Mis mõju on kompressioonsääristel?
Kas kompressioonsäärised ja põlvikud on lihtsalt värvikirev moelisa, millega jooksurajal silma paista või on neist ka reaalselt kasu? Tuleb välja, et on, kuigi võib olla mitte seal kus seda e
Värvikirevad kompressioonsäärised ja põlvikud on muutumas Eesti jooksjate seas niivõrd tavaliseks, et nende nägemine enam ei üllata. Kas neid kasutatakse ainult selleks, et need näevad lahedad välja või on neil ka miski reaalne mõju? Kas kompressioontooted on lihtsalt mood või on tegemist legaalse dopinguga, mis sinu tulemusest koheselt minuteid kärbib. Rääkisime ses osas Compresspordi tooteid maale toova Jaanus Ausiga firmast A2K Sport.
Compresspordi säärised kuuluvad ka SEB Tallinna Maratoni tempomeistrite varustusse.
Jaanuse sõnutsi on paljud julged ja innovaatilised lahendused ennast tänaseks õigustanud ja teaduslike uuringutega on ümber lükatud mõningad varasemad arusaamad kompressioontoote kasutamisest sportimisel.
Fotol Viljar Vallimäe.
Teaduslik lähenemine
Selle aasta aprillis tegi dr Arnaud Menetrier ROK-i konverentsil kokkuvõtva ettekande kompressioontoodetest spordis. Järgnevalt väike ülevaade Rahvusvahelises Olümpiakomitees räägitust.
Venoosse vere tagasivoolu parandamine on paljude tootjate põhiline argument. Nagu hambapasta tuubile surve avaldamine, on kompressioontoode võimeline avaldama survet veenidele, et parandada verevoolu südame suunal. See argument õigustab ennast enne kehalist koormust (tagamaks kerge jala tunne) ja peale kehalist koormust (taastumisprotsesside kiirendamiseks). Kompressioontoote kasutamine JOOKSMISEL, aga ei paranda venoosse vere tagasivoolu kiirust. Nö. lihaspump teeb selle töö, võimendada seda ei saa!
Lihasrappumise ja põrutuse absorbeerimine vähendab lihasväsimust
Kompressioontoote kasutamine jooksmisel on õigustatud eelkõige eesmärgiga vähendada lihasrappumist (uuringus saadud tulemusel -33% ulatuses). Absorbeerides lihasvibratsiooni ja rappumist vähenesid 42% ulatuses lihaskahjustused. Lihtsustatult öeldes – vähendame lihasväsimust. Peale kehalist tööd on väiksemad ka põletikulised protsessid (52%).
Seega kompressioontoote kasutamine kehalisel tööl ei ole mõeldud venoosse vere tagasivoolu kiirendamiseks vaid vibratsioonide ja rappumise summutamiseks. Siinkohal on suur erinevus meditsiinisektoris kasutatavate toodetega, kus suurim surve langeb hüppeliigese piirkonnale ja muutub pehmemaks suunaga ülespoole. Näiteks Compressport R2 sääriste suurim surveala on säärekakspealihase piirkonnas ehk seal, kus lihsrappumine on kõige suurem!
29% ulatuses vähem vigastusi
Koostöös Franche-Comté (Besançon, France) ülikooliga viidi läbi uuring, kus osales 1200 sportlast. Eesmärgiks uurida kompressioontoote kasutamise ja spordivigastuse ennetemise seoseid. Uuring, mille tulemused on lühidalt all ka lisatud, näitas, et kompressioontoote kasutamisega kaasneb väiksem vigastuse risk.
Mis selle põhjuseks on? Lihtsustatult – lihasvibratsiooni ja lihasrappumise absorbeerimine, mis avaldab positiivset mõju kõõlustele. Kindlasti peab märkima ka neuroloogilist efekti (parem lihastaju) ja soojusefekti ehk optimaalset lihaste töötemperatuuri. Hemodünaamiline efekt tagab omakorda vähem põletikulisi protsesse.
Taastumine, reisimine
Kompressioontoote kasutamisel on loomulikult selge mõju ka taastumisel. Kompressiooni tulemusena sulguvad pindmised veenid, mis omakorda põhjustab vereringe intensiivistumise lihase süvaveenides. Selle „mehhanismiga“ kaasneb:
- Parem venoosse vere ja lümfi tsirkulatsioon
- Parem lihaste hapnikuga varustamine
- Parem lihase ainevahetus
- Parem ainevahetus jääkproduktide neutraliseerimine
Väheneb:
- paistetus
- valu ja ebamugavustunne
Seega kokkuvõtteks – kompressioontoodetest on selge kasu sportimisel, kuigi see kasu ei ilmne võib olla seal, kus algselt oli arvata. Ent oluline on teada, et kui särk või sokk on ümber keha, ei tähenda see kompressioontoodet. Surve peab olema optimaalne. Näiteks, Compressport R2 säärite surveaste on sääre kakspealihase piirkonnas on 28 mm/hg ja alumises osas 14 mm/hg ning optimaalse surve tagab loomulikult täpselt määratletud suuruste skaala. Ehk siis – säärise mõõdud peavad klappima sinu jala mõõtudega.
Kaua kompressioontooted toimivad? Compressport annab oma toodetele 2 aastase survegarantii ehk siis senikaua võite nende toimimises kindel olla.
Kust saab? Compresspordi kraami müüvad Rademar, Sportland, Jooksuekspert, Ülikooli Apteek, Maratonsport, Popsport, LivisSport, Veloplus, Fixus Mustamäe.