Varustus 08.10.2020
Autor
Janek Oblikas

Polar Vantage V2 on kerge aga võimekas spordikell

Uudise pilt

2018.a. müüki tulnud Polar Vantage seeria kellad olid Soome firma esimesed uue põlvkonna spordikellad. Kaks aastat on vähemalt kellamaailmas päris pikk aeg. Selle aja jooksul on Polar turule toonud kolm uut kellamudelit – Ignite, Grit X ja Unite.. Nüüd oli käes aeg uuendada Polar Vantage’t. Testisime nelja nädala jooksul uut Polar Vantage V2 kella, et näha, milleks see võimeline on.

Kõige silmatorkavam ja sõna otseses mõttes käega katsutav muudatus on kella kaal. Uus Polar Vantage V2 kaalub vaid 52 grammi ehk teisisõnu – kell läks kahe aastaga 14 grammi kergemaks. Kui väiksemasse autosse mahub vähem inimesi, siis uue Polar Vantage V2 kesta alla mahub varasemast märksa rohkem tehnoloogiat. Väiksem on parem.

Väiksem kaal võimaldab kella ööpäevaringselt kasutada ilma seda tähele panemata. Ent samal ajal pole funktsionaalsuses kompromisse tehtud. Polar Vantage V2 korpus on alumiiniumsulamist, materjalist, mida kasutatakse ka näiteks lennukiehituses. Vantage V2 koostekvaliteet on korralik, kell täidab ka USA sõjaväe poolt välja töötatud standardi MIL-STD 810G nõudeid, mis tähendab, et see töötab veatult nii kõrgetel, kui madalatel temperatuuridel, vihmas, mägedes, niiskuse ja hallituse mõjul, tugeva päikesekiirguse korral, jäävihmas, vibratsiooni ja kõrgendatud müra tingimustes, jm.  Loomulikult peab toode üle elama kukkumise ja löögist saadava põrutuse. Ka veekindlust on tõstetud.

Ekraanile kuvatav info on selge ning värvid aitavad seda paremini tõlgendada.

Gorilla Glass’st ekraanikatte all olev pilt on selge ja ere (mustad on mustemad ja kontrastid tugevamad) ning kella seest leiame varasemast mahukama aku. Vantage V2 aku mahtuvus on 346 mAh, eelmisel mudeliversioonil oli sama number 320. Mis tähendab inimkeeli seda, et sa võid selle kellaga läbida kuni 40 tunnise võistluse (säästurežiimi kasutades kuni 100 tunnise).

Läbisin Vantage V2 kellaga Tallinna maratoni virtuaaljooksu, mis võttis aega 9 tundi ja 51 minutit. Kümnendaks tunniks oli aku mahust järgi 71% ehk kella aku käitus täpselt nii nagu lubatud.

Vantage V2 funktsioonid ja tehnoloogia kattuvad paljuski suvel turule toodud Polar Grit X kella omadega ent toote disain on selgelt erinev. Grit X oli väljanägemiselt robustne matka ja seikluskell, Vantage V2 voolujooneline jooksukell.   

Kellal on viis kergelt säbrulist ja suhteliselt laia nuppu, mis kergendavad nende leidmist joostes, alternatiivina võid kasutada ka Vantage V2 puutetundlikku ekraani.

Kella displei kuvab üheksat erinevat vaadet – kellaaeg ja kuupäev, päevane aktiivsus ja läbitud sammud, Training Load Pro ehk hinnang treeningute mahule ja intensiivsusele, pulss, treeningandmed, Nightly Recharge ehk hinnang unekvaliteedile, FitSpark treeningjuhised, ilmaprognoos ning nädala jooksul läbitud treeningute kogumaht. Avavaadetest edasi liikudes avaneb juba detailne info, näiteks nädala treeningute kohta kuvatakse nende käigus kulutatud kalorid, pulsitsoonid, liikumisviisid, jms.

Jooksva nädala treeningute kokkuvõte annab ülevaate viimastest treeningutest.

Kella tagaküljelt leiame metalse anduri ja led-lambid, millega mõõdetakse randmelt pulssi. Randmelt pulsi mõõtmise tehnoloogia on viimastel aastatel suurte sammudega edasi liikunud ning üheks pioneeriks ses vallas on kahtlemata Polar. Uues Polar Precision Prime anduris kasutatakse kümmet (!) led-lampi – ühte rohelist, nelja kollast ning viit punast. Erinevat värvi ledide kasutamine suurendab pulsinäitude täpsust, metalne andur aga hindab seda, kas kell on randmel või mitte. Kui võtad kella randmelt, kustuvad lambid, sest pole ju vajadust enam pulssi mõõta. See aga säästab kella akut.

Loomulikult, ükski pulsi randmelt mõõtmise tehnoloogia pole nii täpne, kui pulsivöö kasutamisel saadud näidud. Kui lähed kardioloogi juurde või koormustesti tegema, pannakse sulle ümber rindkere ikkagi klassikaline pulsivöö. Teisisõnu, kui on tegemist spetsiifilise treeninguga, näiteks intervallide või lõikude jooksmisega, kus tempo võib kiiresti muutuda, kasuta ikka pulsivööd. Ent enda kogemusele vaadates – viimased 2-3 aastat on pulsivöö lihtsalt riiulil tolmu kogunud, randmelt pulsi mõõtmine on lihtsalt niivõrd mugav!

Polar Vantage V2 rihmad on kergesti vahetatavad, rihm on pealt ja alt erinevat värvitooni, ka materjal on mõnevõrra erinev, mis peaks kasutusmugavust suurendama. Ekraaninäidud on muudetavad - kasutusel on nii seieritega kui numbritega kellanäit.

Uus Polar Vantage V2 on kellamudeli eelmise versiooniga saanud juurde mitmeid funktsioone. Lisatud on erinevaid jooksu- ja rattateste, mis võimaldavad sinu võimekust ja ka taastumist täpsemini hinnata. Lisandunud on hapniku maksimaalset tarbimise võimet VO2Max hindav jooksuvõimekuse test, mis sisuliselt tähendab kopsude kehast välja jooksmist, täpselt nagu koormustesti tehes. Ent sedasi saadav VO2Maxi näit on täpsem, kui seni kasutusel olev Running Index. Jalgade taastumiseks on kasutusele võetud hüppetest, kus mõõdetakse ära hüppekõrgus ning selle kaudu antakse hinnang. Kopsud jäävad alles ning hüppama peab vaid kolm korda. Kerge ja lõbus.

Uued funktsioonid on ka Hill Splitter, mis loeb treeningu käigus tehtavaid mäkketõuse- ja laskumisi; FuelWise, mis tuletab pikema treeningu või võistluse käigus meelde energia vajadust; Weather ehk ilmaprognooside kuvamine; Dasboard View ehk nädala treeningute kokkuvõte; Energy sources, mis näitab kas ja kui palju kulutasid treeningul süsivesikuid, rasvasid, valke; Route integration ehk koostöös Komoodiga jooksuradade importimise võimalus, aku säästurežiim, mis võimaldab treeningu või võistluse käigus pikendada aku kasutusaega kuni 100 tunnile.

Samuti on lisandunud telefonis erinevate muusikarakenduste, näiteks Spotify, juhtimise võimalus, mis võimaldab muusikat pausile panna või liikuda järgmise või eelmise loo juurde.

Nightly Recharge funktsioon on vähemalt minu puhul leidnud igapäevase, täpsemalt küll igaöise kasutuse. Isegi kui iga päev trenni ei jõua, siis magad ju ikka! Kella hinnang sinu unekvaliteedile on väärt, kuna näitab ära igapäevase stressitaseme ja töökoormuse. Kui kell ütleb, et magasid halvasti, siis tuleb kusagilt koormust maha võtta, misjärel tasapisi paraneb ka unekvaliteet ja kella hinnang sellele. Une kvaliteet näitab ka treeningutest taastumist ning seda tuleks arvesse võtta ka treeningute mahu ja intensiivsuse juures.

Keskealise jooksjana hindan kõrgelt ka seda, et Vantage V2 ekraan on kontrastne ja hästi loetav ka siis, kui ma joostes sinna vaid kiire pilgu heidan. Lõppkokkuvõttes ei ole ju vahet, mis funktsiooni sa kasutad, kui sa infot kella ekraanilt välja ei loe, siis on see väärtusetu. Vantage V2 toimib ses osas hästi ja õnneks pole ekraani kontrastsust suurendades kompromisse aku vastupidavuse osas vaja läinud.

Vantage’i unikaalne funktsioon on ka jooksuvõimsuse hindamine. 10 kilomeetri läbimine laugel maal on ju oluliselt kergem, kui sama distantsi läbimine mägisel rajal. Ehk teisisõnu – võimsusnäidud on erinevad. Täpne võimsusnäit võimaldab paremini hinnata treeningu intensiivust, alati ei ütle kilomeetrid ja jooksutempo kõike.

Jooksu võimsusnäit võimaldab paremini hinnata treeningkoormust.

Polar Vantage V2 võimalused ja funktsioonid tõenäoliselt täienevad ajapikku veelgi. Eelmise mudeliversiooni puhul seda vähemalt näha oli, tarkvarauuendused olid regulaarsed ning kell sai ajapikku juurde mitmeid täiendavaid võimalusi.

Kokkuvõtteks, Polar Vantage V2 on kell aktiivsele harrastajale, kes tegeleb jooksmise, rattaspordi, ujumise või triatloniga. Kui sulle on oluline saada treeningutelt ja võistlustelt täpset infot, samuti hinnanguid taastumise, unekvaliteedi, kehalise võimekuse kohta, siis sobib Vantage V2 selleks hästi. Tegemist on tippklassi spordikellaga, mille hinnaks 499,90 ehk natuke alla 500 euro.

Kella funktsioonide kohta võid lugeda lähemalt ka Polari eestikeelselt kodulehelt.     

Viimased uudised