Pärnumaa Võidupüha maraton üllatab muutunud rajaga
Esimene Pärnumaa Võidupüha maraton korraldati aastal 2012, mil siinsesse jooksukalendrisse lisandus maratone rohkem, kui kunagi varem. Eesti jooksukalender on selle ajaga märkimisväärselt muutunud, mullu muutus ka Võidupüha maratoni peakorraldaja ning tänavu ootab muutus ees ürituse rada.
Eesti ühe suurema jooksumaratoni start ja finiš on endised ehk maratoonarid alustavad oma jooksu jätkuvalt Toris ja lõpetavad Pärnus, kuid märkimisväärselt on muutunud suvepealinnas kulgev rada. Nimelt on olulisel määral vähendatud pehmel pinnasel joostava lõigu pikkust.
Varasemalt suundusid maratonijooksjad peale poolmaratoni vaheajapunkti Reiul sealsetele metsaradadele, kus jätkati nii metsateedel kui liivaluidetel. Metsalõik on endiselt alles, kuid selle pikkust on mitme kilomeetri võrra lühendatud, mistõttu ära jääb ka künklikul liivapinnasel joostav jupp. Metsast ei väljuta mitte Paide maantee kõrvalt, vaid Riia maantee suunalt, mille alt viib jooksjad edasi juba kergliiklejatele mõeldud tunnel.
Viimased kümmekond kilomeetrit kulgevad seetõttu rannajoonega paralleelselt mööda Kalevi puiesteed kesklinna suunas. Seetõttu jäävad küll ära ka Pärnu jõe kallastel Jaansoni rajal kulgevad kilomeetrid. Ent rada muutub jooksjale kergemaks ja kiiremaks.
„Uus rajalõik on loogilisema-ühtlasema iseloomuga jätk alates 24,5 km,“ kommenteeris uut rada Janno Nõmm Pärnumaa Võidupüha maratoni korraldustiimist. „Varasem trassiosa keeras alates 24,5km kohati lahtise liivaga ja ebaühtlasele (varieeruvale) metsamaastikule, mis klassifitseerub pigem krossijooksu kategooriasse ning pole maratonijooksu jaoks just kõige sobilikum. Raeküla metsast välja tulles pidi varasemalt mõnda aega jooksma ka niiöelda selguseta alal (mida oli korraldajal keerulisem tähistada ja võistlejal jälgida) enne, kui võistlustrass tagasi konkreetsema iseloomuga taristule jõudis.
Uus trassiosa kulgeb loogilise jätkuna teed pidi edasi valdavalt mööda vähese avaliku liiklusega kõvakattega teid-tänavaid. Ainult Ranniku Matkarada on osaliselt vaja läbida kõvakstallutud liivapõhjal olevat metsateed pidi(Golfi tee). Edasine trassiosa alates Kalevi pst kulgeb enamuses otse ja mööda kergliiklejatele mõeldud teid-tänavaid. Alates Mere pst keskosast kuni Finishini Rüütli tänavas kattub nn vana võistlustrassiga.Kokkuvõtteks tingis muutuse see, et uus trassiosa on ühtlasema pinnasega, palju lihtsamalt jälgitav ja loogilisema ülesehitusega ning mis peamine- vajab oluliselt vähem inimressurssi suunajate-reguleerijate näol.“
Lisaks poolmaratoni-maratoni rajale on muutunud ka võistlusprorgamm, nimelt on sinna lisandunud Eestis harva joostav distants ehk veerandmaraton.
„Soov on ikka kaasata rohkem osalejaid, ei muud. Loodame, et uude ägedasse stardipaika Golf Eagle peamaja ette tuleb palju uusi osavõtjaid, kes seni pole osaleda saanud ega söandanud, kuna 42km ja 21km on osutunud liiga suurteks väljakutseteks,“ selgitasid korraldajad uue distantsi kavva võtmist. „Statistika näitab, et ca 10km rahvajooksud võiksid olla kõige populaarsemad ja suurema osavõtjate arvuga, kui nõudlikumad pikemad distantsid. Loodame ka ise näha paarisada jooksjat sellel uuel formaadil.“
Mullu esimest korda ürituse peakorraldaja staatuses olnud Pärnumaa Spordiliit õppis eelmise aasta kogemusest palju, tagasisidest on õpitud ning osaliselt seetõttu ka rada muudetud.
„Võidupüha maraton toimub alates 2012. aastast ja kõik need aastad korraldas jooksusündmust Pärnu Kahe Silla Klubi,“ selgitas Spordiliit korraldusega seonduvat. „2022.a andsid nad teada eestvedamise loobumisest ja kuna kunagi sai maratoni tee alguse ka Pärnumaa Spordiliidust ja Jüri Leesmäest, tundus justkui meie kohustus võtta korraldus enda peale, kuniks leiame uue partneri.
PSL ei ole oma olemuselt võistluste organisaator, vaid maakondlik katuseorganisatsioon, ning maratoni korraldamine oli meile väga suur väljakutse ja me täname siinkohal kõiki nõu ja jõuga abis olnud inimesi.
Saime korduvalt veenduda vanas tões, et eeldus on „ämbri“ alus. Meie suurim soov oli, et maratoni traditsioon, mis ei ole ainult jooks, vaid ka võidutule toomine Torist Pärnu, ei katkeks ja rõhuasetus oli tagada jooksjatele raja turvaline läbimine koos elementaarse ja piisava TP punktide näol. Jooksusündmuse teatud taseme ja kvaliteediootused osalejatele jäid tagamata, professionaalse jooksukorraldaja kingadesse astuda oli meie jaoks väga suur väljakutse. Selles osas oli kindlasti õppetund ja panustame väärtustele, mida jooksjad maratoni korraldajatelt ootavad (nt pesemisvõimalus, riiete vahetamine ja riidekottide kiirem ja sujuvam tagastamine, parem rajamärgistus, TP punktides mõne asja puudumine, nagu nt. leib ja coca-cola)
Iga võistluse korraldamisega saame juurde kindlust ja teadmust sooviga pakkuda osalejatele parimat kogemust (ainult ilma osas on meie käed lühikesed), kuid oleme avatud ka partnerpakkumistele, kes tunneb soovi Pärnumaa Võidupüha maratoni peakorraldaja amet üle võtta.“
Pärnumaa Võidupüha maratoni uued rajakaardid leiad korraldaja veebilehelt siit.