Jooksmine 25.04.2024
Autor
Jegor Sevastjanov

(nendest) jooksutrennidest ei tea me (küll) midagi

Uudise pilt

Kuidas te ennast jooksma motiveerite? 

Mul on kõik üsna sirgjooneline, aasta alguses sean eesmärgi ja siis püüan selle saavutada. 

Kui on eesmärk - siis on ka motivatsioon, ilma eesmärgita ei aita ussi- ega püssirohi. 

Siiani on mul alati õnnestunud:

  1. aasta eesmärk oli minu esimene poolmaraton 1:45 (tulemus 1:38), 
  2. aasta eesmärk oli minu esimene maraton 3:30 (tulemus 3:24). 

Kuid sel aastal on kõik palju huvitavam, sest selle aasta eesmärk oli joosta minu teine maraton alla 3 tunniga projektis "Eesmärgiks Tallinna Maraton"! 

Alla kolme tunni maraton. Maagiline number. Ainult valitud saavad? Igas spordialas on mingi tase, mille saavutades astud harrastussportlaste eliitklubisse. Minu jaoks on selleks maratonijooksus kolm tundi. Sest ainult 5 protsenti maratonijooksjatest on seni selle piiri ületanud. 

Fartlek Järve metsas, foto autor Tõnis Tõnström

Mida võib selle saavutuse mõjutada? 
- Looduslikud andmed. Põhimõtteliselt teie eelsoodumus
- Sporditaust. Kas te tegelesite enne jooksmist mingi spordiga või mitte. 
- Liigne kaal. Kolme tunni maratoni jooksuks on ülekaal takistuseks. 
- Vanus. Vaatluste kohaselt on maratonijooksu jaoks parim vanus 30–40 aastat. 
- Vaba aeg.
- Õige lähenemine. Kolme tunni maratoni jooksuks ei õnnestu lihtsalt kuidagi treenida ja tulemuseni jõuda. 

Minu puhul on algandmed üsna keskmised: 38-aastane, olgu ilma liigse kaaluta, nõrk sporditaust (välja arvatud 5 aastat uisutamist ilma erilise edu saavutamata), võib-olla on hea eelsoodumus, kuid koormustest näitas, et ma pole mingi jooksufenomen. Minu ainus senine maratoni aeg oli 3:24.

Kas on kahtlased võimalused joosta maratoni kiiremini kui 3 tundi? Enamasti keegi ei usu selle eesmärgi saavutamisesse, enamik muigab ja ütleb: "No proovi, proovi."

Jääb ainult üks asi - õige lähenemine. Siin mul vedas, mu treener Kaupo Tiislär klubist FB Jooksmine usub minu edusse, võib-olla rohkem kui keegi teine. Ja seni on meie koostöö väga produktiivne olnud. 

Varem, kui ma ise jooksudeks valmistusin, oli mul kaks tüüpi treeninguid - kiired ja väga kiired, sest see on väga loogiline, kui tahad joosta kiiresti jookse kiiresti, kui tahad joosta väga kiiresti jookse veel kiiremini.

Nüüd, koos Kaupoga, on mu graafikus suur valik erinevaid treeninguid, sealhulgas intervalltreeningud, fartlek, mäkkejooksud, aeglased jooksud pulsi järgi, kiired jooksud pulsi järgi, taastavad jooksud ja palju muud, millest ma varem isegi ei teadnud. Kuid peamine on arusaam, mida ma teen ja milleks, mida varem polnud. Ja see tähendab, et eesmärgi saavutamise tõenäosus suureneb märkimisväärselt! 

Lisaks klubis FB Jooksmine treenivad väga erineva taseme ja eesmärkidega inimesed, kuid sa tunned sellist toetavat õhkkonda klubis, et iga, isegi kõige võimatuna näiv eesmärk muutub täiesti reaalseks. 

Iga tulemus on takistuste, raskuste ja mõnikord võimatute ületamine. Kõik see kaasneb kade pilkude ja kriitikaga pahasoovijate poolt. Kuid lõpptulemus on suur samm SINU jaoks ja isegi kui see veidi puudu jääb, oled SA ikkagi palju tugevam, eriti nende pahasoovijatega võrreldes, kes sageli diivanilt tõusta ei viitsi. See kõik pole su tähelepanu väärt, parem on õppida midagi uut, näiteks treeningutest, (millest) ei tea me (küll) midagi. 

Soovin kõigile, kes selle artikli lõpuni lugesid, täita 2024. aasta seatud eesmärgid!

Avafoto autor Tanja Otter

Viimased uudised