Õllemiil – see distants ei ole nõrkadele
Jätkame uute jooksuvõistluste tutvustamisest alast, mis tundub lihtne, kuid tegelikkuses ei ole seda mitte - Õllemiil.
Õllemiil on lihtne spordiala – neli ringi, neli õlut, jooksed nii kiiresti kui saad ning oksendamise korral jooksed ühe trahviringi lisaks. Kuid üliõpilaste naljast on tänaseks saanud tõsiseltvõetav (no peaaegu) jooksudistants, kus osalevad nii olümpiamängudel kui maailmameistrivõistlustel osalenud tippsportlased. Peetud on juba ka esimesed maailmameistrivõistlused ning käesoleva aasta detsembris on tulemas järjekorras teised tiitlivõistlused.
Õllemiil sai tegelikult alguse juba 1989.a. ning hoopiski mitte USA-s vaid . . . Kanadas. Seitse noort (noorim 17 ja vanim 26-aastane) sportlast kogunesid Ontarios, Kanadas asuvale Burlingtoni väikelinna keskkooli staadionile, panid neli avamata õlut stardijoonele ning esimene õllemiili võistlus oligi sündinud.
25 aastat hiljem on õllemiili maailmarekord viidud alla viie minuti (4.55.78) ning seda jooksudistantsi on proovinud nii Kanada maratonimeister Jim Finlayson kui suure skandaaliga Pekingi kergejõustiku MM-võistlustest eemale jäänud Nick Symmonds (5.19,0).
Millised on õllemiili olulisemad reeglid?
- Iga võistleja peab ära jooma neli purki õlut ja jooksma staadionil neli ringi – võistlusdistantsi pikkuseks on üks miil ehk 1609 m.
- Õlu tuleb ära juua enne jooksuringiga alustamist, s.t., esimene õlu enne starti, järgmine enne teist jooksuringi, jne.
- Õllepurk peab olema vähemalt 355ml, soovi korral võib purkide asemel kasutada pudeleid.
- Õllepurgid-pudelid peavad olema suletud ja kasutada ei tohi suure avausega taarat.
- Õlle alkoholisisaldus peab olema vähemalt 5% ning seda ei tohi asendada siidri, kokteilide või muu alkohoolse joogiga.
Tänaseks on Beermile.com-i andmetel õllemiili joostud ligi 100 000 korda. Ilmselt on õllemiili vaadata lõbusam kui joosta – lisatud YouTube’i videot Õllemiili eelmisest maailmarekordist on vaadatud näiteks enam kui miljon korda . . .
Õllemiili kõrval on proovitud ka teisi analoogilisi jooksudistantse, näiteks viidi mõni aeg tagasi õllepoolmaratoni mitteametlik maailmarekord 1.47.08-ni ning selle saavutuse taga olid rootslased Oskar Eklöf ja Markus Living. Viimane neist on tavalise poolmaratoni läbinud hiljuti ka tulemusega 1.14.53 ehk tegemist ei ole päris papist poistega. Täpsustuseks – õllepoolmaraton hõlmab 13 purki õlut, mitte 21, kuna miile on poolmaratonis 13.