Õigel jalatsil on laste spordivigastuste ennetamisel oluline roll!
Mitmete täiskasvanueas sportimist mõjutavate vigastuste-probleemide algpõhjus võib pärineda lapsepõlvest.
Täiskasvanuna on loomulik, et aktiivselt sportiv inimene enne jooksujalatsi ostmist jalgadele jooksulindil lihtsa testi teeb. Õige jalats teeb liikumise mõnusaks ja aitab ära hoida vigastusi. Ent täpselt samamoodi võivad valesti valitud spordijalatsid ka lastele probleeme tekitada, mis võivad edasi kanduda täiskasvanuikka. Rääkisime laste jooksujalatsite valimisest Aivo Liiviga, ASICSi jalatsite maaletoomisega tegelevast firmast Patrol.
„Kuigi laste kõõlused ja liigesed on tugevad, on kõõluste kinnituskohad veel suhteliselt nõrgad,“ täpsustas Aivo Liiv põhjuseid, miks laste spordijalatsitele tuleks rohkem tähelepanu pöörata. „Laste arengus on kasvamise mõttes väga intensiivne aeg vanuses 10-15 aastat. Luud võivad kasvada kiiremini kui lihased ning see põhjustab lihasülepinget. Ülepinge omakorda annab soodumuse luude ja lihaste vigastustele. Laste sidemed, kõõlused ja lihased on tugevamad kui skeletiluu. Korduvad tugevad liikumised ja põrutused põhjustavad väsimust apofüüsilises piirkonnas (luus kasvuplaadi lähedal asetsev kõõluse/lihase kinnituskoht). See võib kasvualale põhjustada mikro- või väsimusvigastusi mis teatud juhtudel põhjustab ka apofüsiiti ehk sidemete ja lihaste luule kinnitumise koha põletikke.”
Seepärast soovitavad arstid ja füsioterapeudid sageli ortoostugesid, et alajäsemete läbivajumine liigestest ei oleks liiga suur.
”Eriti oluline on toetada jalavõlvi ja pakkuda stabiilseid jalatseid just intensiivses kasvueas, mis suurenab võimalust, et alajäsemetes on ka täiskasvanuna vähem muresid,” lisas Aivo Liiv. ”Kindlasti tuleks kasutada spetsiaalsed lihaseid ja kõõluseid treenivaid harjutusi. Juba ainuüksi regulaarselt tehtavate harjutuste ja targa treenimisega on võimalik näiteks ülepronatsiooni ulatust vähendada.”
Ent teismelistel on sageli peas palju muid tegevusi tüütute harjutuste kõrval. Valdavalt lapsed neid harjutusi ei tee või kui natuke aega teevadki ei ole see tihti piisav.
”Kõik me oleme selja tagant vaadates märganud, kuidas paljudel lastel silmnähtavalt vajub jalalaba sisse. Võime ainult ette kujutada milline koormus näiteks jooksmisel või hüppamistel sellisel juhul liigestele tekib,” sõnas Aivo Liiv .
”Inimese keha on suletud kineetiline kett – kõrvalekalded jalalaba liigutustes põhjustavad väärasendeid ülemistes kehaosades. Lastel ja noortel on apofüsiidi ennetamises oluline osa kvaliteetsetel spordijalatsitel. Hea lastele mõeldud spordijalats on ehitatud nii, et see leevendaks põrutust, päkasosa painduks, aga oleks struktuurselt stabiilne. Kuna ülepronatsiooni esineb lastel väga palju, siis on mõistlik kasutada sisekiiluga jalatsit, et suurendada stabiilsust veelgi.”
”Selline spordijalats on nt. ASICS GEL 1000 GS JR. GEL summutuselemendid vähendavad põrutust, Trusstic kesktoestustugi teeb jalatsi stabiilseks ning Duomax vahetalla sisekiil vähendab ülepronatsiooni ulatust. Väga tihti sellest piisab. Jala normaalset liikumist ei ole vaja piirata, vähendada on vaja ohtlikke üleliikumisi. Kokkuvõttes on lapsel mugavam ning turvalisem treenida. Vähemtähtis ei ole ka see, et struktuurselt tugevamad spordijalatsid kestavad ka kauem mistõttu 5-10 eurot ostuhetkel rohkem maksta on pikas plaanis mõistlikum. Vähegi tõsisema spordipoisi-tüdruku jooksujalats võiks olla löögisummutuselemendiga (nt. GEL padi ASICS spordijalatsites).”