Varustus 06.10.2016
Autor
Janek Oblikas

Suunto Spartan, Suunto uue põlvkonna GPS-kell - mida neli nädalat kasutamist näitas?

Uudise pilt

Suunto Spartan kell on Suunto uue põlvkonna GPS-kell.  Nimigi on kellal uus – ei ole enam Ambit, vaid Spartan.  Seda, kas Ambit teeb tulevikus comebacki või mitte, ei ole teada, aga kuna Spartan on ilmselgelt päris mitu sammu Ambitist edasi, oli ka uuele kellale uut nime vaja. Niisiis Spartan. 

Marathon100 testis Suunto Spartan Ultra kella nelja nädala jooksul, selle kasutajakogemuse põhjal on kokku kirjutatud ka käesolev artikkel.

Suunto Spartan on kõige ilusam pulsikell, mida mina olen näinud.  Loomulikult, ilu on vaataja silmades, kuid vaadake ise!  Eks mulle meeldisid juba Ambitidki (laimivärvi pulsikell!), kuid Spartan on disaini mõttes ikka juba 21. sajandi kell.  Suunto Spartan on kell, mida võid häbenemata ka spordivälisel ajal kanda.  Spartan meenutabki rohkem uue ajastu nutikelli, kui robustsevõitu numbrite ja tablooga pulsikella.

Suunto Spartan kellal on puutetundlik värviline LCD ekraan ning kuigi see on reklaamides natuke säravam ja värvilisem, kui päriselus (kella kontrastsust on võimalik seadistada), siis see, mida ekraanil kuvatakse on ilusti ja selgelt presenteeritud.  

Võib ju küsida – kas multi- ja ultrasportlastele suunatud kell peab üldse ilus välja nägema? Saab see ju eesmärgipärase kasutamise korral kiiresti higiseks-poriseks-mudaseks?  Kuid teatrisse minnes uhad oma Spartani mudast puhtaks – kell on ju veekindel – ning abikaasagi ei küsi – miks sa selle kellaga tulid? Ütleb hoopis – ohoo! Ilus kell!

Seieritega kellanäit on moodne ja informatiivne.

Kella võid sihverplaadile kuvada mitmel erineval kombel – võid panna seierid tavalise vana kooli kella moodi ekraanile tiksuma (tegelikult, seierid häält ei tee . . .) või siis kuvada kellaaja numbritena ekraanile.   Loomulikult saad seda teha nii mustvalgelt kui värviliselt, kuigi – eks need värvid paistavad arvutiekraani pealt märksa erksamad, kui kellal.  Analoognäidu puhul tiirleb sekundiseier vaikselt ekraani peal, kellanäit kuvatakse väiksemas mõõdus ka digitaalsel kujul.  Sleep-mode’s ehk energiasäästurežiimi rakendumisel kaob sekundiseier koos lisainfoga ekraanilt ja ekraanivaade muutub mõnevõrra lihtsamaks.  Digitaalnäidu puhul kuvatakse ekraanile lisaks kellaajale ka sinu poolt päeva jooksul tehtud sammude arv.  Erinevatel erkaanikujundustel on näidud erinevad ja nt päeva jooksul läbitud sammude arvu saad kuvada ka analoognäidu taustale.

Digitiaalnäiduga kellaekraanil võid kasutada erinevaid värve.

Värvi ja ekraani suurust (320 x 300 pikslit) kasutatakse hästi ära ka treeninginfo kuvamiseks.  Suunto Spartan võimaldab treeninguid salvestada enam kui 80 spordiala/režiimi kasutades.  Näiteks, lähed Kõva Mehe Jooksule ning valid kella stardis käivitades spordialaks Obstacle Racing.  Hüppad basseini ning valid Pool Swimming.  Lähed jooksma – valikus on mitmeid võimalusi – Running, Trail Running, Treadmill, jne. 

Seadistused on erinevate spordialade puhul erinevad ehk siis nt. jooksurežiimis Basic näidatakse ekraanil nelja erinevat vaadet – esiteks, tempo ehk pace, pulss, läbitud vahemaa, ajaline kestus; teiseks, keskmine tempo, keskmine pulss, läbitud vahemaa, ajaline kestus; kolmandaks, kilomeetrite vaheajad ning neljandaks, väikest kaarti sinu jooksutrajektooriga.  Maastikujooksurežiimis lisandub sellele infole tõusumeetrite näit.  Igas režiimis on võimalik kasutada tootja poolt seadistatud erkaanivaateid, näiteks intervalltreeningute või võistluste puhul kuvatakse kellale mõnevõrra teistsugune info.  Kahjuks ei ole Basic vaated (hetkel) kasutaja poolt täiendavalt seadistatavad, kuigi – uusi spordialasid oma seadistustega on alati võimalik luua.

Uue LCD-ekraani kasutamise eelised tulevad hästi välja kõiksugu treeninginfo kuvamisel. Kell ise on sama suur, kui Ambitid, kuid ekraani pind on paremini ära kasutatud.  Kuna ekraani punktitihedus ehk resolutsioon on oluliselt parem, siis mahub sinna ka varasemast rohkem infot ära tehes seda kõike selgelt ja atraktiivselt.  Näiteks Suunto Ambit suutis jooksurežiimis sama-aegselt ekraanile mahutada kolm numbrit-mõõdikut, Spartan aga neli. 

Rattarežiimis on Spartanil kasutusel isegi vaade, kus kuvatakse ühekorraga ekraanile 7 (seitse! vt ülal fotot) erinevat mõõdikut! Vähemalt minu jaoks oli ratta seljas istudes seitse numbrit natuke liiga palju, kuid rattasõitu aktiivsemate harrastajate jaoks ilmselt mitte.

Loomulikult töötab Suunto Spartan ka ujumistreeningutel.  Loeb basseinipikkuseid, tõmmete arvu, ning tuvastab isegi sinu ujumisstiili ehk siis, kas kasutad vabastiili või vana head konna.  Pean tõdema, et konkreetselt minu ujumisstiili tuvastamisega jäi Spartan hätta ehk siis suurt erinevust rinnuli- ja vabastiili vahel ei tuvastatud.  Pulsivöö salvestab vees olles sinu pulsi, mida hiljem treeningandmeid vaadates on võimalik ekraanile kuvada.

Ujumisandmed on hiljem Suunto Movescount keskkonnas kenasti analüüsitavad

Jooksurežiimis meeldis mulle lisaks selgetele ekraanivaadetele ka see, et iga kilomeetri järel kuvati ekraanile nn. ringiaegade tabel ehk siis sinu vaheajad-pulsid kilomeetrite lõikes.  Iga kilomeetri täitumisel kuvatakse ekraanile nelja viimase kilomeetri läbimise aeg, pulss ja kadents ehk sammutihedus.    Ühes vaates on võimalik neid näite ka rohkem näha ja ka viimase kilomeetri keskmine jookseb kaasa (ehk muutub kuni kilomeetri täitumiseni)

Veel üks oluline muutus võrreldes Suunto Ambitiga on see, et Suunto Spartan kell mõõdab jooksukiirust ühe sekundi täpsusega.  Suunto Ambit tegi sedasama toimingut viie sekundi täpsusega.  Kui sa jooksed maratoni ja ekraanile kuvatakse hetke tempoks näiteks 4.50 min/km, siis vähemalt mina oleks tahtnud teada saada, kas ma siis jooksen tempoga 4.52 või hoopis 4.48? Suunto Spartan kell annab mulle selle info ilusti kätte ehk näen täpselt millise kiirusega ma hetkel jooksen, ühe sekundi täpsusega.

 

 

 

 

 

 

 

Fotodel näha Basic Running režiimi kasutamisel kaks treeningnäitude põhikuva - avakuva ning ringiaegade kuva.

Kella aku on vastupidav ehk siis – Sport versioonis kell võimaldab kuni 16 tunni pikkuseid treeninguid-võistlusi ja Ultra versioonis kuni 26 tunni pikkuseid.  Kellana kasutades peaks aku vastu pidama 10 või 15 päeva. 

Suunto Spartan kellal on ka aktiivsusmonitori funktsioon – hoiad kella igapäevaselt käe peal ning see loeb kokku sinu sammud.  Aktiivse jooksjana ei näe küll sellise funktsiooni järgi vajadust, keha saab jooksutreeningutest nagunii oma koormuse kätte, kuid vähemalt on sammude arv hõlpsasti ühe nupuvajutusega ekraanile kuvatav.

Samuti ühildub Suunto Spartan kell mobiiltelefonidega ehk kui lähed jooksma ning võtad kaasa ka mobiilli, siis kuvatakse saabuvad sõnumid ning helistaja nimi ka kella ekraanile. Ehk kui oled telefoni trenni kaasa võtnud ühe tähtsa kõne pärast, siis näed, kes helistab ning võid vastu võtta just ainult selle üheainsa kõne ja ülejäänud helistajaid ignoreerida.

Uue kella lansseerimine on toonud ka uuendusi Suunto Movescount keskkonnas.  Nn. heatmap võimaldab ekraanile kuvada Suunto kasutajate jooksu-, ratta- või kasvõi suusaradu.  Movescounti keskkonnas saad oma treeninguid põhjalikult analüüsida, lisada kellale treeningprogramme või erinevate kasutajate poolt loodud äppe, nt. võid oma kella muuta unemonitoriks, lisada näitudele prognoositava maratoni või poolmaratoni finišiaja, jpm.

Tallinna Suunto kella kasutajate jooksuradade heatmap

Suunto Spartani kella ekraan on moodsalt puutetundlik, kuigi sageli tabasin end mõttelt – on ikka hea, et kella on võimalik juhtida ka vanakooli nupuvajutustega.  Puutetundlikud ekraanid on mobiiltelefonide juures muutunud nii elementaarseks, et ega seal ei oskakski nuppudega enam midagi peale hakata.  Pulsikella puutetundlik ekraan peab vastama mõnevõrra teistsugustele nõuetele – mobiiliga sa duši alla või basseini ujuma ju ei lähe! Ehk pulsikella puutetundlikkus peab töötama ka ujumistrennis märjana ning mitte reageerima iga vihmapiisa või poripritsme peale. 

Jooksutreeningutel ja tavakellana käe peal kandes toimis puutetundlikkus hästi, kuid aeg-ajalt, näiteks ujumistreeningutel, tabasin end mõttelt – kas kella ekraan sai nüüd aru, et teda puudutati või mitte? Ent kuna Suunto on tuntud selle poolest, et uusi kelli lansseerides tehakse nende tarkvarale regulaarseid uuendusi, siis tuleb loota, et ka puutetundliku ekraani reaktsioonikiirus paraneb, sest et kiip, mis kella sees peitub on väga hea ja võimekas.  Ehk – puutetundlikkus on ju ainult lisavõimalus, mida nupuvajutuse kõrval kasutada.

Suunto Spartan kellasid on hetkel kaks versiooni – kallim Ultra versioon ja mõnevõrra soodsam Sport versioon.  Ultra versioon on valmistatud titaanist ning selle kella klaas on kriimustuskindlast safiirklaasist.  Ultra kella aku on Sport versiooni omast vastupidavam ehk sobib paremini, kui võistlused venivad enam kui kümne tunni pikkusteks.  Eks erinevusi kahe kellaversiooni vahel on veelgi, kuid nii Suunto Spartan Ultra kui Sport on mõlemad väga võimekad GPS-kellad, mis sobivad väga hästi jooksutreeningutel kasutamiseks, kuigi nende esmaseks sihtrühmaks on tõenäoliselt triatleedid ja multisportlased.

Kokkuvõtteks:

  • Suunto Spartan on Suunto uue põlvkonna GPS-kell – suur samm edasi võrreldes Suunto Ambitiga
  • Tegemist on väga ilusa kellaga!
  • Selge, terav, värviline, suur ekraan – saad palju infot korraga kätte.
  • Mobiiliga ja teiste jooksuäppidega (nt. Strava) ühilduv.
  • Väga võimekas multi-ultraspordi kell, sobib hästi ka aktiivsetele jooksuharrastajatele.
  • Toimib ka aktiivsusmonitorina.
  • Vastupidav aku võimaldab kasutada ka pikkadel võistlustel.

Fotod: Suunto, Marathon100

Suunto Spartanit müüb Eestis Matkasport

Viimased uudised