Raplas Selveri suurjooks, osavõtjate tagasiside 2022
Eesti rahvajooksude tagasisidet lugedes jääb sageli mulje, et siinmail ainult häid jooksuvõistlusi korraldataksegi. Ent aeg-ajalt satub meepotti ka tilk tõrva, mis kogu maitse ära rikub. Meenub üks mõne aasta tagune jooksuüritus, kus rajal olnud võrkaias paiknev värav oli jäänud võistluse ajaks lukku, mistõttu liidrid pidid sõna otseses mõttes traataiast üle ronima.
Sel aastal on selliseks tõrvatilgaks kahjuks üks suuremaid kevadisi jooksuvõistlusi, mille raames ka riigi meistreid selgitati – Rapla Selveri suurjooks. Ei mäletagi, millal osavõtjate poolt antud hinded varem sellised oleks olnud. Vaatasin järgi, sama madala skoori teenis üks Eesti jooksuvõistlus viimati 2018. aastal ehk neli aastat tagasi. Ent täpselt nagu minul, on ka teistel jooksjatel mälu lühike – tollel võistlusel, mis 2018.a. mutta tambiti, osaletakse suure rõõmuga tänaseni. Korraldajad küll on vahetunud . . .
Probleemi muudab suuremaks see, et ligikaudu kolmandik jooksjatest osaleb aastas vaid ühel rahvajooksul. Ehk teisisõnu, kolmandik Rapla Selveri suurjooksul osalejatest tänavu rohkem jalga joonele ei pane. Kui nende osavõtjate emotsioon oli selline nagu tagasisidest välja loeb, siis on kahtlane, kas nad järgmisel aastalgi starti tulevad.
Tahaks korraldajatele öelda:“Võtke ennast kokku!“ Sest tundub, et just seda oleks järgmine kord Raplas vaja. Nii otseses kui kaudses mõttes. Teha vähem aga hästi. Osavõtjaid ja klassikuid tsiteerides: „Teeks pool rehkendust, aga korralikult.“ Alustada võiks kasvõi sellesama tagasiside läbi lugemisest, kõikide probleemide ja nende põhjuste kirja panemisest.
Kuna probleeme on palju, tuleks paika saada ka prioriteedid. Osavõtja jaoks on alati kõige olulisem see, mis jääb stardipaugu ning finišijoone vahele. Selle pärast tullaksegi kohale. Pudeli vett, mis peale võistlust antakse, saad ju ka ise poest osta. Vetsus käimise jaoks ei pea rahvajooksule tulema. Ent see, kas rada on jooksja jaoks turvaline, korrektse pikkusega, hästi märgistatud, piisavate joogipunktidega varustatud, on täpselt sama oluline nagu see, et autol on neli ratast all. Autol võib olla küll uhke meediasüsteem ent kolme rattaga kaugele ei jõua.
Niisiis, tagasiside. Koondhindeks võistlusele kogunes 2,91 punkti. Korraldust hinnati 2,66 punkti vääriliseks (kolmandik vastanutest hindas võistlust miinimumhindele). Kõige madalamad punktid teenis loomulikult rada ja selle märgistus (2,1). Kõige kõrgemad hinded said auhinnad-medalid (3,43), medalid olid ju tänavu kenad. Joogi-teeninduspunkte hinnati 2,97 punkti vääriliseks, stardi-finišiteenindust 3,05 punktiga ning küsimus: „Kas võistlus on väärt oma osavõtumaksu?“ sai 2,64 silma. Kokku andis oma hinnangu 58 osavõtjat ning neist 27 ehk ligemale pooled ei ole valmis sel võistlusel järgmisel aastal osalema.
Otsides positiivset, siis kümmekond jooksjat andis võistlusele maksimumhinded. „Jooks ise hea nagu ikka, kui õige distantsi valid,“ ütles üks osavõtja ning eks nii oligi.
Osavõtjate kommentaarid
Riietumine puudus, kui küsisin telkide kohta, siis öelda, et mine Selveri tualetti. Seal aga oli järjekord väga pikk, paber otsas. Keskuse külastajad olid pahased, sest jooksjatena olime tekitanud suure järjekorra. Välja olevad vist 8 tualetti olid mudamülkas ja neist 4 tk lausa kinni ehk ka seal oli järjekord.
Rõhku oli pandud suurele Saku autole, õllemüügile ja lavale. Põnev oli, et lava ei kasutatud isegi autasustamiseks vaid oli pisike sein selle jaoks üles pandud.
Iga aasta kohtab ka seda, et päevajuht peab mikrofoni jagama peakorraldajaga, kes ei sobitu mikrofoni taha, pigem tekitab segaduse ja raske jälgida, kes infot jagab. Kui päevajuht on tulnud, siis lasta tal oma tööd teha.
Peale 10 km raja tundus, et miski ei vastanud lubatule. Jooksjad eksisid, jooksid kilomeetreid rohkem, mis on lubamatu.
Parklas oli segadus. Üks vabatahtlik härra pidi kogu aeg karjuma, et teatud kohta ei tohi parkida. Temaga rääkides ilmnes, et korraldaja oli lubanud tuua parkimist keelava märgi, aga ei toonud. Nii pidigi härra end jagama parkimise reguleerimise ja mööda platsi jooksmise vahel, et keelatud alale ei pargitaks.
Kindlasti suur langus korralduses.
Küsige endalt, kas see üritus oli oma osalustasu väärt?
Liiga suur distantside valik. Piisaks laste-noortejooksu ja käijatele 5 km ja ülejäänutele 10 km. Ühel jooksuvõistlusel ei pea olema kogu pikamaajooksu valik.
Palju segadust rajal.Maratoni jooksjatega ja samuti noortejooksuga.Liiga palju distantse.Rada väga kehvasti märgistatud ja pikem kui 5 km .Rattur kes noortejooksu ees sõitis,sõitis valesti.
Suurvõistlusel peaks olema mingi riiete vahetuse ruum. Natuke nigla on vihmaga WC-s riideid vahetada. Elu on edasi läinud. Vajalikud oleksid vanuseklassid MN70+, MN80+. Seda eriti suurvõistluse puhul, mida viib läbi ajakiri "Jooksja".
Üldhinnang- hea võistlus. Kiitus korraldajatele!
Teeks pool rehkendust aga korralikult. Ehk mõistlik oleks 10km ja 5 km siis jaguks jaksu ka abiliste õpetamisele. Suunajad ja parkijad olid tublid aga neil puudus igasugune arusaam mida peaks tegema.
Rajasuunised võiksid olla kui inimesed ei suuda juhendada õigesti. Hepa noortejooksul täielik kaos. Lapsed nutsid kuna olid eksinud. Osades kohtades puudusid suunajad ja osades kohtades suunati valesti. Esimest korda selline negatiivne kogemus. Môistetav oleks kui 1 inimene ei saa aru kuhu minna aga eksijaid oli ikka väga mitmeid. rajatöötaja suunas valesti ja tagasi ka ei kutsunud alaealist siis see ei ole ka normaalne. Alaealistele sellist vôistlust korraldada on äärmiselt pettumust valmistav. Kui järgmisel korral samasugune korraldus siis ei osale ja ei soovita ka kellelgi teisel seda teha. Minule tundus et liiga palju erinevaid distantse ühel päeval. Vôiks olla vähem ja konkreetsemalt. Samuti oli jooksu ajal avatud liiklus sôidukitele mis samuti ei ole ok.
Rada oli pikem kui ette nähtud
Maratonijooksja niigi raske teekond tehti ikka tunduvalt raskemaks kui see pidanuks olema. Kuigi isiklikus plaanis jooks õnnestus siis loodetavasti järgmine aasta pannakse korralduse poolelt ikka tugevalt juurde.
- E maili teel peakorraldaja endaga suheldes lubati maratonile kolme joogipunkti , mida ilmselgelt ei olnud, soola küsisin esimesel ringil mõlemast punktist , ei olnud. Rohkem ei vaevunud uurima. Pärast n.ö igat ringi tuli 7 km vaakum sisse - ilma joogi ja lisa energiata. Vihm päästis ikka korralikult , 25 soojakraadiga oleks tõenäoliselt kiirabi brigaadil tööd olnud.
- Raja märgistus - teisele ringile minnes pidin eesjooksjat juhendama kus ja kuhu minna. Ise endine Rapla elanik ja tänavad tuttavad ning uurisin ka rajakaarti. Juhendaja jõudis kahjuks liiga hilja oma kohale. Ja järgnev vasakapööre oli üldse markeerimata/juhendamata!! Lihtne ja elementaarne lahendus - suunaviidad nooltega või sprei värviga asfaldile nooled. Antud kohta poleks isegi reguleerijat vajagi olnud kui oleks viitsinud nooled välja panna.ULME!!!
- Ametlikul rajakaardil on ilusti näha ,et viimasel ringil tuleb pöörata vasakule Tallinna poole. Võistlusega sinna maani jõudes hakkasin juba kaugemalt hüüdes uurima kuidas sinna siis minna, ümber ringtee või seestpoolt ringi. Suunati aga hoopis võistluskeskuse poole. Olles läbinud tol hetkel pea 41 km olin maruvihane ,et ei tulegi distantsi täis. Siis aga suunati ootamatult järgmiselt ringteelt vasakule Uusküla asula poole mööda väiksemat teed. Mis oli kindlasti turvalisem aga kurat võistluse käigustrassi ju ei muuda võistlejate teadmata. Vähemalt sain 42.2 km kokku.
- Finishis veel pilti ette laadides tuleb ajavõtja uurima miks pärast kolmandat ringi vaheaegu ei tule. Seletasin siis lahti ,et pärast kolmandat tuli otse minna mööda Tallinna mnt uuele ringile minna ja seal ju ajavõtumatte polnud.
5 Autasustamise ajakava- no täitsa peetis ikka küll. Mehed kõik vanuseklassid kohal ja ootame ja lõdiseme seal vihmas pool tundi oodates vist ,et ka kõik naised lõpetaks. 13.00 asemel siis lõpuks tehti 13.30 ära . Vanuseklasside autasustamine aga venis veel
omakorda umbes pool tundi. Ei mingit teavitust miks , ja millal toimuda võib. Tänan saadud nohu eest !
Vabatahtlikele suur suur aitähh ! Olite super ! Sai nalja visata ja hästi abivalmid :D!
Loodan siiralt ,et ka järgmine aasta saab Raplas maratoni joosta aga tingimused võiks tugevalt paremad olla.
Teeksin ettepaneku korraldajatele igalpool tulemustes asendada 5km distants 6km omaga, sest ma ei tea kedagi, kes oleks antud võistlusel reaalselt täpselt 5km jooksnud.
Lisaks arvan, et korraldajad on võtnud liiga suure ampsu korraldades lastejooksu + 4 klassikalise distantsiga jooksu. Raplas peaks antud jooksu raames piirduma lastejooksude + 5 km ja 10 km jooksuga.
Suurepärane oli, et sai ka enne starti turgutada ennast õuna, banaani või kommiga. Aga võiks paigaldada veel kaks telki, et oleks võimalus ka kuskil ümber riietuda, eriti peale jooksu. Seekord sain soovituseks kasutada selleks Selveri tualettruumi, mis aga paraku just enne jooksu oli niikuinii ülerahvastatud, kuna õues sadas, kohaletoodud välikäimlad olid osa suletud ja neis vähestes, mis olid avatud, puudus tualettpaber. Osa osalejaid ei ole kohalikud, on tulnud kaugemalt ja eriti kui sajab, oleks ikka hea enne rongile-bussile minekut kuivad riided selga saada.
Suunaviidad võiks panna ka sinna kus on suunajad. Neil oli vahel tegemist liikluse reguleerimisega ja ei saanud alati suunda näidata. Lisaks sellele oli hiljem suunaja mõnest kohast kusagile eemale teise kohta appi läinud ning kui ma poleks eelmises kohas oleva suunajaga eelnevalt juhuslikult pikemalt suhelnud (pidin seletama, et ma Rapla linna ei tunne), poleks ma teadnud kuhu edasi minna. Päris tihti tuli lausa seisma jääda, et ise suunajalt uurida kuhu edasi tuleks joosta (sh enne seletada mis distants ja mitmes ring käsil on). Lisaks sellele sai suunajatelt vastuolulist infot maratoni viimase ringi edasi-tagasi lisalõigu kohta (algul öeldi, et seda polegi ja et see info oli kaardil vale, pärast tuli välja, et ikkagi oli). Ebaõnnestunud oli ka kitsas tee turu juures kus polnud ka liikluse reguleerijaid. Korraga sõitis niigi kitsal teel kaks autot üksteisele vastu ja tee kraav oli ummistatud kõndijate poolt. Pidi tükk aega seisma ja ootama millal liikuma pääseb. Finishis oli ära peidetud ka finisheerujatele joogi jagamise koht. Selle, et lõpetajatele ka juua pakuti, avastasin alles tund aega peale lõpetamist.
Palun korraldage ainult ühte distantsi. Mitte isegi ärge proovige teistel distantsidel paremat tööd teha vaid lihtsalt valige üks välja. Tilulilu pealt võite ka julgelt kokku hoida(öllebuss, bänd). Nende jaoks on teised üritused.
5 km distantsi pikemaks mõõtmine on uskumatu möödapanek, liiatigi, kui korraldaja kodulehel lubab, et rada on sama kui eelmisel aastal (ei olnud sama isegi kaardi peal). Ka juhatus rajal oli nagu suvalisel külajooksul, osad noored said vale juhatuse tõttu 5 km asemel joosta 7,6 km. Arusaamatud on ka korraldaja põhjendused/otsused 5 km distantsil paremusjärjestust mitte selgitada ega vanuseklasside esikolmikut meeles pidada. Kogu eelneva tõttu on see jooks kahjuks edaspidi valikust väljas.
Totaalne kaos oli seekord. Korraldus lokkas iga nurga pealt. Distantsid juhatati valesti. Kui laps peab 5km asemel jooksma 9km on ikka jama majas.
Täielik jama mis seal toimus, lihtsalt uskumatult halb ikka! Ehe näide kuidas suur amps ajab suu lõhki. Liiga palju distantse. Milleks on vaja maratoni sinna??? 28 osalejat ainult. Milleks 2x5km??
Vabatahtlikud ja suunajad ei teadnud mida teha ja kuhu suunata. Jooksjad ja autod külg-külje kõrval liikluses, absurdne. 5km ja 42km jooksjad jooksid teie apsakate tõttu kõvasti rohkem.
Auhinnad ikka väga lahjad seekord kuid osavõtutasud üsna korralikud.
Ja milleks oli seal suur kahe korruseline Saku buss, et propageerida alkoholi tarbimist. Eriti kui jooksmas oli ka palju noori. Väga halb!
Korraldaja Narmont tegi seekord palju häbi oma jooksule ja astus korralikult ämbrisse. Enam Raplasse jooksma ei tule!
Pigem korraldada vähem aga korralikult, üks 5km jooks kõigile ning 10km. Siis ehk jõuab asja normaalselt ära teha!
5km distantsil suunati jooksjad korduvalt valele rajale. Sellest tulenevalt pikenes jooks ligi 1km. Rajal olev 2km silt oli tagantjärgi võrreldes paigaldatud valele distantsile ja asukohale mida jooksjad ei oleks tohtinud läbidagi.
Kohemus 5km noortejooksult, lapsevanemana. Nii palju pisaraid, pettumust, kurbust, segadust pole küll kunagi varem ühelgi võistlusel näinud. Kui poleks lastest nii kahju, võiks öelda, et täielik komöödia oli rajakorraldus. Jooksjad suunati suvaliselt kes paremale, kes vasemale, tundus, et mitte keegi ei teadnud rada. Kui noor läheb jooksma 5km, aga lõpuks on vaja läbida 9km, siis see pole mitte kuskilt otsast vaadates normaalne! Tempo ju pole see! Suuremad ja nn harrastajd võtsid veel seda kui pettumust ja tugevat trenni, kuid need, kes läksid oma vanuseklassis aega ja kohta jooksma, neid ei lohutanud küll mitte midagi. Ikka täiesti uuele tasemele viidud äpardlikkus ☹️
Rajamärgistus ja suunajad väga halval tasemel.Palju rajalt eksimoso võistluse käigus ja seejuures erinevatel distantsidel.
Riiete vahetamiseks oleks võinud suuta veel kaks lisatelki püsti panna.
Rääkides ainult maratonist- PALUN ärge parem tehke, aga kindlasti mitte niimoodi. Suunamine, raja märgistus, pikk vahe toidupunktide (toitu ka väga ei pakutud kahjuks) vahel, pea igal ringil mingi oma lisajupp ja finiš....jõudes lõpusirgele oli mul vastas 333 ""härga täis"" 10km jooksjat. Jäin seisma ja küsin, et kuhu ma oma maratoni lõpetan.... 0 reaktsiooni... lõpuks öeldi, et mine siit hästi äärest, torbikute tagant ja ära sega, siin tähtis jooks algamas.... ma pole sellist alandust ( mitte isegi isiklikku, vaid maratonijooksu lõpetaja, kui sellise) maratoni finišis kunagi tundnud. Kuna sadas ja oli jahe siirdusin tähtsate jooksjate vahelt kiirelt koti järele, aga riiete vahetamiseks kohta pole (mine tualeti, öeldi- see roheline plastmassist???). Siis avastasin, et mul pole ei medalit, jooki ega sööki (sööki polnudki lõpus)? Küsimuse peale öeldi, et mingu ma sinna finišisse (sinna kus 333 inimest stardijoonel) tagasi ja otsigu sealt. Mul oli külm ja tuju juba väga paha (pehmelt öeldes)....medalit mul nüüd polegi, on hästi palju negatiivseid emotsioone.
p.s tunne rajal oli väga hea, sain hooaja margi (7. maraton sel aastal) ja oli viimaste aastate üks parima tundega jookse....aga see hea emotsioon on hetkel olematu. Kahju! Tean, mida tähendab jooksuürituse korraldamine ja üritan alati ka korraldajate apsudest inimlikult aru saada ja pole ka kunagi mõningaid puudujääke (kelle ei juhtu) kella külge pannud. Seekord pidin selle välja ütlema, kuna ka teised jooksjad (ja ka korraldamist aidanud spordiinimesed) olid samal arvamusel.
Korraldajatele soovin edu ja tugevalt asja (maratoni) üle järele mõelda- 10 km ( + teised distantsid) jooksuna on ju igati tuntud, suur ja korralik ettevõtmine.
Ja rõhutan veelkord, et jutt käib vaid maratonist, mis pole siiski lihtsalt jooksuvõistlus, vaid midagi enamat (kes on jooksnud see teab- kes pole, see lihtsalt ei teagi- inimlik ju). Kas läks amps seekord liiga suureks...?
Poolmaratonil teise ja kolmanda joogipunkti vahe tundus veits pikk.
Raja märgistus võiks olla selgem, erineva distantsi märgid eri värvi. Ja ka rohkem tähiseid - kõikide ristuvate teede juurde nooleke. Muidu tip-top üritus. Suur tänu!
Kummardus. Ilus võistlus. Kõik tingimused tulemuseks, vastavalt trennidele, oli loodud.
Väga suured eksimused maratoni rajal, keda juhatati valesti, kes jooksis 47 km, noortejooksudel suunati mitmes kohas jooksjad valesti, kes jooksis 5,7, kes 6,7, moni isegi 9 km 5 km asemel. Absurd! Sellist asja pole varem nainud:@ Korraldaja võiks raha tagasi maksta neile, keda rajasuunajad hätta jätsid.
Tugev soovitus korraldajatele - raja suunajad võiksid teada ikka, kuhu jooksjad suunata. Viimaste seas tulijatele ei olnud vahepeal üldse rajanäitajaid. Samuti finišijärgne teenindus võiks olla vähe inimlikum. Kõik kokku varjutas väga kõvasti kogu võistlust.
Suunaviidad puudu. Suunajad puudu. Karikad puudu.
Veepunktis seisid vee jagajad ise laual ees, kuna jook käest võttes kukkus maha, siis laualt ka ise haarata ei saanud, jäingi veest esimene punkt ilma 😐 õnn et oli vihmane ilm ja suurt auku sellest ei tekkinud ...
Raja julgestajad peavad oma tööd tundma ja õigesti suunama. Nende korralik instrueerimine on A ja O. Väga kurb oli näha nii palju lahinal nutvaid tüdrukuid. Soovitus teha 5km trass vähemate kurvide ja instrueeritud rajajulgestajatega. Võistluskeskus keset rahvamõllu on väga mõnus aga samas on selle koha ümbruses ikka liiga suur liikluskoormus. Kaaluge osaliselt liikluse sulgemist / ümbersuunamist / jooksutrassi muutmist. Jookide, puuviljade ja kommide pakkumine osalejatele on väga hea. Ise plaanin tulla ka järgmisel aastal aga kahtlen, et minu tütar osaleb.
Jooksuvõistluse korraldamisel kipub rada, mis tegelikult on kõige olulisem element, jääma kõiksugu muu kola ja müra varju. Mis mõte on kelladel ja viledel, kui 5 km jooksu distants on umbes seitse kilomeetrit?
Jooks ise hea nagu ikka, kui õige distantsi valid :)
The worst running competition ever! If you can't mark the route, you shouldn't organize that kind of competition!
Jube, kui raja kohtunikud ei ole ōigel ajal kohal ja jooksed 42 asemel 47 km…… Ja kui vale raja läbimisel minnakse auhinda vastu võtma……
Maratoni jooksjad eksisid rajalt ???? Samuti noortejooksu esiots suunati korduvalt valesti??? Kas on vaja korraldada sellist suurt üritust,kui ei suudeta tagada elementaarset?