Jooksmine 24.05.2023
Autor

Surmaorg ja Eesti rekord – Rait Rataseppa järgmised eesmärgid

Uudise pilt

Eesti vintskeima ultrasportlase Rait Rataseppa järgmised eesmärgid just sellised on: Surmaorg ja Eesti rekord, kuigi järjekord nende eesmärkide suunas liikumisel saab olema vastupidine.

Uut Eesti rekordit läheb Ratasepp ründama juba sel nädalavahetusel, mil Kohtla-Nõmmel toimub Ida-Virumaa staadioniultra. Mullu püstitas Ratasepp tollel võistlusel samuti Eesti rekordi, täpsemini, kaks. Aasta tagasi läbis ta nimelt 12 tunni jooksul 143,568 km ning 24 tunni jooksul 245,168 km. Nüüd läheb Rait uusi rekordeid püüdma, sest enda sõnutsi jäi tal mullu 24 tunni jooksul veel kahe tunni varu.

Ent ööpäeva vältav ultrajooks ei ole Raidu peamine suvine eesmärk, vaid ainult ettevalmistus juunikuiseks väljakutseks, milleks on maailma kõige kuumemas kohas, Surmaorus poolteist ööpäeva kestev jooks. Surmaorg on Ameerikas, California osariigis Mojave kõrbes asuv org, kus on registreeritud maailma kõrgeim õhutemperatuur looduses (56,7 kraadi).

Surmaoru läbimine tähendab ligikaudu 215-225 kilomeetri pikkust katsumust. Ratasepp stardib seal 26. juuni varahommikul ning loodab jõuda Ameerika mandriosa kõige kõrgemasse tippu Mount Whitney künkale (4421 meetrit). Surmaorus asub ka USA kõige madalam punkt (86 meetrit merepinnast allpool), mistõttu Surmaoru läbimine ei ole mitte lihtsalt pikk ja palav, vaid ka korralike tõusumeetritega (6400 m).

Sedasama teed mööda kulgeb ka üks raskemaid ultrajookse, Badwater ultra, kuid seda eristab Raidu ettevõtmisest kaks omadust. Esiteks, Badwateri start antakse õhtul, mistõttu jooksjad läbivad kõige kuumemad kilomeetrid ööpimeduses (ja jaheduses). Teiseks, Badwateri jooks lõpeb enne tõusu Mount Whitney’le ca 2530 meetri kõrgusel.

Ratasepp valis hommikuse stardiaja väga lihtsal põhjusel, ta tahaks lihtsalt rohkem magada. Kui startida öö hakul tähendaks Surmaoru läbimine kahte magamata ööd, nüüd jääb vahele vaid üks öö. Ega Rait pole Ines, piisab ühestki magamata ööst.

Enne tõusu Mount Whitneyle peab Rait veel otsustama, millist teed mööda minna. Nimelt võib mäkke tõusta ligikaudu 30kraadise nurga all, mis tähendab ligikaudu 7 kilomeetrit või siis natuke laugemalt ehk ca 17-18 kilomeetri jagu. Millise tee Rait valib, see otsus tuleb langetada siis, kui seljataha on jäänud enam kui 200 kilomeetrit Mojave kõrbes.

Juunikuine keskmine õhutemperatuur Surmaorus on 43,6 kraadi. Võiks olla ka 40 või 42, täielik röster saab see olema nagunii. Selleks, et kuumaga paremini kohaneda on Rataseppal kavas veeta paar nädalat Tartu Ülikooli kuumakambris.

Marathon100 hoiab Raidule tema väljakutsetes pöialt ning kutsub ultramehe kaasa lööma natuke lihtsamates väljakutsetes ehk väljakutsetes Eesti100 ja Eesti500, mida saab läbida nii Mojave kõrbes kui Viru rabas.

Viimased uudised