Sära silmades on alati oluline, kuna see näitab tahet eesmärkide suunas liikuda
Olen treenerina osalenud Marathon100 poolt läbiviidavas projektis 5 aastat. Mis on minu silmis selle projekti suurim väärtus ja kasutegur?
Projekti eesmärgiks ei ole leida ega kasvatada Eesti jooksutippu kuuluvaid jooksjaid, kuigi siit on alguse saanud mitme Eesti maratonimeistri teadlik ja tugevam treenimine.
Minu arvates on projekti suurimaks eesmärgiks eeskuju seadmine kõikidele harrastajatele selles osas, et mõõduka pühendumuse, tahtmise ja regulaarse harjutamisega saab igal tasemel jooksuharrastaja suhteliselt lühikese ajaga oma tulemuste taset ning treenitust märkimisväärselt tõsta.
Kõikidel nendel, kes on nende aastate jooksul sellesse projekti valitud, on olemas õige mitmed nii spordis kui elus vajalikud positiivsed omadused:
- julgus ja ettevõtlikkus. See peab olema, et projekti kandideerida, teha selline otsus ning esimene samm ja avaldus ning enda tutvustus ära saata
- järjepidevus. Et oma eesmärki saavutada, tuleb regulaarselt ja ilma suuremate pausideta treenida, sest muidu jooksmises arengut ei saavuta. Enamusel valitutest on see õnnestunud
- enda väljendamisoskus ja avatus. Kuna projektis osalejalt oodatakse regulaarset oma tegevus kajastamist, siis pole enda väljendusoskus ja oma mõtete kirjapanek mitte vähetähtis
- jooksu- ja liikumisharjumus.
- eesmärgikindlus ja visadus. Ilma nende omadusteta ei saa ja pole mõtet sellist teekonda ette võtta
Usun, et kõik aastate jooksul sellesse projekti väljavalitud on saanud kaasa midagi positiivset- uusi teadmisi jooksmisest ja treeningust, oma võimete tundmaõppimist, regulaarse liikumise harjumuse jne. Enamik on jätkanud regulaarset treenimist ja enda arendamist ka peale projekti lõppemist.
Lisaks hindan seda, et uusi teadmisi, oskusi ja motivatsiooni treenida on leidnud ka enamik kandideerinutest, keda ei ole lõpuks valitud. Neid on aastate jooksul sadu, kes on läbi käinud meie koolitus- ja valikupäevalt. Treenerite jaoks on kindlasti olnud kõige raskem valiku tegemine, sest igal aastal mahub projekti 6 inimest, väärt kandidaate on aga kordades rohkem. Kindlasti on paljud seda väärinud välja jäänud, aga positiivse poole pealt on paljud nendest leidnud tee jooksuklubidesse või asunud teadlikult treenima treeningplaani alusel.
Enda valikus pole ma kunagi lähtunud sellest, kui kiire jooksjaga on tegu, vaid püüdnud valida neid, kel näen silma säramas ja tahet regulaarse treeninguga oma tulemusi parandada ning eesmärke täita. Aga nagu juba öeldud, valik on raske,sest selliseid kandidaate on alati olnud palju.
Kokkuvõtteks on see minu kui treeneri jaoks olnud igati tore projekt,mille moto võiks olla: ära mine maratoni (ega ka poolmaratoni)jooksma ilma eelneva regulaarse treenimise ja ettevalmistuseta. See soovitus kehtib ükskõik mis tasemel.
Toomas Tarm on spordiseltsi Sparta jooksutreenerina osalenud projektis Eesmärgiks Tallinna maraton selle algusest saati ehk aastast 2014.
Foto: Mallor Malmre