Tallinna maraton, jooksjate tagasiside 2019
Tallinna maraton on Eesti suurim harrastusspordiüritus, mis toob tuhandeid inimesi starti, kelle jaoks on tegemist aasta ainsa jooksuvõistlusega. Samas on rajal ka maratoni Eesti meistrivõistlustel osalevad jooksjad. Kahel jooksjate grupil on selgelt erinev kogemus ja ootused võistlusele, see tuleb välja ka osavõtjate tagasisidest antud võistlusele. Ent konfliktid tekivad, kui need kaks jooksjate gruppi saavad rajal kokku ning ühed hakkavad teiste liikumist takistama.
Sellised probleemid tekivad paratamatult ja ei sõltu isegi rajakorraldusest. Kui algaja jooksja jääb joogipunkti lähenedes taha vaatamata järsku seisma – olgu rada kui lai tahes, ikka on jama. Kui sa jooksed kõrvaklappidega, siis on väga raske arvestada teiste jooksjatega. Jooksu etikett (millest varem ka Marathon100 on kirjutanud, loe nt. SIIT) tähendab ka seda, et aeglasemad jooksjad valivad parempoolse raja ja kiiremad vasakpoolse. Ent Eesti jooksukultuur on veel noor ning eks me kõik võime ses osas natuke peeglisse vaadata.
Rada oli Tallinna maratonile antud tagasisidet lugedes ka võistluse kõige probleemsem ja kommenteeritum osa. Mullu kohtusid kiired poolmaratoni jooksjad ja aeglased maratoonarid. Tänavu oli vastupidi. Kui rajal on kahes erinevas tempos jooksjad samas kohas koos, on probleemide tekkimine vältimatu.
Võistluse rada on alati kompromiss, mis peab arvesse võtma erinevate jooksjate arvamust, linnaelanike arvamust, transpordi korraldust. Ent Marathon100 ei küsi mittejooksjate arvamust, vaid jooksjate arvamust, mistõttu ka hinnang tänavuse Tallinna maratoni rajale ei olnud tavapärane.
Rada ja selle korraldus sai 7,38 punkti (mis on tegelikult mullusest hindest parem). Võistlus sai koondhindeks 7,70. Korraldust hinnati 7,55 punktiga. Kõige kõrgemini hinnati auhindu-medaleid (8,09), keskmisest kõrgemad pointsid sai joogi-teeninduspunktide tegevus (7,98). Stardi-finišiteenindus sai hindeks 7,98 ning küsimus – kas võistlus on väärt oma osavõtutasu – 7,46 punkti.
Kokku andis oma hinnangu 186 osavõtjat.
Foto autor: Kristo Parksepp
Jooksjate kommentaarid
Poolmaratoni rada võiks järgmine aasta teine. See stroomiranna tiirutamine pole just kõige mõnusam tegevus
Super tublid vabatahtlikud!
Liiga palju järske mahapöördeid rajal. Kõige kitsamal kohal said 42 ja 21 distantsid jälle kokku.
Tehke joogipunkti laudade rida pikemaks. Palju rahvast, esimeselt laual kohe ei trüginud vett võtma, viimases lauas pidin seisma, et jõuaks nii juua kui kasta ennast.
Ägedad esinejad olid augus peidus samal ajal kui finiš ja riietumine ja rahvas olid mujal.
Uhke medal.
See, mis Stroomi ranna teedel toimus, oli korraldajate teadlikult tehtud sigadus, kus maratoonarid pidid jõuga teed rajama ning grupid seetõttu ribadeks tiriti.
Küsimus osalejatele: kas tõesti on raske jätta maratoonaritele vasakult möödumise võimalust? See ainus tilk tõrva meepotis!
Pakihoid-lootusetu. Järjekord mitusada meetrit. Kiriku kõrval olnud WC saavad plusspunktid, kuna neid polnud avastatud ja järjekorda polnud Muidu kõik oma tavapärases headuses.
Rada oli mõnus!
Stardi eelne soojendusvõimlemine oli olematu, kuna ettenäitajad olid ainult ühes kohas. Ise seisin "C" posti lähistel ja ei näinud miskit.
Väga vinge esimene maraton oli! Ja minu suured tänusõnad kõikidele joogipunktides olevatele vabatahtlikele! Teie toetavad sõnad ja kaasaelamine oli lihtsalt nii nii hea!
Aitäh, super korraldus!
Kiirematel maratoni jooksjatel võis üsna häiriv olla mööda jooksmine pooliku omadest.
Start/finiš kaugel muust võistluskeskusest ja pakihoiust
Järgmine kord võiksid maratoni korraldajad kaaluda poolmaratoni stardi edasilükkamist. Nendest möödumine on Stroomi kitsastel radadel väga vaevaline. Tänud Margus P-le, kes oli oma tugeva häälega "teepuhastajaks". Kõige suuremat probleemi valmistasid kõrvaklappidest inimesed, kes ei näe ega kuula midagi.
Tallinna maratoni "anomaalia" on see, et kilomeetri tähised ei lähe kunagi kokku kella kilomeetritega, kuigi teistel jooksudel on see peaaegu 100 protsendilise täpsusega.
Tehke midagi selle Stroomi rannaga.
1. See sinka-vonka saab ka teisiti ära lahendada.
2. Pole normaalne, et 3:00 ja alla maratoni jooksjad jooksevad seal troppi kinni. 28 kuni 34 km pidime mööduma 21,1k 1:45 ja 2:00 grupist - enamus neist ei tõmmanud ka karjumise peale ühele poole teed - nii mõndagi sai tõugatud minema...
3. Tehke joogipunktide ala siis murule, et see TROPP seal ei ummistaks seisjatega teed - jääks mingigi koridor läbi jooksmiseks.
4. Lahenduseks oleks vast see 1:30 punt sinna aja aknasse sokutada kui vägisi tahetakse radu kokku viia - tempod on suhteliselt sarnased veel sellel hetkel.
Pakihoiu järjekord oli väga pikk. Eelmistel aastatel ei ole seda olnud - ei oska hinnata, mis seekord selle põhjustas.
Joogipunktides midagi korrast ära. Jooki ja sööki kätte ei saanud. Teenindajaid oli palju aga (vist) lauad liiga kitsad/lühikesed.
Super kaunis medal. Väga mõnus ja ilus rada. Osalus on veidi krõbeda hinnaga, aga selle kompenseerib lähedus kodule ja kogu see jooksupeo suurepärane atmosfäär. Kohtumiseni järgmisel aastal.
Aitäh korraldajatele! Tore oli!
Pooliku ja maratoni kokku laskmine on äärmiselt kehv lahendus.
Joogipunktid võiksid olla kogu distantsi jooksul mõlemal pool rada.
Kusjuures eriti oluline on see alguses.
Stroomi keerutamine ja järgnev osa kuni vana TTÜ hooneni on suht kehv lahendus. Rocca osa pikendades või Kalamajas suuremat ringi tehes annaks ehk seda vältida.
Hea et Paljassaare välja jäi.
Kahju, et nii vähe kaasaelajaid. Eriti Kakumäe kandis. Sõdurite joogipunkt oli tore üllatus!
Edaspidi võiks Jaani kiriku kõrval olevad tualetid ja maratoonarite toitlustusala teineteisest kaugemal olla ;)
Rada oli kohutavalt kitsas ja käänuline Stroomis ning pool ja täismaratoni kokkujooksmine Stroomis tekitas palju probleeme ja omavahelist sõimu, kus maratoonarid lihtsalt ei mahtunud pooliku omadest mööda. Mitmed ajaparandused jäid kitsa, käänulise ja ülerahvastatud masside taha.
Kui poolikut tahate maratoniga liita siis mitte kõige kitsamas kohas ja arvutage välja, et enamvähem sama tempoga jooksjad saaks rajal kokku
On sigadus lasta maratonijooksjad endast kaks minutit aeglasemate poolmaratoonarite vahele jooksma viimaseks kolmandikuks maratonist. Maratoonarid ei peaks otsima endale teed muru, liiva, mulla pealt ning puuokste ja põõsaste vahelt või siis meeleheitlikult jooksjate vahel jänesehaake tegema. Esimest korda tekkis tunne, et korraldajate jaoks on ürituse prioriteet finantsiline ning soov teha jooksjatele väärt üritus on teisejärguline.
Vana rada mööda Pirita teed oli väga hea.
Minule meeldis jooksurada, eriti lahe oli loomaaias joosta. Järgmisel aastal võiks finiśisirgel munakiviteel olla maas punane vaip. Tartus ju on! Kilomeetri tähised olid suured ja väga hästi nähtavad. Mulle meeldis oma kodulinnas joosta, tänavune korraldus oli tunduvalt parem, kui eelmisel aastal.
Järgmiseks aastaks mõttekoht Stroomi rannaga seoses. Maratoonaritel oli seal päris keeruline võimelda klappidega jooksvate poolmaratoonarite vahel. Et kas tuleks muuta stardiaegu et me sinna kokku ei satuks või siis keelata klappidega jooksmine, et inimesed kuuleksid selja tagant hõigatavaid märguandeid.
Viru väravate vahele viidud start oli väga äge
Medal super ilus. Rajal ei meeldinud see edasi-tagasi tiirutamine. Eriti suured tänud lähevad ühele jalgratturile, kes raja ääres jooksjaid ergutas. Ergutaja sõitis rattaga mööda ja jälle ergutas ja seda
vähemalt pool distantsi, samas oli näha et ta haaras kaasa ka teisi pealtvaatajaid, kes samuti jõudu andsid.
Nuriseks selle üle et Poolmaratoni lõpetajad võiksid ka pärast einestada saada. Üks supikauss oleks küll marjaks ära kulunud.
Muidu tubli töö korraldajatelt.
A grupi stardis väga kitsas, koridor võiks pikem olla
Stardikoridor oli väga kitsas, mõned minutid läksid kaotsi ning tempomeistrid pidid kiiremini joosta.
Poolmaratoni varasem start tekitas radade kokku saamisel maratoni 25 km. täieliku jubeduse (hea oleks kuulda, kui hea on10 km jooksul puu-püsti täis kitsal kõnniteel massist mööda saada) ja nullis korralikult muu positiivse. Minu meelest täiesti jabur otsus nii kogenud korraldajatelt.
WC-d oli tihedamini, kui eelmine aasta
No see Stroomis ja Kompli pargis eri distantside kokku laskmine Nii nitsal rajaosal ei ole mitte kuidagi aktsepeeritav. Seeekord olid kannatajals maratoonarid, kes pooliku omdest mööda pidid laveerima. Kohati meenudtab juba ööjooksu. No ei saa olla nii et Kalamajaja ja Kopli linnaelanike autoliikluse mugavus on see põhiargument, et ei saa pikemaks ajaks olulisi teid sulgeda. Postiivse poole pealt maratoni taasumise ala ja masazhivõimalus on ikka väga head asjad. Ka joogipuntide tööd kiidan- kuna seal palju rahvasportlasi abiks.
Erakordset pahatahtlik suhtumine maratoni jooksjatesse
Säästumaraton :-( väga kehva särk, ülikitsad riietusruumid, kitsas stardikoridor
Poolmaratoni jooksjad takistasid maratoonarite jooksu
Viru tänav oli sellise rahvamassi jaoks liiga kitsas, 40 m peale starti pidi taas kõndima hakkama. Poolmaratoni distants oli umbes 200 m pikem. Stroomi ranna kergliiklusteed on liiga kitsad, et seal mahuksid jooksma korraga kiiremad maratoonarid ja aeglasemad poolmaratoonarid.
Ideaalne võistlusilm, väga ilus medal, Eesti kohta palju kaasaelajaid raja ääres - kokkuvõttes tore päev!
Aeglased poolmaratoni jooksjad jäävad maratoni jooksjatele jalgu. Nt. 3:30 maratoni lõpuajaga jooksja peab manööverdama 2:15 poolmaratoni jooksjatest mööda. Äärmiselt energiakulukas. Nende start tuleks poole tunni võrra edasi lükata, siis jookseks nii poole kui terve omad enam-vähem ühe kiirusega.
Tore üritus, aitäh kõigile korraldajatele ja abilistele! Loomaaia lõik oli eriti äge! Samas tundus, et ei saadud hästi suure rahvamassiga hakkama. Kõrvalteelt suunati auto imepisikesest jooksjate vahest läbi. Pidin pidurdama, et mitte auto alla jääda (umbes sama asi juhtus ka Narvas poolmaratonil. Kas pannaksegi teadlikult jooksjad regulaarselt ohtlikku olukorda?). Maratoni teises pooles võttis see lõputu slaalom aegalsemate poolmaratoonarite vahel liiga palju jõudu ja aega ära, vahel pidi üle äärekivi murule põikama ja tihti oli tükk tegemist, et kusagilt kitsast vahest kuidagi läbi saaada, et üldse joosta oleks võimalik. Rääkimata sellest, et kõik kurvid tuli võtta kõige suurema väliskaarega.
See millal ja kus ning mis tempos jooksjad maratoni ja poolmaratoni rajal kohtuvad on ju ettearvutatav. Korraldajatel on olemas kogu statistika kui suured seltskonnad rajal kohtuvad. Miks tekitatakse teadlikult olukord, kus rajal kohtuvad kõige kitsamal osal nii erinevade tempodega jooksjad?
Ma saan aru, et eelmise aasta probleem, et poolmaratoni kiirematele jäid maratoonarid ette, lahendati siis see aasta teistpidi ja ohvriks valiti maratoni põhimass (3:00-3:30), kellele lihtsalt räigelt jäid ette poolmaratoni 2h+ jalutajad. Kõik oleks okei, kui inimestel oleks austust teiste suhtes ja saadaks aru, mis neile räägitakse, et hoidke paremale poole ja laske maratoonarid vasakult läbi. Seda ei teinud mitte keegi, isegi mitte valitud tempomeistrid, kes oma suure grupiga kogu tee enda alla võtsid. Ebameeldiv kogemus raja lõpuosast, aga eks kannatame ära. Teiseks, maratonitelgis tekkis väga ebameeldiv olukord, kui inimesed lausaliselt karpidega endale kohukesi võtsid, mis tähendas, et hilisematele inimestele jäid ainult riismed. Jällegi, mõistan, et tegelikult selliseid asju ei peaks korraldaja organiseerima, kui inimesed ise oleksid austavad ja mõistlikud, aga nagu tuleb välja, siis seda ilma keelude/käskudeta ei juhtu. Muus osas, tänan jällegi ennastsalgava korralduse eest ja kindlasti pole see lihtne nii suures linnas. Osalen ka järgmine aasta, aga on asju, mida võiks teisiti teha.
Ka kõndijad on väärt oma tähte näha enne starti. Mitte nagu peata kana otsida kus küll see täht on mida koguaeg kästakse otsida ja seda mitte leides jääda kuskil seisma. Kas väärtustate ainult jooksjaid?
Õllejärjekorda värskendusalas sisuliselt polnud ja õlut jätkus peo lõpuni - tundus varasemate maratonide kogemuse põhjal pisut müstiline.
Poolmaraton ei tohiks nii vara startida. Tekkis täielik ummik, sest maratoni jooksjatele jäid ette oluliselt aeglasemad jooksjad ja seda kõige kitsamal ja kurvilisemal rajaosal.
Kui maratonijooksjad juhtida 30km paiku kitsastel lõikudel poolmaratoni aeglastematele otsa, siis võiks ürituse nimetada pigem Tallinna Poolmaratoniks, kus on nii muuseas ka maratonidistants. Saaksite oma kuldmärgistuse kiiremini. See ei ole kriitika 21km jooksjate kohta, nemad väga tublid, kuna neid lihtsalt ongi palju (mis on ka väga tore), siis võtavadki paratamatult kogu tee enda alla. Aga maratonijooksjal neist mööduda ülikeerukas (joogipunktidest rääkimata) ja ei ole ju viisakas ka kogu aeg kisada poolmaratonil osalejatele nagu tempomeistrid tegid. See puhtalt korraldajate soov nii maratoni korraldada ja sellest väga-väga kahju, rikkus kõik toreda ära.
Stroomi rand - seal on kitsas mõlemale distantsi jooksjatele. Maratoonarid ei pea karjuma, et saaks normaalselt joosta. Poolmaratoni rada oleks võinud ka muuta.
Kõik oli tore ja rajateenindus ja joogipunktid olid tasemel.Rada 21 km päris keerutav ja hoogu pärssiv,väsitav.Võiks juba lasta jooksjatel ise valida oma stardikoridor,pannes ajalise tulemuse koridori sildiks.
Rahvas on juba tark ja seda tehakse edukalt Tartus ja Raplas.Startisin lõpust kuna 2aastat ei osalenud ja sõelusin mööda 1900 inimesest.
Aga muidu äge ja palju jõudu tegijaile.
Tõelised probleemid: joogipunktid, 21km jooksjad peavad jooksma hiljem, esmaabi peab olema maratonialal
Kohati liiga keerutav rada- pargijooksu tahate korraldada, sis võiks eraldi distantsi selleks teha. Riietevahetuse telk oli sellise võistluse mastaabi ja kuldmärgi poole pürgimisel alla igasugu arvestust- väike, paar lauakest, ei pinke. Mis siis oleks saanud, kui väljas kallanuks vihma, kuhu need inimesed panna!? Jook ok aga see snäkk oli küll narrimine, ärge siis andke üldse midagi hamba alla. Sporditurg oli totaalne häving- paar letikest ja kõik. Sellisel üritusel peaks olema valik ikka palju suurem ja pakkumisi lademetes.
Stroomi pargis toimunud maratoni ja poolmaratoni jooksjate kokkusuunamine nii kitsastele ja pööreterohketele ehk niigi tehnilistele teedele ning seda maratoni sellises etapis, kus jooksmas kõige kiiremad ehk tempod erinevad, oli väga halb lahendus. Mitmed jooksid ju ka EMV arvestuses. Kilomeetritel 28-34 ei kohanud ühtegi korraldaja poolset teavitajat / suunajat, et n-ö aeglasemad paremale ja kiirematele ruum vasakule. Väga palju energiat (näha pulsi tõusust ja tempo langusest) kulus n-ö endale verbaalselt ja füüsiliselt tee leidmiseks tegemiseks, sest kahjuks jooksid paljud kõrvaklappidega ja ilmselt arvamises, et mööduda soovivad sama ehk poolmaratoni kaasvõistlejad, mistõttu ka hõigatud palvet kuuldes, seda ignoreerisid.
Muidu oli väga tore üritus, eraldi tänusõnad vabatahtlikele infolauas, joogipunktides ning massööridele!
Tänavune rada oli hea valik! Eriti hea, et lõpus enam mööda vanalinna kive ei pidanud pikalt jooksma.
Jooksin Tallinna Maratoni 9. korda ja julgen küll öelda, et see oli senise ajaloo parim rada! Ei läinud igavaks ega liiga keerutamiseks. Kogu korraldus super-lux, nagu alati!
Natuke mittemotiveeriv on Stroomis edasi-tagasi rajalõik ja tõusud/langused Kopli piirkonnas. Samas kiidan,et sel aastal Koplist läks otseteed finishisse. Eelmise aasta Paljassaare lõik oli väga demotiveeriv. Meeldisid uued rajaosad kergkruusateedel enne loomaaeda ja Rocca-al-Mares.
Uus stardipaik oli alla väga halb. Kuna stardirivi venis pikaks kohe alguses kitsa raja tõttu ja tempo oli tõeliselt aeglane, siis oli suht võimatu oma tempogruppi kätte saada kuna "palliga" jooksja alustas grupi eest ja võimatu oli teda kätte saada. Ja siis lisaks see Stroomi ranna sikk-sakk. Poolmaratoni ja maratoni jooksjad koos kitsal rajal. Paljudel maratoonaritel läks ilmselgelt sinna päris palju aega. Ja sellise rajaga küll IAAFi kuldrada ei õnnestu saada. Kui kolme tunni tempomeister karjub oma hääle ära: Rada paremalt vabaks! Ja poolmaratoonarid vahivad lihtsalt niisama ringi (paljudel kõrvaklapid kõrvas), siis on kurb. Meeletu energia läks nendel kiiretel jooksjatel sellele siksakitamisele ja pidurdamisele-kiirendamisele.
Selle aasta jooks on pettumus. Aga medal oli ilus!
Poolmaraton peaks startima hiljem või rajad liituma laiema koha peal. Praegu 3:00 tempos liikudes oli poolmaratoniga ühinemisel justkui müür ees. Enamuses joogipunktides oli topsides jooki justkui põhjapeal, topsid olid hästi tihedasti üksteise kõrval ja lauad lühikesed, nii et järgmist topis ei jõudnud haarata ja tekkisid tropid laudade ees. Samuti võiks spordijoogi ja vee lauad olla läbisegi. Vahepeal olid, aga mitte igal pool. Eelmistel kordadel on rajateenindus olnud parem.
42k omad ja 21k omad said taaskord kokku raja kitsamates kohtades, ja nad pidid pidevalt karjuma "Rada", "vasak pool vabaks" jm korraldajad oleksid pidanud juba alguses seda ette nägema ja varakult juba kõvahäälselt väljendama, et palun jätama vasakpoolse raja osa kiiretele maratonijooksjatele. Joogipunktid olid sel aastal paremini paigutatud kui eelmisel aastal. Varuge järgmiseks aastaks ikka kuhjaga neid õhupalle - kõik tempomeistrid peaks ikka õhupalle kandma!
Kellad vaheajapunktides oli väga hea uuendus. Kohas kus poolmaraton ja maratoni rajad kokku jooksid oli kitsas, seal kiiremad pidid päris palju ennast kulutama ja aeglasemaid kaasvõistlejaid teeserva häälekalt juhatama, seal võiksid rajajulgestajad rohkem häält teha, et kiiremad saaks lihtsamalt mööda (kaasvõistlejad peaksid ise samuti loomulikumalt tähelepanelikumad olema).
Võiks mõelda lahendusele, kus arvestatav ja tugev poolmaraton toimub kevadel.
Sügisel tradistiooniline 10 ja maraton.
See 21 km aeglaste jooksjatega maratoni kiiretega kokku laskmine oli mööda panek ruudust. Käelt rebitud kell, suur langus tempos, siksak jooks teiste vahel - rikkus nii 21 jooksuhuviliste tuju kui 3 tunni püüdlejate aja..
Joogipunktidega, kus ainult spordijook ja siis vesi ei ole ka hea lahendus - vesi-spordijook-vesi võimaldaks kaks korda lonksu saada.
Trass ise oli lahe ja seda võiks korrata pisiparandustega
Saaks kuidagi pakihoiu samale levelile nagu on maapinna kõrgus peale lõpujoont,siis oleks super! Peale maratoni on lihtsalt vaevaline mööda treppe ronida.Muus osas kõik super!
Start võiks olla siiski Vabaduse platsilt, et võistluse alguses troppi ei tekiks. Medalid võiksid olla vabatahtlikud, v.a nt esimesed 6 kohta
Maratoonarina oli raja peamiseks puuduseks Stroomi ranna piirkonnas poolmaratoni jooksjatega kohtumine: nad hõivasid pea kogu tee ning möödumine nõudis kohati olulist lisatööd.
Maratoni rada oli 28 kilomeetri jagu imeline. Kui nüüd saaks kuidagi üle sellest hirmsast soovist suruda osa distantsist keerutama Kopli parki ja aedade vahele Bekkeri sadama kandis, hakkaks juba looma. Kasvõi joosta pikemalt Roccas või kusagil. Suures pildis muidugi on kõik hästi selle võistlusega. Aitäh korraldajatele.
Kõik väga hea aga mulle meeldis kõige rohkem 2 aasta tagune poolmaratoni rada, siis püstitasin isikliku rekordi.
Palun võtke rajameistriks inimene, kes kiiremast jooksmisest ka midagi teab. Te räägite, et miks mitte joosta Tallinnas maratoni maailmarekord ja siis keerate kokku sellise käki. Rada oli teravaid kurve täis. Lisaks äärekivid jms. Igal aastal loodad, et äkki korraldaja õpib ja tehtud vigu ei korda, aga asi läheb ainult hullemaks. SÜKKi selle aasta kõikidel jooksudel on rajaga (või selle tähistamisega) tõsiseid probleeme olnud, aga kriitikat ei võeta kuulda või ei lasta seda isegi teha (Maijooks).
See, mida te tegite maratoonaritele poolmaratoni rajaga kokkusaamisel, on lubamatu! Päris paljudel jäi oma võimetekohane aeg seetõttu saamata. See, et raja kõige kitsamas osas saavad kokku nii erinevate tempodega jooksjad, oli ju enne võistlust juba teada. Aga miks seda siis teha? Kiiremad ei saanud joosta ja ka aeglasemad poolmaratoonlased said möödatrügijate pärast negatiivse emotsiooni.
Kõrvaklapid peaksid olema keelatud ja seda peaks kontrollima.
Vee ja spordijoogi topsid peavad olema SELGELT eristatavad. Sain alles peale jooksu teada, et need justkui olidki erinevad, rajal olles sellest aru ei saanud.
Ei meeldinud stardi ala,liiga kitsas-üle stardi joone kulus 3,5min. Stardiga Pärnu mnt seda probleemi pole.Rada kohati liiga kitsas-maratoni ja poolmaratoni jooksjad segasid ükstest.Liidritel pole rajaga probleeme, aga võiks mõelda ka nendele tuhandetele kes sel rajal normaalselt joosta saaks!
Särk oli sel aastal väga ilus.
Ei meeldinud, et poolmaratoni stardiaeg nii varaseks oli toodud. Viimased 15 km pidid maratoonarid kulutama palju lisaenergiat, et pidevalt mööduda ette jäävatest poolmaratoonaritest. Rada oli seal väga kitsas ja raske oli hoida soovitud tempot. Ka uus stardi- ja finišipaik ei meeldinud, liiga kitsas.
Märksõnadena ehk seekord:
- GPS näitas maratoni distantsiks 42,8 km. Lisaks ei tundu see ainult isiklik traagika, vaid paljudel teistel on 42,5-43,0. Normaaljaotuse korral võiks ju eksimusi olla mõlemale poole, sest kurve ju oli, mida GPS tavaliselt sirgeks lõikab? Aga no vähemalt lühem distants kindlasti polnud, selle eest aitäh
- Rocca terviseraja lõik meeldis, Kopli park ja selle tagune ei. Ka rannapargi teed jäid suuremale grupile ikkagi paratamatult kitsaks
- oleks suures janus ehk hakanudki õlut jooma enne kopli parki ... aga no õnneks manitsesid tempomeistrid mitte võtma
- pealtvaatajaid ja kaasaelamist pole kunagi sellisel hulgal Tallinnas näinud
- aga no eks ta ole nagu igal aastal. kuidas sa ikka laulupidu kritiseerid. hinge läheb ju ikka
Täielik möödapanek poolmaratoni stardiaja ettepoole nihutamisel. Maratonijooksjad (eriti need, kes jooksid lõpuajaks 3.00 kuni 3.30 ja ka teised) pidid tegema suuri lisapingutusi, et aeglasema jooksu- ja kõnnikiirusega liikuvatest poolmaratoni läbijatest mööda ja läbi saada. See võttis väga paljudelt ikka võimaluse saada ideaalse jooksuilmale vastav jooksutulemus ja sellega nullis peakorraldaja ka maratonijooksja aasta jooksu tuju ja tulemuse! Kui ka järgmisel aastal korratakse sama , siis kaalun ikka väga tõsiselt, et kas ikka osalen.
Maratoni jooksumõnu rikkus stroomi rannas aeglasemate poolmaratoni jooksjate massiga kohtumine. Korraldajad oleks võinud 15 minutit hiljem pooliku jooksjad rajale lasta, siis oleks enamvähem sama tempoga jooksjad stromkal kohtunud. Nüüd pidi aga kas kõva häält kasutama või murult lisa võtma. See võttis asjatult lisaenergiat. Finishijärges maratnonialal oleks võinud ka midagi värseket olla - puuviljad.
Raja algus on väga kitsaks tehtud. Stardikoridori saada oli väga keeruline - kuigi eespool paistis ruumi olevat, siis tagant oli võimatu sisendeda. Joogipunkte oli piisavalt; veekardin mõnus (hea, et sai ka ilma märjaks saamata mööduda).
Maratoni jooksjaid häiris raja kokkuminek: nad pidid endale teed rajama läbi poolmaratoni jooksjate ja karjuma rada vabaks. Ei meeldinud kalmistu park, liiga palju sikk-sakitamist.
Medalid olid ilusad, korraldus hea; tänud ka Taukari kontserdi eest! :-)
Kõik (alates auhindadest ja lõpetades finishijärgse teenistusega) on väärt 10 punkti! Super jooksuüritus meie enda koduõuel! Välja arvatud rada. See ei vääri rohkemat kui 1 punkt! See et trass kõige kitsama ja käänulisema rajaosa alguses (Stroomi ranna kergliiklusteedel ning Kopli pargis) poolmaratoni rajaga kokku läks, tekitas ebareaalse ummiku. Vähe sellest, et aeglasematest jooksjatest mööduma ei mahtunud, tuli 31km joogipunktis suisa järjekorras seista ja jooki oodata ning sellele järgnenud kaks joogipunkti käies läbida. Vabatahtlikud nendes punktides olid tublid. Pingutasid kõvasti. Olukord paranes õnevõrra alles Kopli TTÜmaja juures olevat “U” pööret. Alles seal tekkis natuke rohkem ruumi. Fakt, et 3h tempoga maratoni jooksjad takerdusid 2h poolmaratoni jooksjate selja taha, röövis nii mõneltki võimaluse alla 3h maratoni läbida. Mina isiklikult kaotasin 28-35km natuke üle 3 minuti aega. 36-37km kus rada laienes, tempo jälle taastus.
Mina olin ka alguses aeglasemate kaasjooksjate peale pahane ja ei mõistnud, miks nad paremas raja servas ei jookse. Nii nagu jooksu etikett ette näeb. Alles hiljem sain aru, et tegelikult hoidsid aeglasemad ilusti paremale. Lihtsalt nendest möödusid vasakult jooksjad, kelle tempo oli minu omast aeglasem, aga paremal jooksjatest kiirem. Kui 2h tempogrupp (mis oli üüratult suur ja pikk) hoidis ennast viisakalt paremale, tekkis ometi rajal tropp, sest nendest ei möödunud ainult väga palju kiiremad maratonijooksjad, vaid ka natuke kiiremad poolmaratoni mehed ja naised. Need kes leidsid endas jõudu ja sihtisid 1:50 pooliku aega. Nii tekkiski olukord, kus 6:00 tempoga pooliku jooksjad olid viisakalt paremal, vasakul aga möödusid nendest 5:45 või 5:50 tempoga pooliku jooksjad ja 4:15 maratonitempoga tulijatel enam möödumiseks ruumi polnud. Sellel 5:45 tempoga jooksjal on täpselt samasugune õigus aeglasemast eesjooksjast mööda joosta kui 4:15 tempoga jooksjal. Mitte mingit õigust pole teda paremale aeglasemate seljataha sörkima sundida. Nii tekkis olukord, kus puudus reaalne võimalus aeglasematest mööda pääseda, vaja oli sõeluda vasakule- paremale. Kõik see tegi närviliseks, üksteise peale karjuti ja palju oli trügimist.
Küsimusele, kas ma järgmine aasta osalen, vastasin JAH.
Aga see maratoni-poolmaratoni trassi kokku saamine, on vaja mitte lihtsalt natuke paremini lahendada, vaid see probleem on vaja reaalselt korda teha. Muutes nende kahe jooksu stardi aegade vahet või kohta kus trassid kokku jooksevad. Ma usun, et see pole lihtne, kuid kuna mitte ühelgi varasemal aastal pole Tallinna Maratonil sellise probleemiga silmitsi seisnud, siis kindlasti pole see võimatu!
Let’s make Tallinn Marathon GREAT AGAIN!
#MakeTallinnMarathonGreatAgain
Maratoni distants oli pikem- mul 42,55 km ja teistel tuttavatel jooksjatel oli ka kõgil oluliselt pikem. Segas, et juba algusest peale olid kilomeetri tähistused kaugemal spordikella märkidest. Kuna jooksin 3:30 tempomeistrite grupis, siis hakkasid ka tempomeistrid kiirust lisama, et seda ebakõla kella aegade ja tegeliku märgistuse vahel tasandada. See rikkus samas jooksurütmi.
Selle aasta rada pisut liiga kurviline, just järsud kurvid.
Kohati oli rada liiga kitsas
Ilmataat vedas alt, lubas ju vihma aga saime hoopis päikest, oleksin tulemuse parendamiseks ikka vihma eelistanud
Suur tänu Tallinna Sügisjooksu 20. osaluskorra medali ja T- särgi eest!
Jätkuvalt kepikõndijad sätivad end kuidagi jooksjate gruppidesse. Jooksed tükk maad ja vaatad üllatusega, et kepikõndijad kõnnivad keppide vehkides juba ees, järelikult vist ikkagi on nad stardikoridoris ette trüginud ja kiiret minekut teinud. Muidu tore üritus, rahvast muidugi palju, ilm oli super jooksmiseks. Aga jah, stardigruppe tuleks paremini valvata, et igaüks läheks ikkagi sealt grupist, kust ta minema peab!
Joogipunktis vôiks olla ühelpool ainult vesi ja teisepool spordijook muidu hästi ei kuule ja ei saa aru.(lisada sildid vms) Aga muidu kõik super! Aitäh! :)
Vanuseklasside parimatele paluks karikaid.Osalen rõõmuga, kuid nii suurest sündmusest peaks jääma mälestuseks karikas.Muidu korraldus ok, rajajulgestajad olid tublid.
Jäin neid tulemusi vaatama. Kõndida 10km alla tunni või tunniga. Mis nad siis kõnniks, kui sellist rahvamassi ei ole lisaks trassil?
Esimene kõndija sai disklahvi, miks? jooksis või?