Jooksmine 09.03.2016
Autor

Sohk ei tähenda ainult dopingut

Uudise pilt

Abeba Aregawi, Rootsit esindanud Etioopia tippjooksja dopinguproovi B-proov oli positiivne – see info jõudis avalikkuse ette eile õhtul.  Ent Aregawi juhtum sunnib põhjalikumalt vaatama nn. importsportlastega seonduvat.  Selgub, et vähemalt Rootsi jooksja puhul on dopingurikkumised vaid üheks piisaks meres ning sellele eelnenud sündmuste jada tekitab küsimuse – kellele neid reegleid üldse vaja on.

Abeba Aregawi esindas Londoni OM-il Etioopia koondist, kuigi juba selleks ajaks olid Rootsi ja Etioopia kergejõustikuametnikud leppinud kokku, et järgmistel tiitlivõistlustel jookseb Aregawi Rootsi lipu all. 

Aregawi sai samal aastal Rootsi kodakondsuse, olles enne otsuse langetamist abiellunud oma Rootsi treeneriga.  Rootsi kodanikuga abiellumine kiirendas kodakondsuse saamist. Kodakondsuse saamiseks nõuavad Rootsi seadused viie aasta pikkust riigis elamist, ainukeseks erandiks on Põhjamaade kodanikud, kellelt nõutakse kolme aasta pikkust Rootsis elamist. 

Rootsi kodanikuga abielludes on võimalik kodakondsust taodelda kolme aasta möödudes abiellumisest, Aregawile anti Rootsi kodakondsus erandina kiirendatud korras, 2012.a. suvel.

Abielu loomulikult lahutati peale kodakondsuse andmist . . .

Rahvusvaheline Kergejõustikuliit IAAF sätestab oma reeglites selge korra kodakondsuse vahetamisel.  Uut kodumaad lubatakse esindama reeglite järgi kolme aasta möödumisel kodakondsuse vahetamisest.  Ka IAAF pigistas silma kinni ning Aregawi sai õiguse esindada Rootsit juba 2013.a. ehk sisuliselt mõni kuu peale Rootsi kodanikuks saamist.

Ent saaga polnud sellega veel lõppenud.  Käesoleva aasta veebruaris nõudis Rootsi maksuamet Aregawilt tasumata jäänud makse.  Jooksja vastas seepeale, et ta pole Rootsis elanudki, mistõttu ei pea ka kohalikke makse tasuma. . .  Mõni aeg tagasi oli ta väitnud vastupidist, kuna vastasel juhul poleks Aregawi Rootsi kodakondsust saanudki  . . .

Seega, Aregawi juhtum sunnib esitama küsimusi märksa laiemalt – kas kõik uue kodakondsuse saanud sportlased ikka omavad täit õigust uue kodumaa esindamiseks. Isegi kui nad võidavad kulda ja karda. . .

Viimased uudised