Varustus 26.01.2017
Autor
Janek Oblikas

Polar M200 pulsikella test

Uudise pilt

Kui mõni aeg tagasi müüsid suured kaubandusketid piima 35 sendiga liiter, hakkasid piimatootjad protesteerima – liiga odav! Polari uue M200 spordikella puhul võib sama oodata konkurentidelt – liiga odav! Alla 150 eurone hind GPSiga spordikella kohta, mis mõõdab pulssi randmelt, on kahtlemata väga hea.

Testisime Polari uut M200 pulsikella, et näha mida selle raha eest saab ning kui hästi toimib randmelt pulsi mõõtmine. 

Esmalt kellast lähemalt.  M200 on väike, kerge (40g) ja lihtne spordikell.  Oma disainilt mõjub M200 nostalgiahõngulisena – kellal on punkt-maatriks ekraan, mille graafika meenutab Kadrioru staadioni suurt tablood, kuid eks selline ekraani kujundus on ka taotluslik. 

Kella esmalt kätte võttes hakkasin kohe otsima arvuti ühenduskaablit, kuni mõistsin, et M200 saab arvutiga ühendada ilma igasuguste kaabliteta.  Nimelt paikneb kella tagumisel küljel USB „keeleke“, millega saad kella hõlpsasti arvuti USB-pordiga ühendada.  Selleks tuleb kella ümbert selle silikoonist rihm eelnevalt ära võtta.  Tootega tuleb tegelikult kaasa ka USB-kaabel ehk arvutiga ühendamiseks ei pea sa alati kellarihma lahti kiskuma.  Väga hea leiutis – taas üks kaabel, mis ära kaduda või katki minna võib, vähem!

Kella saad rihma küljest lahti võtta ja sedasi arvutiga ühendada

Kuna kell on rihmast kergelt eraldatav, siis on sul võimalik selle rihmasid oma tujude järgi ka vahetada.  Tahad punase rihmaga kella? Väga hea! Või hoopis kollase rihmaga kella? Sobib! Klõps ja kella ümbert on rihm ära ning sama kergelt uus rihm peal.  Loomulikult – tavakasutuses püsivad kell ja rihm ilusti ühes komplektis ehk pole vaja karta, et sul midagi käe pealt ära kaoks.

M200-l on kaks nuppu, millega saad kõiki toiminguid teostada.  Parempoolse nupu vajutusega kuvatakse erinevaid menüüvalikuid (treeningud, aktiivsus, ajalugu, pulss, seadistused).  Hoides parempoolset nuppu mõne sekundi jagu all, sisened valitud menüüsse.  Treeningu alustamiseks tuleb parempoolset nuppu põgusalt all hoida, lõpetamiseks käituda samamoodi vasakpoolse nupuga.  Ehk siis – ei midagi keerulist ja kontimurdvat.

Jooksutreeningut alustades pead esmalt ootama, kuni kell leiab randmelt üles pulsi ja seejärel GPS-i signaali.  Kui pulss on leitud, kuvatakse pulsinäit ekraanile.  GPS-i signaali leidmisest annab märku väike värina-alarm ning vastav ikoon lõpetab ekraanil vilkumise.

Ekraanikuvasid on jooksmistreeningutel kasutuses neli – esimesel kuvatakse treeningu kestust ja pulssi, teisel hetke jooksukiirust ning läbitud vahemaad, kolmandal treeningu kogukestust ja viimase ringi aega ning neljandal, üllatus-üllatus, seda kui palju sa kaotad maratoni maailmarekordi tempole.  Ühelt kuvalt teisele saad liikuda taas kord parempoolset nuppu vajutades.

Pimedas joostes meeldis mulle see, et kella vaadates hakkas selle taustavalgus põlema ehk pimedas oli info selgelt valgustatuna näha siis, kui see sinu jaoks oluline oli.

Randmelt pulsi mõõtmiseks kasutab M200 kella sihverplaadi tagumisel küljel paiknevat optilist sensorit.  Täpse näidu saamiseks tuleb kella rihm korralikult ümber käe panna ehk siis kell ei tohiks randmele väga lopendama jääda. 

Pulssinäidu randmelt mõõtmiseks kasutab M200 kella tagumisel küljel paiknevat sensorit

Testisin kella pulsi ja GPS näite analoogilise pulsivööga kellaga, et näha, kuidas randmelt pulsi mõõtmine toimib. 

Tulemused: pooletunnise treeningu käigus näitas pulsivööga kell keskmiseks südamelöögisageduseks 136,2 ning Polar M200 136,7 ehk teisisõnu – pulsinäidud olid sisuliselt samad.  Väike erinevus tuli sisse treeningu esimestel minutitel, mil süda nõrgemini lõi, kusjuures ega ma kindel pole milline kell treeningu alguses pulssi täpsemini talletas.  Kui joostud oi kilomeeter, oli kahe kella pulsinäitude erinevus maksimaalselt 1-2 lööki/min -  vahel näitas üks kell rohkem ja siis jälle teine.  Intervalle ja kiirendusi tehes tuleb muidugi arvestada sellega, et pulsi randmelt lugemise korral ei muutu pulsinäit sama kiiresti, kui pulsivööd kasutades. 

Läbitud vahemaaks kuvas M200 5,31km, mis oli samuti väga ligilähedane võrdlusnäiduks olnud 5,27 km-ga. 

Ehk siis kõige olulisemad funktsioonid jooksutreeningute mõõtmisel – pulss, läbitud vahemaa, jooksukiirus – toimisid väga täpselt.  Kui sulle on olulised kõiksugu muud andmed – sammusagedus, maakontakti kestus, jms, siis seda infot M200 ei salvesta, kuid – on see siis sinu jaoks päriselt vajalik?

Sammude arvuks sai Polari kell 4745 ning teine kell 5098.  Mitu sammu ma poole tunni jooksul tegelikult tegin – ei tea, ei lugenud ära.

Kell näitab mitu minutit sa kõndima või jooksma pead, et päevane liikumisnorm täis tuleks.

Treeningu järgselt laadisin andmed arvutisse – Polar Flow lehel kuvatakse sinu treeningandmed visuaalselt joonekesena kaardil, samuti on näha pulsinäidud ja läbitud vahemaa.  Kui oled eesmärgipärasem treenija, siis võimaldab seesama Flow sulle kella ka treeningplaane laadida.

Polar M200 on eeskätt harrastusjooksjatele mõeldud kell, kuid see toimib ka aktiivsusmonitorina.  Aktiivsusnäite kuvades teatab kell mitu protsenti sul päevanormist täis on.  31 minutise jooksuotsa järel sõnas aktiivsusmonitor mulle, et ma oleks võinud veel 7 minutit joosta või 17 minutit kõndida – siis oleks päevane liikumisannus kätte saadud.

M200 on ka veekindel ehk võid sellega ka ujuma või dušši alla minna ilma, et kellaga midagi juhtuks. 

Polar Flow veebilehel saad oma treeningandmeid vaadata ja analüüsida

Kella üheks huvitavaks funktsiooniks on ka sinu une monitoorimine.  Jätad kella ööseks (kui sulle meeldib magada öösiti) käe peale ning hommikul teatab M200, mitu tundi sa korralikku und oled saanud.

Loomulikult on M200 ka mobiiltelefoniga ühilduv ehk kuvab teate saabuva sõnumi või telefonikõne kohta. 

Muudest tehnilistest näitajatest tuleb kindlasti mainida veel akut – see peab laadimata vastu kuue tunni pikkuse treeningu või kellana kuus päeva.

Kokkuvõtteks. Polar M200 on soodne ja oma hinna kohta väga korralik pulsikell, mis on lihtne ja teeb seda, milleks enamus jooksjaid oma pulsikella kasutab, väga täpselt.  Randmelt pulsi mõõtmise tehnoloogia on suure sammu edasi teinud ning pulsivöö kandmisest märksa mugavam.

Viimased uudised