SportTraveliga Hamburgi ja Stockholmi maratonil
Ühine võistlustel käimine on muutunud viimastel aastatel järjest populaarsemaks, täpselt nagu ühine spordiklubides treeniminegi. Toomas Tarm räägib sellest, mis eeliseid ühistel maratonireis
Eesti jooksuvõistlustel on harrastussportlaste tulemustes viimastel aastatel selge hüpe toimunud. Võtame näiteks maratoni – nelja tunnine aeg andis 2013.a. SEB Tallinna maratonil 799. koha, mullu leidis täpselt sama tulemusega jooksja ennast protokollis 999. realt ehk täpselt 200 kohta tagapool. Toomas Tarm, maratonitiimi juht, toob üheks edasimineku põhjuseks spordiklubides tehtava töö.
„Veel mõned aastad tagasi olid jooksuharrastajad enamjaolt üksi tegutsejad - lemmikharrastusega tegeldi enamjaolt iseseisvalt,“ kommenteerib Tarm, kes on tegev ka Sparta jooksutreenerina. „Mõne viimase aastaga on toimunud murrang - paljud jooksuharrastajad on koondunud klubidesse, kus toimuvad ühised treeningud ja vajadusel on käepärast treeneri näpunäited. Sellisel koostegemisel on palju eeliseid - tehakse vähem vigu, arendatakse nõrgemaid valdkondi ja lisaks on kõike seda koos teha lõbusam. See kajastub ka rahvajooksude protokollides - tulemuste tõus harrastajate hulgas on nähtav.“
Sarnane tendents on ka võistlemisega - gruppides maratonidel käimine kogub populaarsust, lisab Tarm. „Organiseeritud maratonigrupil on spordiklubis treenimisega analoogilised eelised,“ täpsustab Tarm. „Kogu reisi organiseerimine ja korraldus on tehtud reisi korraldaja poolt ära ning garanteeritud on ka seltskond. Kõik see ei ole sugugi kallim kui üksi asju organiseerides ning reisides.“
Tarm on sel kevadel käinud koos SportTraveli poolt organiseeritud grupiga kahel jooksuvõistlusel - Hamburgi ja Stockholmi maratonil. „Hamburgi maratoni väiksemas grupis olid meil enamuses kogenumad jooksjad, kes sihtisid sealsel kiirel rajal head tulemust,“ iseloomustab Tarm Saksamaal jooksmas käinud harrastussportlasi. „Kuigi jooksupäeva ilm jättis soovida, siis enamusel see õnnestus!“
„Stockholmi laevareisil oli meie grupis ligi 40 jooksjat ja väga erineva tasemega - alustades Eesti paremikku kuuluvast Tõnu Lillelaiust ja lõpetades mitme maratonidebütandiga.“
„SportTraveli poolt pakutud formaat on väga mugav ja ka taskukohane - reede õhtul Tallinnast laeva, laupäeval maraton (start oli kell 12.00) ja pärast jooksu laevaga tagasi. Jääb ära kulu hotellile, see-eest saab laevas nautida kruiisireisija hüvesid - mullivanniga saun, söömine laevarestorani rootsi lauas, õhtune showprogramm ja tugevamatele ka ööklubi. Samuti tegime eelmisel päeval laevas väikese briifingu koos stardimaterjalide kätteandmisega ning õhtul tagasi tulles showprogrammi raames väikese autasustamise kiirematele eestlastele selleaastasel maratonil. Usun, et enamikule oli reis meeldejääv. Selline kiirreis on mugav ja sobiv kõigile, kes läbivad maratoni 5 tunnist kiiremini. Vastasel juhul on oht laevast maha jääda, aga ka sellele oli Sport Travel mõelnud, sest hilinejatel on võimalus koju saada veid pikema reisiga läbi Helsinki. Sel aastal läks see variant paari jooksja puhul ka käiku.“
„Laeval oli lisaks meie grupile ka mitmeid omal käel minejaid, käidi ka lennureisiga ning osad läksid kohale kindlasti ka päev varem. Kokku osales taas üle 100 Eesti jooksja, mis teeb Stockholmi maratonist meie arvukaima osavõtuga välismaratoni. Erinevalt mullusest oli ka jooksuilm üsna soodne. Julgustan kõiki tuleval aastal Stockholmi maratoni planerivaid jooksuhuvilisi liituma Sport Traveli grupiga!“
Sügishooaja võistlusreisidest soovitab Tarm Lõuna-Euroopa maratone. „Plaanis on ühine reis Porto maratonile ja võibolla mõni sihtkoht veel - sõltub huvilistest! Kindlasti tuleb huvitav ka järgmise hooaja reisikava. Kevadised ja sügisesed sihtkohad ilmselt muutuvad, sest huvitavaid valikuid on palju, kuid laevareis Stockholmi maratonile toimub kindlasti.“