Sagenenud surmad Hiina maratonidel tõid eluaegsed võistluskeelud
Jooksubuum võib kaasa tuua ka soovimatud tagajärjed – nii on Hiinas sagenenud äkksurmad terviserikete tõttu rahvajooksudel (Loe siit). Üheks viimaseks negatiivseks näiteks ses osas oli detsembrikuine surm Hiina kaguosas toimunud 18 000 osavõtjaga Xiameni poolmaratonil. Wu-nimeline meesjooksja sai võistluse 16. kilomeetril infarkti ning suri.
Hiljem selgus, et ta mitte ainult ei jooksnud kellegi teise nime all, vaid kandis ka naisjooksjate teist värvi rinnanumbrit – korraldajad seda ei märganud. Wu perekond kaebas seejärel võistluse korraldajad kohtusse hagedes 1,2 miljoni jüaani suurust kahjutasu (160 000 eurot), kuna korraldajad olid hoolimatud ja ei märganud pettust.
Hiljem kõrvaldati võistluse protokollist 30 jooksja tulemus, kuna avastati pettus – võisteldi kellegi teise nime all.
Selliste petuskeemidega võitlemiseks kehtestas Hiina Kergejõustikuliit esmaspäevast uued rangemad reeglid rahvajooksudel osalevatele sportlastele. Kui võisteldakse kellegi teise nime all, joostakse kahe ajavõtukiibiga, jms järgneb sellele automaatne diskvalifitseerimine ning eluaegne antud võistlusel osalemise keeld. Teistkordsele sohitegemisele järgneb juba osalemise keeld kõikidel Hiinas korraldatavatel maratonivõistlustel.
2016.a. korraldati Hiinas 328 maratoni, millest võttis osa 2,8 miljonit jooksjat. Võrdluseks – Eestis toimus mullu 58 maratoni ja neis osales kokku 2199 Eesti jooksjat.
2017.a. prognoositakse Hiinas läbiviidavate maratonide arvu kasvu 500-ni. Hiina Kergejõustikuliit on seadnud eesmärgiks, et 2020.a. osaleks sealsetel maratonidel vähemalt 10 miljonit jooksjat.