Jooksmine 05.03.2016
Autor

Rait Ratasepp lõpetas 125km TransGranCanaria ultrajooksu mullusest kolm ja pool tundi kiiremini!

Uudise pilt

Rait Ratasepp lõpetas enam kui 8000 tõusumeetriga ca 125km pikkuse TransGranCanaria mägise ultrajooksu tulemusega 18.53.53, mis andis üldarvestuses 76. ja oma vanuseklassis kõrge 6. koha.  Mullu oli Ratasepp sama võistluse läbinud ajaga 22.35.42.

TransGranCanaria võistlusprogrammis on viis erineva pikkusega distantsi, 17km pikkusest 125km pikkuseni.  Pikim distants viib Gran Canaria saare ühest otsast teise ning selle läbimisel antakse ajalimiidiks 31 tundi.  Lühim, 17km pikkune võistlusmaa, tuleb läbida kuue tunni jooksul.  Vaatamata kõrvaltvaataja pilgule suhteliselt pikana tunduvale ajalimiidile katkestavad võistluse ligemale pooled võistlejad, näiteks sel aastal lõpetas 125+km pikkuse võistlusmaa 887 jooksjast vaid 516.

Rait Ratasepa eesmärgiks oli tänavu TransGranCanaria läbida kahekümnest tunnist kiiremini.

Ratasepa sõnul ei ole võimalik selle võistlusraja raskust sõnades kirjeldada. „Lisaks meeletutele tõusu- ja langusmeetritele on rada väga kiviklibune ja seega tehniliste laskumistega,“ tõdes sportlane.

Võistluse tegi eelmisest aastast oluliselt keerulisemaks ka ilm, mille ennustamine mägedes on tänamatu töö. Kuigi korraldajad arvasid samuti, et temperatuur jääb üle 10 kraadi, ei pidanud see paika. Öisel ajal enam kui kilomeetri kõrgusel oli sooja mõned kraadid ning tuulefaktor langetas seda veelgi.

„Võistlus kulges minu jaoks muretult kuni päikesetõusuni, mil 1400 m kõrguselt mäenukilt laskudes muutus ühtäkki parema jala põlve juurest kangeks ja valulikuks. Laskumistel põlve säästmine pani teised lihased suure surve alla ning oli ainult aja küsimus, mil need ära väsivad. Alates 90. km-st, mil algas 2000 m pealt allatulek, algas ka minu tõeline kannatuste rada. Sealt edasi tõi mind finišisse üksnes tahtejõud, mis seekord oli valust tugevam. Kõik valu ja kannatused heastas finišijoone ületamine ning veel sellise lõpuajaga," kirjeldas Ratasepp võistluskogemust.

Eelmisel aastal oli Ratasepa kõige suuremaks väljakutseks mäest laskumine, mis pani sportlase jalad proovile.  Selleaastaseks jooksuks valmistumist alustas Rait Ratasepp Eestis mahuka 15-päevase jooksutsükliga, mille vältel läbis ta 380 jooksukilomeetrit.  Sellele järgnes 12-päevane treeninglaager Gran Canarial, mis keskendus justnimelt mägistele treeningutele.

 „Kui esimeste mägijooksude järgselt meenutas lihasvalu jalgades eelmisel aastal samal ultrajooksul kogetut, siis kuus päeva enne starti olid mäest laskumise lihased juba üsna heas seisukorras“ sõnas Ratasepp.

TransGranCanaria ultrajooks ei ole Rataseppa selle aasta põhivõistlus, vaid kuulub suvel ees ootava 3-, 5- ja 10-kordse ultratriatloni ettevalmistusse.

Rait Ratasepp on öelnud, et tema senistest ultrategemistest on raskeim olnud just seesama ultrajooks eelmisel aastal, mil 4-5 tundi pärast stardipauku olid mäest laskumisel hoo pidurdamiseks kasutatavad lihased nii läbi küpsenud, et järgnevad 17-18 tundi oli iga sammu tegemine eneseületus ning finišisse jõudmine lausa ime. 

„Ultratriatlonid on eelmise aasta TransGranCanaria kõrval olnud lihasvalu tähenduses justkui jalutuskäik pargis,“ on Ratasepp mullust võistlust oma blogis kommenteerinud.

Tänavuse võistluse võitis Norrat esindav Didrik Hermansen (13.41.48), teisena lõpetas Leedu jooksja Gediminas Grinius, kes kaotas Hermansenile vaid nelja minutiga (13.45.08).  Kaheksandana lõpetas teine leedulane Vaidas Zlabys (14.30.17), kiireim lätlane oli 27.-ndana finišeerinud Andris Ronimoiss (16.32.21). Kiireim soomlane, Tomi Mikkola lõpetas Rait Rataseppast kümmekond kohta tagapool tulemusega 19.21.51)

Viimased uudised