Jooksmine 18.11.2022
Autor

Testis kaks Nike uut sügishooaja jooksutossu

Uudise pilt

Vaatamata kõigele pole erinevad aastaajad Eestist veel kuhugi kadunud, suvele järgneb sügis ja sellele omakorda talv. Talve lähenedes tuleks heita pilk ka jooksujalatsitele ja mõelda, millised tossud vihmas-lumes jooksmiseks kõige paremini sobivad. Loomulikult, valikud sõltuvad inimeste harjumustest, kuid kui kõrvale jätta paar üksikut hinge, kes aastaringselt paljajalu jooksevad, soovib enamus meist ikkagi jalga vihma, külma ja libeduse eest kaitsta. Proovisime ära kaks Nike uut jooksutossu, mis mõlemad sügistalviseks jooksmiseks sobilikud: maastikujooksutossu Nike ZoomX Zegama ning vett hülgavast materjalist Nike Winflo Shieldid.

Alustame Zegamadest. Olen 17 aasta ja 30 000 kilomeetriga läbi jooksnud kümneid erinevaid jooksutosse. Seetõttu tean täpselt, mida ma healt jooksutossult ootan. Jalats peab olema mugav ja istuma hästi jalas. Jooksususs peab olema piisava pehmendusega, leevendamaks jooksmisel tekkivat põrutust, samas, mitte liiga pehme, s.t., ma pean tunnetame pinda, millel jooksen. Toss peaks olema kerge, kuid samas ka kvaliteetne, s.t., kergus ei tohiks olla saavutatud olulisi kompromisse tehes. Samuti peaks toss olema jalas piisavalt stabiilne, kuid mitte liiga jäik. Lõpuks peaks jooksutoss ka ilus välja nägema.

Uued Nike ZoomX Zegamad täitsid minu jaoks kõiki ülalkirjeldatud tingimusi ehk lühidalt: tegemist oli armastusega esimesest silmapilgust.

Sokilaadne kanna ümbris kaitseb väiksema sodi eest, kõrgemad välistalla servad suurendavad stabiilsust ja pakuvad samuti kaitset.

ZoomX on Nike poolt välja töötatud vahetalla materjal, mida kasutatakse maailma kiireimates jooksutossudes ehk neis, milles on maailmarekordid püstitanud üks kõigi aegade paremaid maratoonareid Eliud Kipchoge. ZoomX on väga hea energia tagastusega, kuid samas ka kerge materjal. Zegamad on esimesed ZoomX-i kasutavad Nike maastikujooksujalatsid ehk täiesti loogiline jätk viimastel aastatel märkimisväärselt jooksumaailma muutnud innovatsioonile.

Kuna maastikul liigub jalg erinevalt asfaldist rohkem ka külgsuundades, kasvõi pinnase ebatasasuste tõttu, on Nike ümbritsenud pehme ZoomX materjali vahetallas mõnevõrra tugevama materjaliga, mis muudab Zegamad jalas stabiilsemaks. Samas, seda tehes pole kaduma läinud jooksujalatsi pehmus ja energiatagastusomadused. Milleks seda pehmust looduses joostes vaja on, loodus ju niigi pehme? Samas, ega me ju sohu jooksma lähe. Klassikaline maastikujooks hõlmab nii singleid, terviseradu, kruusateid, kui raba läbivat laudist, sügisene Eesti maastiku maraton on selle heaks näiteks. Hea jalats peab seetõttu olema piisavalt mitmekülgne, et toimida erinevates tingimustes. Zegamade plussid tulevadki paremini välja erineval maastikul ja siis, kui kilomeetreid on juba rohkem kogunenud ning mugavus muutub olulisemaks.

Zegamade tald on paksema, maastikule sobiva tallamustriga ning erisuunaliste elementidega, mis takistavad libisemist.

Kui Zegamadel on jala all toimuv mõnusalt mugav, siis sama võib öelda ka pealsete kohta. Varvastel on tossu ninas piisavalt ruumi, seda ohtu, et pikema maastikujooksu lõppedes küüned (taas kord!) ära tulevad, ei ole. Kanda ümbritseb pehme sokilaadne krae, mis peaks aitama ära hoida väiksemate kivikeste jõudmise tossu sisse. Selsamal põhjusel on ka keel tossude pealsete külge õmmeldud, võib ju sealtki vahel igasugu sodi jalatsisse pugeda. Ümber kanna on samuti rohkelt pehmendust, mis hoiab jala ilusti paigal.  Pealsed on hästi läbi mõeldud ja töötavad hästi.

Esimene emotsioon neid tosse jalga pannes ongi mugavus.

Loomulikult pole mugavus ainus omadus, mis tossu maastikukõlbulikuks muudab. Toss peab olema ka piisavalt turvaline, kaitsma sind ja ebatasasel maapinnal mitte libisema. Zegamade tallamuster on maastikujooksujalatsile iseloomulikult piisavalt sügav, 4 millimeetri kõrgused elemendid haakuvad pehme ja ebatasase pinnasega hästi. Tallamustri elemendid on erisuunalised ehk teisisõnu – kaitsevad libisemise eest erinevates suundades. Kuiva asfaldi peal võib seda talda olla liigagi palju, kuid lörtsiseguse lume ja maastiku jaoks on seda just piisavalt.

Zegamade materjalikasutus on läbimõeldud ning jalats jätab väga kvaliteetse mulje, kiri külje peal ütleb, et toss on välja töötatud maastikujooksjate soove arvesse võttes.

Selleks, et jalga maastikul paremini kaitsta, on tossu servades kasutatud tugevamaid materjale, paksemat kangast ja kõrgemat välistalla serva. Kõik see suurendab ka pealsete vastupidavust. Tald on tänapäevastele tossudele omaselt suhteliselt paks, kand asetseb enam kui 30 millimeetri kõrgusel maapinnast, kuid taas kord, allakirjutanu jaoks ei olnud seda liiga palju.

Nike ZoomX Zegamad kaaluvad ca 320 grammi (meeste number 45, väiksemad numbrid loomulikult vähem) ehk asfalditossudest paarkümmend grammi rohkem, kuid hea jalas istuvuse ja mugavuse tõttu ei hakka see kaal sind joostes häirima. Grammid jaotuvad jalatsile ilusti ära ning ei tuleta end sulle jooksu ajal meelde. Mõni jalats tundub jalas raskem, kui ta tegelikult on, ZoomX Zegamadega on vastupidi.

Ja nüüd jõuame jooksujalatsi selle omaduseni, mis meile esmalt silma torkab – välimus. Nike ZoomX Zegamad on väga ilusad jooksutossud. Võiks isegi öelda, et need on liiga ilusad, mul oli tõsiselt kahju nendega metsa jooksma minna, kartes neid ära määrida! Kui mõni aeg tagasi oli 90% tossudest musta värvi, siis nüüd on õnneks tossud värvi tagasi saanud ning ka Zegamad on looduslähedastes värvitoonides, mis maastikujooksu jalatsile hästi sobivad.

Zegamad on üks võimalik valik novembris jooksmiseks, kuid sügistalvel sobivad selleks erinevat tüüpi jooksujalatsid. Lihtsustatult on jooksjal kolm valikut: goretex kattega veekindlad jalatsid, vett hülgavate pealsetega Shield-tüüpi tossud või siis (sügavama tallamustriga) suvised jooksusussid. Viimased, mille hulka kuuluvad ka Nike ZoomX Zegamad, on tavaliselt kolmest alternatiivist kõige kergemad ja kõige paremini hingavad, kuid kaitsevad sind vee ja külma eest kõige vähem. Goretexiga jooksujalatsid sobivad kõige paremini krõbeda talveilmaga jooksmiseks, pakkudes parimat kaitset vee, lume ja lörtsi vastu. Samas, keskmisest jäigem ja raskem goretex-jalats ei meeldi kõigile. Vett hülgavate pealsetega Shieldid sobivad seetõttu hästi leebematesse ilmaoludesse ehk teisisõnu, tänastesse Eestimaa talvedesse, ning on heaks valikuks, kui otsida ühte universaalset jalatsit, millega saaks joosta novembrist märtsini.

Ka uued Nike Winflo Shieldid on kenad ja eristuvad jooksujalatsid.

Marathon100 testis mõni aasta tagasi Nike Pegasus Shield’e, sel korral tõmbasime proovimiseks jalga Nike Winflo Shieldid. Kui 1983.a. lansseeritud Pegasus on sõna otseses mõttes jooksuklassika, millest tänavu tehti juba 39s versioon, siis Winflo on oma vanemast vennast natuke lihtsam jooksujalats.

Nike Winflo Shieldide iseloomustamiseks sobib samuti sõna „mugavus“ kõige paremini. Tõmbad Shieldid jalga ning pehmus ümbritseb sind 360 kraadi ulatuses. Vahetald (Air!) on Nike jooksujalatsitele iseloomulikult mõnusalt pehme maandades põrutust hästi. Ent ka paksemad pealsed on parajalt pehmed, oled nagu sooja teki sisse mässitud. Talvel on see täiesti mõnus, sest külma ei taha meist ju keegi.

Välistalla elemendid katavad sisuliselt kogu talda, mis tagab parema libisemiskaitse talvel.

Vooderdusega pealsed kaitsevad jalga külma eest, soojas on nii varbad, mis tavaliselt esimesena külmetama hakkavad, kui ülejäänud jalg. Ka tossu keel on paksem ning veekindluse eesmärgil ühendatud kindlalt jalatsi pealsetega. Shieldides miinuskraadidega külm ei hakka, ka siis, kui sa jooksult kõnnile üle lähed.

Vett hülgavast materjalist pealsed hoiavad jala kuivana, kuid testis ilmnes sel materjalil veel teinegi hea omadus. Nimelt libiseb ka mustus ja pori neilt jooksujalatsitelt täpselt samamoodi maha nagu vesigi. Seetõttu võid julgelt joosta seal kus tahad, tagasi jõudes on jalas täpselt samasugused tossud nagu minneski.

Küljel on Nike sinine helendav logo, samuti lihtne märgistus Shieldi iseloomuomaduste kohta.

Seetõttu ei pea Shieldid olema ilmtingimata porikindlat musta värvi. Winflod on näiteks tumehalli ja khakikarva elementidega, siniselt sihvakas Nike logo aga helendab tulede valguses. Taas kord on Nike disainimeeskond tossu kujundamises õnnestunud, sellel on mõnusalt iseloomu ja eripära.

Ilmastikukindlust markeerivad Nike logo all paiknevad lumehelbe, vihmapiisa, pilve ja äiksenoole sümbolid. Pilt räägib rohkem, kui sõnad ning see kehtib aastal 2022 paremini kui kunagi varem.

V-tähe ja kolmnurkade kujulisi elemente kasutav tallamuster haakub libeda maapinnaga hästi. Geomeetriliste elementide paiknemisel on selge loogika ning need katavad sisuliselt kogu välistalda, taas kord üks väikene omadus, mis eristab talviseid jooksujalatseid suvisestest ning muudab need turvaliseks ka vesisema ilmaga. Olgu veekindlus milline tahes, kuid lõpuks tahad ju ikka libedaga jalgele jääda.

Kokkuvõtteks. Täpselt samamoodi nagu rehvivahetuses pannakse autodele alla talvekummid, tuleks novembris jooksjatel ette võtta tossuvahetus. Vihm, lörts ja külm pole enam ammu need põhjused, miks jooksutossud peaks esikukappi tõstma. Hoopis vastupidi, sügisesed temperatuurid sobivad jooksuks väga hästi, seda loomulikult eeldusel, et sul on jalas turvaline toss, mis hoiab varbad kuivana.

Viimased uudised