetsusabas ning lõpuks läbima teiste jooksjatega täpselt sama distantsi. Virtuaaljooksul aga paned tossud jalga, astud toast välja ning võidki oma võistlust alustada. Ehk – võid joosta ükskõik millisel kellaajal, ükskõik kuskohas ning ükskõik millisel rajal – asfaldil, metsas, staadionil.
Loomulikult kehtivad ka virtuaaljooksul konkreetsed reeglid. Esiteks – väikese veamarginaali arvesse võtmiseks, tuleb läbida sadakond meetrit konkreetsest distantsist pikem maa ehk siis 5,1, 10,1, 21,2 või 42,4 km. Teiseks – võistlus põhineb ikkagi jooksjate aususel, s.t., distants läbitakse joostes ning vahepeale seisma jäädes ei panda kella seisma – vastasel juhul pole ju aus, jooksed 5km, paned kella seisma, puhkad veerand tundi ja jooksed kümnekilomeetrise distantsi teise poole – sel juhul on tegemist sohiga. Kolmandaks, SUUNTO Virtuaaljooksude tulemused ei lähe kirja ametlike tulemustena, s.t., nende tulemuste kõrval hakkab Marathon100 andmebaasis olema väike tärnike, kuid samas – kõik tulemused lisatakse andmebaasi ning kajastuvad ka nt. Jooksuhullude arvestuses.
Samuti tuleb SUUNTO Virtuaaljooksus osalemiseks ennast eelnevalt kirja panna – seda saad teha e-postiga janek@marathon100.com. Peale registreerimist saad väljaprinditava rinnanumbri ning võistluse lõppedes diplomi. Kui oled tellinud medali, saad võistluse läbimise eest ka käsitööna valminud keraamilise medali.
Miks osaleda SUUNTO Virtuaaljooksudel?
1. Kolmandik kogutud osavõtutasudest annetatakse heategevusse, s.t., virtuaaljooksul osalemine on heaks võimaluseks joostes head teha.
2. Virtuaaljooks on omamoodi treeningvõistluseks, see annab võimaluse proovida oma vormi ilma liigsete võistluspingeteta.
3. Virtuaaljookse korraldatakse kevadel ja sügisel, mil jooksukalendris teisi jookse on minimaalselt, s.t., sageli on see ainus võimalus võistlemiseks.
4. Virtuaaljooksul osalemine on mugav – sa ei pea sõitma kuhugi, võid joosta seal kus tahad ja just siis kui sul selleks aega on – vahet ei ole, kas sa teed seda õhtul, hommikul või kasvõi öösel.
5. Virtuaaljooksuga kaasneb teistsugune võistlusmoment – tavavõistlusel näed oma konkurente võistlusrajal, kuid virtuaaljooksul sa neid ei näe.
SUUNTO I Virtuaaljooks on kavas juba sel nädalavahetusel ning veel täna on võimalik ennast registreerida. Täpsem info siin.