Varustus 05.07.2017
Autor
Janek Oblikas

Polar M430 test

Uudise pilt

M430 on Polari uusim pulsikell, mis alles äsja Eestiski müüki jõudis.  Marathon100 testis kella mai-juuni jooksul, et näha, millise kellaga tegemist.

Polar M430 on jooksjatele mõeldud kella M400 järglane, mille kõige olulisemaks uuenduseks on pulsi randmelt lugemine.  Ma ei tea ühtegi jooksjat, kellele tegelikult meeldiks pulsivööga joosta.  Mulle meeldib jäätist süüa ja briti krimisid vaadata, kuid pulsivööga jooksen ma ainuüksi hädavajaduse pärast – selleks, et treeningu ohjamiseks pulssi jälgida.

Polar M430 mõõdab pulssi randmelt, kasutuses on kuue LED-iga sensor, mis testi käigus igati hea mulje jättis.  Kasutasin kahel võistlusel – Vändra maratonil ning Pärnumaa Võidupüha maratonil – sama-aegselt pulsivööga kella ja Polar M430.  Ikka selleks, et näha, kui täpne pulsi randmelt mõõtmine on.  Vändra poolmaratonil näitas Polar M430 keskmiseks pulsiks 174,9 ning pulsivöö 175,0 ehk teisisõnu – pulsivööga ja randmelt pulsi mõõtmine andsid sisuliselt sama tulemuse.  Pärnumaa Võidupüha maratonilgi olid tulemused väga ligilähedased. 

Kella tagaküljel on näha nii pulsi mõõtmiseks kasutatavad LEDid kui laadimiseks kasutatav ühendus.

Loomulikult – pulsinäite kõrvutades tulid väikesed erinevused välja.  Polar M430 näit oli märksa stabiilsem ning üles-alla hüplemisi oli oluliselt vähem, kui pulsivööga mõõdetud näitudel.  Jooksuvõistlustel pole see tegelikult oluline, kuna sa ei vaata ju iga künka tipus oma pulssi? Mistõttu pulsi randmelt mõõtmise mugavus kaalub tavaolukorras üle selle muutumise kiiruse. 

Polar M430 mõõdab GPS-iga ka sinu poolt läbitud vahemaad.  Pärnumaa Võidupüha maratonil ütles M430, et ma jooksin 42,250km.  Teine, käe peal olnud kell väitis, et ma läbisin 42,215km.  Kahe kella näitude erinevus oli 42km pikkuse distantsi puhul seega vaid tühised 35 meetrit ehk teisisõnu – Polar M430 GPS-ile pole samuti midagi ette heita.

Kuna läbitud vahemaa ning pulss on jooksjale kaks kõige olulisemat näitu siis tavajooksja võikski siin selle testi lugemise lõpetada – Polar M430 tuleb nende asjade täpse mõõtmisega väga hästi toime.

Ent M430 on tegelikult märksa enamaks võimeline.  See kell täidab hästi ka aktiivsusmonitori rolli.  Kell jälgib sinu aktiivsust ja liikumist ning annab väikse värinaga käe peal teada, kui sa oled liiga kaua ühe koha peal istunud.  „It’s time to move!“ – enam konkreetsemalt ei saaks seda öelda.  Muidugi – kui sa istud kaks tundi bussis ning kell käe peal ütleb, et oleks aeg ennast liigutada, siis – sa ju liigudki, 100 kilomeetrit tunnis! 

Samamoodi paneb Polar M430 kirja kõik sinu päeva jooksul tehtud sammud ning annab samamoodi kerge värinaga märku, kui päevanorm täis saab. 

Päeva lõpuks võid oma ööpäevase liikumise kena graafikuga ekraanile kuvada ja näed, palju oled istunud, palju kõndinud, palju jooksnud ja palju maganud.   Nii kaugele ma oma mõõtmistega pole veel läinud, et ma kellaga magama läheks, kuid kui sul selline tahtmine tekib, siis Polar M430 jälgib ka sinu und ning raporteerib hommikul andes teada, kui palju sa magasid ja kui palju ärkvel olid. 

Testi kirjutamisele järgnenud ööl tegin küll unetesti ära ja sain teada, et magades oli 31 min jagu unekatkestusi.  Tegelik uneaeg oli küll märksa lühem, kui pildil toodud 10 tundi - see aeg sisaldas nimelt ka pikali olles teleka vaatamist.

Treeningutel on Polar M430 kasutamine lihtne ja mugav.  Kuna kell kaalub vaid 51 grammi ja püsib su randmel mugava silikoonist rihmaga, siis sa tegelikult unustad joostes ära, et sul midagi käe peal on.  Pulsivööd ju ei ole . . . Ekraaninäidud on Polar Flow rakenduses hõlpsasti muudetavad-lisatavad-kustutatavad.  Korraga kuvatakse ekraanile, mis Polarile iseloomulikult kandilise kujuga on, kuni neli näitu – näiteks pulss, jooksukiirus, läbitud vahemaa ning treeningu/võistluse kogukestus. Nupuvajutusega kuvatakse ekraanile järgmised näidud ehk kõik on ka ilma juhenditesse süüvimata arusaadav. 

Keskmine nupp käivitab treeningandmete salvestamise, alumine-ülemine vahetavad ekraanikuvasid.

Kui soovid Polar M430 kasutada ujumistreeningutel või ratast sõites, siis kell on loomulikult veekindel ning võimaldab kasutada seda erinevaid spordialasid harrastades.

Kui valmistud aga mõneks võistluseks, siis võid lasta Polaril koostada endale treeningplaani.  Loomulikult tuleb siin arvestada reaalsete ajaliste piirangutega ehk kui tahad nt. septembrikuiseks Tallinna maratoniks treeningplaani, siis 42,2km distantsil startides Polar sulle seda ei koosta.  Maratoni treeningplaani minimaalne kestus on 14 nädalat ehk kui sul on soov kolme nädalaga maratonivormi saada, siis mine parem poodi ning osta jooksumaika ja püksid ning maratonivorm ongi olemas.  Kui tahad aga reaalselt oma tulemust parandada, siis selleks läheb ikka rohkem aega . . .

Treeningplaanide oskusteave on Polaril igati korralik – sulle pakutakse erineva pikkusega intervalltreeninguid, pikki jookse, taastavaid treeninguid ning pikitakse plaani ka venitus- ja jõuharjutusi.  Viimased on Polari veebilehel pandud lühivideosse, mille treeningut alustades käima paned.  Videos näidatakse ette kõik harjutused ning loetakse sekundeid harjutuse sooritamisel.  Igati hea ja motiveeriv!

Treeningplaan on koostatud päevade lõikes ning igal päeval erineva iseloomuga treeningud.

Polar M430 on hetkel saadaval kahe erineva värviga – valge ja tumehall, peatselt lisandub valikusse ka oranž.  Minu arust võib kell kasvõi sajas erinevas värvitoonis olla, käe peale paned ikka kas valge või tumehalli/musta.  Ega sind vist ei võeta väga tõsiselt, kui ärikohtumisel oranž kell randmelt järsku paistma hakkab . . .

Aku on M430-l igati hea, kui sa kasutad pulsi- ja muude andmete salvestamiseks ühesekundilist intervalli ning GPSi, siis lubab tootja aku kestuseks kuni 8 tundi, maksimaalselt peab aku treeningu või pikema võistluse salvestamisel vastu kuni 30 tundi. 

Tänapäeva maailmas on muidugi igati iseenesestmõistetav, et kell on mobiiliga ühendatav, s.t., annab märku saabuvatest sõnumitest, telefonikõnedest, jms.  Mistõttu ka M430 on mobiiliga ühendatav.  Minu jaoks on see muidugi sama arusaamatu nagu une monitoorimine kellaga, kuid eks ma olen ka paras dinosaurus.  Mul pole ju isegi Instagrami kontot.

Lõppkokkuvõttes on Polar M430 väga mõnus ja mugav jooksukell, mis teeb ära väga palju ja tegelikult rohkemgi, kui tavajooksja vajab.  Ent hea on mõelda, et kui su soovid-vajadused kasvavad, siis kell tuleb selle kõigega kaasa.  Näiteks, tahad ilmtingimata pulsivööga joosta? OK, Polar M430 on ühendatav ka pulsivööga.  Tahad teada oma maksimaalset hapnikutarbimist ehk VO2Max-i? OK, Polar selgitab ka selle välja (tegemist on esimese Polari kellaga, mis võimaldab randmelt pulssi lugedes vastavat testi teha). Tahad teada, kui palju pead võistlusjärgselt taastuma? OK, M430 kuvab sulle aja, mis taastumiseks kulub.  Ja seda kõike 229 euro eest. Pole üldsegi paha pakkumine. Isegi väga hea pakkumine.

Viimased uudised