Rannametsa Luitejooksul esmakordselt osavõtjate arvu piirang
Marathon100 küsimustele Rannametsa Luitejooksu kohta vastas Vahur Mäe, võistluse peakorraldaja.
Trail runningu ehk maastikujooksu populaarsus on kiiresti kasvanud kogu Euroopas ning sama trend on tasapisi ka Eestisse jõudmas. Kas Rannametsa Luitejooksu võib nimetada ka maastikujooksuks? Palju jooksurajast reaalselt pehmel pinnasel ja palju asfaldil on?
„Kindlasti saab Luitejooksu liigitada maastikujooksuks,“ sõnas Vahur Mäe. „Seda enam, et tegemist ei ole traditsioonilise mahamärgitud rajaga, nagu neid pakuvad arvukad tervisespordikeskused. See teeb Luitejooksust ka väga eheda trail runningu elamusjooksu.“
„Siiski kulgevad raja esimesed kolm kilomeetrit asfalt- ja kruusateedel, ent seejärel sisenetakse profiililt huvitavasse luitemännikusse. Lõpuosa on tehniliselt raske, sest ületab Eesti kõrgeimat luitevööndit. Seejuures jääb rajale riigi kõrgeim liivaluide – Tõotusemägi. Luitejooksust on ka Eesti mastaabis saanud loodust ja vaheldusrikast rada armastava jooksu- ja käimissõbra üks oodatud sündmusi.“
Soojad ja lumevaesed talved ning uute jooksuvõistluste lisandumine on muutnud aprillikuise jooksukalendri varasemast märksa tihedamaks. Miks peaks jooksja aprillis võistluste seast just Rannametsa Luitejooksu välja valima?
„Luitejooks toimub Eesti ühes kaunimas ja eriilmelisemas loodusreservaadis – Luitemaal,“ iseloomustas Mäe Luitejooksu asukohta. „Tegemist on turistide ühe lemmiku, Tolkuse raba, vahetus läheduses asuva toimumiskohaga ning nii teevad Luitejooksule tulijad sageli ka tuuri loodusesse. Võib ka vabalt öelda, et tegemist on sporditurismiga mitmeski mõttes. Muidugi on inimesed tüdinenud pikast talvest ning aprillikuine kaunis looduses toimuv spordisündmus toob kindla ja värske vahelduse.“
„Kindlasti ei saa mainimata jätta Luitejooksu ladusat korraldust, rikkalikku auhinnalauda ning samal ajal toimuvat koertekrossi. Viimane on aasta-aastalt populaarsust võitnud ja tänavu võime rajal näha ligi 150 loomasõpra. Tüüpilisele käimisele või kepikõnnile lisavõimalusi pakkudes oleme Eestis ainsad, kes annavad võimaluse rada läbida koos lemmikloomaga. Ei saa tähelepanuta jätta, et Luitejooksu koertespordi sündmused pakuvad pealtvaatajaile silmailu, sest ühes spordiüritusega tuuakse kätte ka koertenäitus.“
„Kokkuvõttes saab öelda, et Luitejooks vastandub igavavõitu asfaltjooksudele ning rõhub loodusmiljööle ja teistmoodi tegevustele.“
Mida peaks teadma jooksja, kes varem pole Rannametsa Luitejooksul osalenud?
„Luitejooks on veidi petlik, sest rahulik algus paneb paljusid oma võimeid ülehindama,“ manitses võistluse peakorraldaja jooksjaid tempoga tagasi hoidma. „Tõeliseks jooksuks läheb alles peale 3-ndat kilomeetrit, mil algab tehniline ning profiililt keeruline rajalõik. Nii on soovitav jõuvarusid taktikaliselt jagada ning alguses veidi tagasi hoida. Luitejooks kuulub Pärnu Kahe Silla Klubi kolmikürituse sarja ja innustab sealt edasi minema ka Kahe Silla jooksule ning Pärnu Rannajooksule. Koondarvestuse läbijaid premeerime vägeva medaliga.“
„Kõik ongi nii, nagu räägitakse – see on värske ja vaheldusrikas start jooksu ja käimishooaega.“
„Siiski peaksid kõik osaleda soovijad teadvustama, et tänu tundlikule looduskaitsealale ning logistilistele piirangutele oleme esimest korda sündmuse ajaloos kehtestanud osalejate arvu ülempiirid. Nii pääseb rajale maksimaalselt 650 jooksjat, 350 käijat-kepikõndijat ning 80 koertejooksul osalejat. Lapsi võtame vastu kuni 500.“
Luitejooks kulgeb Luitemaa looduskaitsealal. Mida jooksuvõistluse korraldamine looduskaitsealal tähendab? Kas ainult keskmisest ilusamaid vaateid või ka rangemaid piiranguid, millega korralduses arvestada?
„Muidugi tähendab looduskaitsealal organiseerimine täiendavat tähelepanu ja kooskõlastusi,“ sõnas Vahur Mäe. „Oleme Keskkonnaametile esitanud taotluse, mis seejärel üle vaadati ja kooskõlastati. Luitemaa näol on tegemist tundliku ökosüsteemiga, kus peame meeles pidama, et käimas on lindude pesitsusaeg ning neid ei tohi häirida. Püüame võimalikult vähe looduse ärkamist takistada ning hoidume permanentsete jälgede tekitamisest. Sellest ka juba eelpool kirjeldatud piirangud osalejate arvule.“
„Ka logistika korraldamine ning raja mahamärkimine nõuab palju rohkem ressurssi, sest transpordivahenditega metsa minek on keelatud ning peame tegema nn käsitööd. Raja- ja logistikameeskond on arvamusel, et Luitejooksu korraldamine on seetõttu ka meie sündmuste kalendris kõige vaevarikkam ja ajamahukam.“
Rannametsa Luitejooksule saad ennast registreerida siin.