Suusatamine 26.01.2019
Autor
Janek Oblikas

Tartu maratoni korraldajad ootavad starti ligi viit tuhandet suusatajat

Uudise pilt

Talve oodatuima suusavõistluseni, Tartu maratonini on jäänud kolm nädalat.  Veel järgmise nädala esimeses pooles on võimalik end maratonile kirja panna soodsamalt – seda võimalust on juba tuhanded suusaharrastajad kasutanud.  Põhjusi registreerimisaktiivsuse taga pole vaja kaugelt otsida – talv on suusatamiseks väga hea olnud, lund on kilomeetrite kogumiseks piisavalt.  Rääkisime Tartu maratoni korraldajatega hetke rajaoludest, eesootavast võistlusest ja küsisime nõuandeid esmakordsetele maratoonaritele.

Kuidas Tartu maratoni rajaolukord hetkel on?

Rada on väga heas seisus. Otepää-Elva vaheline trass on tervenisti ehk 63 km ulatuses sõidetav, seda nii klassika- kui ka vabatehnikas. Lisaks on sees laiem puusuusajälg neile, kes tahavad enne nostalgiahõngulist Tartu Maraton Vintage'it proovida rada puusuuskadega. Ootame suusasõpru rajale!

Pikaajaline ilmaprognoos on soodne?

Jah, võib nii öelda küll. Kuigi tõele au andes on kõige asjakohasem jälgida kuni 10-päevaseid ilmaprognoose, sest pikaajalisemad (a la 30-päevased) prognoosid ei ole enamasti piisavalt täpsed. Igal juhul 10-päevane prognoos on küll väga soodne ja loodame ning usume, et praegune talve võlumaa jätkub vähemalt kuni Tartu Maratonini.

Kas võistlus toimub algselt mõeldud rajal?

Tänase seisuga toimuks Tartu Maraton mõistagi originaalrajal. Lõplikult aga kinnitame põhipäeva raja 10.–11. veebruari paiku.

Käesolev registreerimisvoor lõpeb 1. veebruaril, kas korralikud lumeolud on tõstnud registreerimisaktiivsust?  

Registreerujaid tiksub ikka juurde ning eelnevatele aastatele tuginedes usume ja loodame, et registreerimine aktiviseerub järgmisel nädalal veelgi. Igal juhul on Tartu Maratoni põhidistantside (63 ja 31 km) starti oodata viimaste aastate suurimat osavõtjate numbrit, eeldatavalt kuskil 4500-5000. PS! Tasub märkimist, et korraldajad on selleaastase suusamaratoni põhidistantside ettevalmistustes arvestanud maksimaalselt 5000 osalejaga. Tänase seisuga on vabasid kohti järel napilt üle 1000 ning soovitus on huvilistel registreerimist mitte jätta viimasele minutile.

Mida te soovitate neile suusatajatele, kes pole varem Tartu maratonil käinud, kuid kes pole kindlad, et suudavad 63km läbida?

Soovitame võimalikult palju kasutada ära praeguseid soodsaid lumeolusid ning harjutada. Sest et mida paremini valmis maratoniks olla, seda nauditavam ja mõnusam see 63 km on.

Kui aga suusasõber pole meil varem maratonil käinud ja on ebakindlus, kas ta suudab 63 km läbida, siis soovitame esimesel aastal valida pigem 31 km distants. Teine soovitus on tulla proovida rada nädal varem toimuvatel Avatud Raja sõitudel (seal on 63, 31 ja 16 km distantsid). Kui suusasõber on põhipäevaks pannud end kirja nt 63 km distantsile, siis Avatud Raja sõitudel soovitame läbi sõita 31 km. Kui aga suusasõber on kirjas 31 km distantsil, siis nädal varem võiks suusatada 16 km.

Lisaks on enne Tartu Maratoni kavas mitmed Estoloppeti sarja suusamaratonid. Kuigi enne Tartu Maratoni on kõik Estoloppetid vabatehnikas, on kõikidel sõitudel siiski sees vähemalt üks klassikajälg.

Kui kerge või raske on Tartu maratoni rada?

See on väga suhteline. Kui aga suurt pilti vaadata, tundmata iga inimese võimeid, siis on Tartu Maratoni rada ideaalne maratonirada, sest:

1) Rada kulgeb allamäge – stardi- ja finišiala kõrguste vahe on ca 150 m;

2) Rada on väga vaheldusrikas. Ei ole ülipikki tõuse, pikki siledaid lõike, vaid on üles-alla, vasakule-paremale – kogu aeg rütm muutub. Ja see loob palju võimalusi puhkamiseks.

Võib öelda, et Tartu Maratoni rada on mõõduka ja vahelduva profiiliga. Siinkohal on paslik meelde tuletada kaheksakordse olümpiavõitja Björn Dæhlie sõnad pärast Tartu Maratoni läbimist 2003. aastal: „See on maailma parim rada klassika sõitmiseks!“

Kui palju rajast kulgeb metsavahel ja kui palju lagedal ehk teisisõnu kas päikeselise ilmaga oleks päikeseprille vaja?

Prille on pigem vaja siis, kui laskumistel kipuvad silmad vesiseks minema.

Rada kulgeb päikesetõusu ajal nii, et pigem paistab päike kogu aeg tagant. Otse vastu päikest sõitu väga ei ole.

Suures plaanis on metsavahelise sõidu osa 50%. Suuri lagedaid põlde on aga väga vähe, enamasti on metsatukkide vahel väikesed heinamaad.

Millega peaks arvestama tagumistes stardigruppides startija?

Esimestel tõusunukkidel tuleb arvestada väikese ooteajaga. Raja kvaliteedi määrab tegelikkuses suuresti ära stardipäeva-eelse öö ilm. Kui ilmaolud soosivad kõva raja tegemist, siis ei tohiks raja kvaliteet oluliselt langeda ka viimastena startijate jaoks. Kui aga vahetult enne starti on lumesadu, siis pole midagi teha – rada hakkab tagumiste jaoks natuke lagunema.

Kindlasti aga on tagumiste jaoks pluss see, et TP-des on neil elu rahulikum.

Kui sageli on teeninduspunktid? Mida seal pakutakse? WC-d?

63 km rajal on 7 teenindus-toitlustuspunkti (TP): 1. Matu 12 km, 2. Ande 23 km, 3. Kuutse 32 km, 4. Peebu 39 km, 5. Palu 46,6 km, 6. Hellenurme 53,5 km, 7. Kohvipunkt 59,2 km.

31 km rajal on 4 TP-d: 1. Peebu 7 km, 2. Palu 14,6 km, 3. Hellenurme 21,5 km, 4. Kohvipunkt 27,2 km.

Teeninduspunktides pakume vett, spordijooki, leiba, soolakurki, puljongit, teed, saiakest, rosinaid.

WC-d on Igas TP-s ning loomulikult ka startides ja finišis.

Mis on kõige olulisem info, millega esmakordne Tartu maratonil startija peaks kursis olema?

Meiepoolsed soovitused:

•             Haigena palume starti mitte tulla. Lisaks palume kindlasti tutvuda meie meditsiiniteenistuse soovitustega: https://www.tartumaraton.ee/et/uudised/2018/05/11/;
•             Eelneval õhtul ja võistluspäeva hommikul tuleb toituda korralikult;
•             Riietus peab olema optimaalne. Näiteks, kui tunned välioludesse astudes, et on natuke jahe, siis see ongi õige, sest siis on liigutades parajalt mõnus;
•             Varustus: Soovitame kindlasti kontrollida varustuse korrasolekut. Sellise varustusega, mida pole enne maratoni kordagi kasutatud, ei soovita me starti tulla.
•             Suuskade määrimisel soovitame kasutada pigem spetsialistide abi – kindlasti lõppkokkuvõttes tulemuslikum, kui ise proovida;
•             Rajal olles: Rahu, ainult rahu. Selg sirgu ja lõbus lahke nägu ette!

Eesootavast Tartu maratonist rääkis Tanel Rungi võistluse korraldustiimist.

Viimased uudised