SunRun pakub võimalust kogeda suvist Saaremaad joostes, päikesetõusust loojanguni
Jooksmine on Eestimaa looduse ilu kogemiseks vaat’ et kõige parem viis. Joostes näed rohkem, kui kõndides, sest liigud kiiremini ning kontakt ümbritsevaga on vahetu. Kui õues paistab päike, paitab päike ka sinu nägu, palavaga tunned soojust ning tuulega jahutust, kuuled lindude hääli ja näed õitsvaid lilli.
Juunikuine loodus on veel kevadiselt värske, kuumus pole värve tapnud ning õues liikuminegi on meeldivam.
Seda kõike pakub 3. juunil Saaremaal toimuv SunRun, mida iseloomustab kõige paremini sõna „elamusjooks“. SunRun toimub tänavu juba kolmandat korda, kuid tegemist on otsekui hästi hoitud saladusega, millest on vähesed kuulnud. Räägime siis millega tegemist on.
SunRun ei ole klassikaline jooksuvõistlus, vaid 180 km pikkune teatejooks, mis läbitakse tiimides. Stardipauk sellele üritusele antakse juunikuu esimesel laupäeval Kuressaares koos päikesetõusuga kell 4.33.
Seejärel viib tee osavõtjad mööda imelisi Saaremaa jooksuradasid ja rannajoont Illiku laiule Orissaares, kus toimub suve alguse pidu.
SunRun jaguneb 15ks etapiks, tiimis võib olla täpselt nii palju inimesi, kui 180 km läbimiseks hea tundub. Tiimid võivad koosneda erineva taustaga jooksjatest, mõni võib läbida rohkem etappe ja pikema vahemaa, kuid mõni võib piirduda ka ühe-kahe etapiga. Lühemad etapid on ligikaudu 8-9 km pikkused, pikemad 14-15 km pikkused.
Tee peale jäävad sellised toredad kohad nagu Panga pank, Mustjala, Kihelkonna, Soela, Leisi, Nasva, Mändjala ja omaette pärl on jooksu lõpppunkt - Illiku laid Orissaares.
Nelja etapi lõpus asuval vahetusalal ootavad osavõtjaid jook ja väiksed snäkid, finišis saab suppi, sooja teed ning loomulikult ka ennast pesta.
Iga osavõtja saab ka unikaalse käsitöömedali. Medalid valmivad koostöös Saaremaa invaühingu MTÜ Sakadak meistritega. Medalite valmistamisel kasutatakse erinevatel aastatel erinevat puitu, seekordsed medalid on näiteks tammepuust.
Küsimusele „Kust tuli idee korraldada SunRun?“ vastates ei jäänud korraldajad tagasihoidlikuks. „Idee sündis 2021.a alguses soovist korraldada maailma parim elamusjooks,“ kostis selle peale üks ürituse korraldajaid Rain Jano. Kolmekesti (lisaks Janole ka Andre Käen ja Taavi Eigo) seistakse ka (koos Kuressaare WOW Elamuskeskusega) ürituse taga. Samuti toetavad jooksuvõistlust BestBeans OÜ, SJK AAMERAAS ja Beautiful Me.
„Seni pole ükski ultrajooksja seda veel üksinda ette võtnud, aga kindlasti tuleb see ette ka tulevikus,“ selgitas Jano mõtet, et SunRuni võib läbida ka üksi. „Optimaalne osalejate arv meeskonnas on 5-15,“ lisas peakorraldaja.
Kuna võistlus algab laupäeva varahommikul, peaks osavõtjad Kuressaarde kohale tulema reede õhtuks, mil toimuvad ürituse infominutit, millele järgneb Juhan Mikkori lühiloeng teemal „Kuidas õigesti hingata.“ Crossfiti treeneri tausta omav Mikkor räägib osavõtjatele sellest, kuidas treeninguid õige hingamise abiga tõhusamaks muuta ning hingamise abil vastupidavust suurendada. Väärt teadmised ka pärast SunRuni.
Kuna SunRun on oma olemuselt teatejooks, kasutatakse sellel ka teatepulka. See ei ole küll klassikaline pulk, vaid GPS käepael, mida on oluliselt hõlpsam liikudes kanda ja vabalt valitud kohas järgmisele jooksjale üle anda.
SunRuni osavõtutasu on registreerimisel kuni 21. maini 20 eurot osavõtja kohta, mai lõpuni 25 eurot. Täpse info käesoleva aasta SunRuni kohta leiad korraldaja veebilehelt siit.