SUUNTO Ambit3 Run - test
Kevadise jooksuhooaja hakul tuli Suunto välja uue spetsiaalselt jooksjatele mõeldud kellaga Ambit3 Run. Hankisime ühe kella testimiseks, et näha, mida see kell endas sisaldab ning kui hästi jooksutreeninguteks sobib. Kella sai kasutatud igapäevaselt päris mitme nädala jagu ning selle ajaga sai päris hästi selgeks, milleks see kell sobib ja milleks ei sobi.
Lihtsustatult – SUUNTO Ambit3 Run on – nagu nimigi ütleb – GPSiga kell jooksjatele. Tegemist on mullu sügisel välja tulnud kella Ambit3 Sport edasiarendusega. Kui Ambit3 Sport oli mõeldud erinevate spordialadega tegelemiseks ja sobis imehästi ka nt. triatloniks, ujumis- või rattatreeninguteks, siis Ambit3 Run sellist multispordi funktsionaalsus nii palju ei sisalda. Näiteks sai Ambit3 Sport kell aru basseinis ujumistreeningu käigus tehtavates pööretest ning arvutas eelnevalt määratletud basseini pikkuse ja pöörete arvu järgi välja ujudes läbitud vahemaa. Ning ka tõmmete arvu ja veel kõiksugu muid huvitavaid andmeid, mis tõenäoliselt ujujale ütlevad märksa rohkem kui jooksjale. Ambit3 Run seda ei tee, kuigi loomulikult registreerib see ujudes ikkagi sinu pulsi ja GPSi signaali kättesaadavuse korral ka läbitud vahemaa.
Sama lugu rattatrennidega – vatid jäid Sport-nime kandvasse kella.
Ent kogu selle tegevuse käigus läks kell ka saja euro võrra odavamaks ning kaheksa grammi kergemaks. Kui Ambit3 Sport maksis 399 eurot, siis Ambit3 Run maksab juba sada raha vähem. Kaalu on Ambit3 Run’il 72 grammi,
Kõik see multispordi funktsionaalsus Ambit3 Spordi juures on nagu nelivedu linnamaasturi juures – nelivedu teeb auto kallimaks, muudab kütusekulu suuremaks ja enamus inimestel ei lähe seda praktiliselt kunagi vaja. Ka basseinipikkuste lugemine on suurema osa jooksjate jaoks tõenäoliselt üsna ebaharilik luksus – no olgem ausad, kuna te viimati basseinis ujumas käisite? Mina käisin viimati siis, kui ma Ambit3 Sport kella ujumise funktsionaalsust testisin . . .
Ent räägime ikka sellest, mida Ambit3 Run teeb, mitte sellest, mida ta ei tee.
Ambit3 Runi juures torkab esmalt silma tema välimus – kell on laimiroheline ning näeb tõesti hea välja. See on igati tore, et kellafirmad on lõpuks aru saanud, et jooksjate maailm ei ole enam tükk aega mustvalge, vaid igati värviline. Esmalt said sellest aru jooksuriietuse tootjad, seejärel tossufirmad ning nüüd lõpuks kellamehed. Loomulikult ei pane oranž värv tossul sind kiiremini jooksma ning ka laimiroheline kell ei paranda selle funktsionaalsust ent on kindlasti emotsionaalseks lisaväärtuseks. Kahju ainult, et kell sinu tujude järgi värvust ei muuda. Kuigi – rihmad on sel kellal loomulikult vahetatavad ehk võid vahel laimirohelise näiteks helesinisega asendada.
Tore on ka see, et Ambit3 Runi juures pole laimiroheline mitte ainult kell, vaid ka pulsivöö. Nagu vanasti kui inimesed veel ülikonnaga käisid – pidi lipsu värv minema kokku taskust välja tolkneva taskurätiku värviga. Samamoodi on pulsivöö (mis jääb küll särgi alla peitu) nüüd sinu kellaga sama värvi.
Teine väga lihtne, kuid igapäevases kasutamises ülioluline kella omadus on kahtlemata selle mugavus. Ambit3 Run’i rihm on kindlasti üks mugavamaid kellarihmasid, mida ma olen kogenud. Pehme, kerge, hoomamatu, püsides samas kindlalt sinu randmel. Kell ise on kergesti kasutatav ning ei nõua paksu manuaali läbilugemist. Ekraanil on korraga kolm näitu ning ekraanivaated on hõlpsasti Suunto Movescount rakenduses muudetavad.
Samuti on Ambit3 Run kella võimalik sulle sobivaks muuta sellele erinevaid äppe ehk siis rakendusi lisades. Neid rakendusi on sõna otseses mõttes sadu – alates nn. varijooksjast (Ghost Runner), kellega sa treeningul-võistlusel konkureerima peaks ning lõpetades maratoni või poolmaratoni või mõne muu distantsi lõpuaega prognoosivate rakendustega. Sinu poolt valitud rakendus lisatakse täiendavaks ekraanivaateks ning joostes saad neid vaateid ühe nupuvajutusega vahetada. Rakendused on loomulikult tasuta.
Ent mis muudab SUUNTO Ambit3 Runi teistest sama hinnaga müüdavatest pulsikelladest huvitavamaks on tema navigeerimisvõimekus. Sul on võimalik enne jooksma minekut märkida planeeritud rada kaardile, lisada sinna sinu jaoks olulised punktid (Point of Interest) ning laadida see jooksumarsruut seejärel kella.
Selline võimalus on heaks lisavõimaluseks just maastikul või enda jaoks uutel radadel joostes. Run-a-route võimalust kasutades kuvatakse su kella ekraanile kaart, mis näitab kuhu suunas sa jooksma pead. Kaardivaateid on kaks – üks näitab üldisemat kaarti, teine lähema 200m raadiusse jäävat jooksurada.
Samuti annab kell teada, mitu meetrit on järgmise jooksutrassile märgitud punktini (Point of Interest). Sellist võimalust on hea kasutada ka nt. maratonirajal, kuhu saad eelnevalt märkida joogipunktide asukohad. Nii tead sa juba varakult, millal järgmine joogipunkt tuleb ja millal järgmine geel sisse võtta.
Selline jooksurajal navigeerimise võimalus aitab tegelikult ka võõrastes kohtades orienteerumisel ning ma ei räägi siin üldsegi jooksmisest. Võõrastes linnades võistlustel käies on maratoniexpo või hotelli leidmine alati paras peavalu. Trükid küll välja suure ja värvilise GoogleMapsi kaardi, kuid lõpuks ei saa sa ikkagi aru, kuhu sa pöörama pead. Tänavanimetusi pole kuskil ning päikse järgi on ilmakaartest ka keeruline aru saada. Ent Run-a-route rakendus võimaldab kasvõi jooksumessile mineku või sealt hotelli tagasi tuleku eelnevalt kaardile kirja panna ning selle siis oma kella laadida.
Üks Ambit3 Sport kella olulistest omadustest oli kindlasti selle ühilduvus mobiiltelefoniga, mis võimaldas mobiiltelefoniga treeningu ajal tehtud fotosid sellele lisada, kuvada kellal teateid sõnumitest, jms. Ambit3 Run on samamoodi mobiiltelefoniga ühilduv (nagu ka kõik ülejäänud Ambti3 sarja kellad) ning kui sügisel lansseeritud Ambit3 Sporti oli võimalik siduda vaid iPhone’ga, siis Ambit3 Run haagib enda külge ka Androidi tarkvara kasutavad telefonid. Movescounti rakendusest Androidi telefonidele on hetkel väljas küll vaid beetaversioon, kuid loodetavasti saadakse ka see tarkvara peatselt veatult toimima.
Eks mobiiliga ühenduvus ongi see, mis uutest Ambit3 kelladest mõnusad mänguasjad teevad. Tahad, ostad ainult SUUNTO uue pulsivöö ja kasutad hoopis Movescount rakendust mobiiltelefonis. Tahad, lisad mobiiltelefoni rattatrennidel lenksule lisaekraaniks. Tahad planeerida intervall-treeninguid või teha taastumis- ja unekvaliteedi kontrollimiseks väikse testi – tõmbad Movescount rakenduse käima ja supsti! Ongi asi tehtud. Ehk siis – kella juures muutuvad ajapikku järjest olulisemaks kõiksugu rakendused ja tarkvara poolt pakutavad lisavõimalused, milleks läheb siis vähemalt mobiiltelefoni vaja. Seega uut pulsikella ostes on järjest olulisem hinnata ka seda, mida kellaga haakuvad rakendused veel lisaks võimaldavad teha.
SUUNTO Ambit1 ja Ambit3 Run.
Ehk siis kokkuvõtteks – uut pulsikella ostes on väga oluline mõelda, mille jaoks sul seda vaja läheb. Kui käid ainult jooksmas, siis on Ambit3 Run kindlasti parem variant, kuid kui sulpsad vahel ka basseini või hüppad ratta selga, siis tasuks kaaluda Ambit3 Sporti. Mõlemad on igati ontlikud kellad, mille tagaküljel toodud märget „Made in Finland“ tänapäeva tehnikamaailmas väga tihti enam ei kohta. Kahjuks.
Ainult üks soov SUUNTO kellameistritele veel oleks – õpetage Ambit ka pildistama ja helistama.
Ambit3 Sport kellast parema ülevaate saamiseks loe Marathon100 testi mullu sügisest.