Tallinna Maratoni medaleid kaunistab Eesti rahvuslind
Tallinn on esimene Euroopa pealinn, kus rahvusvahelise spordisündmuse osavõtumedalid on tehtud kasutatud tarbeelektroonika jäätmetest. Unikaalsetel Tallinna Maratoni medalitel on Eesti Vabariigi 105-juubeliaastal kujutatud Eesti rahvuslindu suitsupääsukest.
Nii tippjooksjaid kui tuhandeid harrastajaid kaasava suursündmuse kolmepäevane programm algab reedel 8. septembril viiekilomeetrise Nike Noortejooksuga, jätkub laupäeval 9. septembril 21,1 kilomeetri pikkuse poolmaratoni ja 10 km RIMI Sügisjooksuga ning lõpeb pühapäeval 10. septembril klassikalise maratonijooksuga (42,2 km). Kavas on ka Limpa lastejooks ning terve septembrikuu vältav harrastajate seas populaarsust kogunud virtuaalne Maratoni Kombo.
Tallinna Maraton on tänavu pühendatud Eesti Vabariigi 105. juubeliaastale.
Vaatemäng Pika Hermanni jalamil asuvas stardi-finišipaigas tõotab tulla ülev ning meeleolukas, sest Eesti suurimast rahvaspordisündmusest osavõtjad on rajale oodatud sinimustvalges riietuses ja kõik põhidistantside lõpetajad saavad finišis kaela ainulaadse osavõtumedali, kus sirutab tiibu armastatud Eesti rahvuslind suitsupääsuke.
Medali kujundanud Priit Verlin on silmnähtavalt rahul ja lausub, et Eesti suurima spordiürituse medal on läbi aegade üks kaunimaid, mis tema poolt kujundatud. „Igati Eesti juubeli vääriline ja haruldane meistriteos, mida osaleja saab uhkusega kaela riputada ning mälestusmeenena säilitada. Suitsupääsuke on kaunis, aga nõudlik motiiv, mistõttu on teda kujundustes suhteliselt vähe kasutatud. Lisaks Tallinna maratoni medalitele on üle kuuekümne aasta eestluse sümboliks olnud rahvuslindu kujutatud ka iga Eesti kodaniku isikut tõendaval dokumendil ning taasiseseisvunud Eesti Vabariigi kunagisel suurimal rahatähel viiesajakroonisel,“ loetleb Verlin suitsupääsukese motiivi kasutamist.
Medalimeister toob lisaks välja veel ühe medalite unikaalsust rõhutava asjaolu: „Seekordsetel medalitel olemas ka keskkonda säästev rohemõõde, mis aitab propageerida materjalide taaskasutust ning vanade asjade väärindamist. Eesti suurima spordisündmuse medalid sisaldavad nii endiste elektroonikaseadmete osi, kui ka vanu trükiplaate, vanale metallile on antud uus, väärikas elu. Tallinn on esimene Euroopa pealinn, kus rahvusvahelise spordisündmuse osavõtumedalid on tehtud kasutatud tarbeelektroonika jäätmetest,“ kiitis Verlin Euroopa rohelise pealinna Tallinna ja korraldajate ühisalgatust.
Tallinna Maraton on tänu Kultuuriministeeriumi, Tallinna linna, Eesti Kergejõustikuliidu ja toetajate abile esmakordselt eliittasemega (World Athletics Elite label) jooksusündmuseks nii maratoni kui poolmaratoni arvestuses, mis suurendab nii tippjooksjate huvi kui liikumisharrastajate geograafia laienemist elavdades märkimisväärselt Eesti turismisektorit. Eesti osavõturohkeimale rahvusvahelisele spordisündmusele võib tänavu taas oodata üle kahekümne tuhande osavõtja, kellest pea kolmandik on väliskülalised.
Liikumisaasta 2023 suurimale sündmusele saab kuni 31. augustini soodsamalt registreerida internetiaadressil www.jooks.ee
Samas on müügil ka Eesti rahvusvärvides särgid. Tallinna Maratoni ametlik särk on sõltuvalt distantsist registreerijatele kas tasuta või soodushinnaga.