Varustus 09.11.2023
Autor

Testis uus Polar Vantage V3 spordikell

Uudise pilt

Polar lansseeris oktoobris uue Vantage V3 spordikella, testisime seda mitu nädalat, et näha milleks ja kellele see sobib.

Esmalt natuke ajalugu. Polar tõi oma esimese uue põlvkonna Vantage kella turule 2018.a. sügisel, mil ilmavalgust nägi Vantage V1. Mudeli järgmist versiooni pidi ootama kaks aastat, oktoobris 2020 valmis Vantage V2. Polari tippmudeli uusima versiooni välja töötamine võttis aega kolm aastat ning tänavu oktoobris Vantage V3 müüki ka tuli.

Kas kolm aastat kulutati hästi? Jah. Polar Vantage V3 on kahtlemata Soome tootja kõige parem kell. Eks erinevate inimeste jaoks tähendavad sõnad „hea spordikell“ erinevaid asju, kuid keskendume siinkohal mõõdetavatele omadustele, mitte hinnangutele.

Esiteks, ekraan. Polar Vantage V3 kasutab AMOLED ekraani, mille punktitihedus on Vantage kelladel seni kasutatud MIP ekraanidest oluliselt suurem, samuti on selle värvid eredamad, mustad mustemad ning kontrastsus parem. AMOLED tehnoloogia võimaldab seetõttu kellal kuvada infot sama selgelt ja värviliselt nagu see on kuvatud sinu mobiili ekraanil. Erinevus seniste Vantage kelladega on märkimisväärne, lihtsustatult võiks AMOLED ekraane nimetada järgmiseks põlvkonnaks ja MIP ekraane eelmiseks.

Ekraani eelised tulevad eriti hästi esile pimedatel sügisõhtutel õues liikudes, Vantage V3-lt saad oktoobrikuises Eestis info kiirelt ja selgelt kätte.

Uus tehnoloogia võimaldab sihverplaadi pinnast ära kasutada senisest rohkem, teisisõnu, see tühi tume ring, mis kella ekraani servas muidu paikneb, on Polar Vantage V3-l väiksem. Numbrites väljendatuna: nii Vantage V3 kui V2 ekraani diameeter on 47 mm, kuid V3 ekraani suurus on 1,39 tolli ning V2-l 1,2 tolli. Eesti keeles: kasuliku ekraanipinna laius kasvas 30 mm-lt 35 mm-le. Pool sentimeetrit rohkem ekraani tähendab tegelikult 29% rohkem pinda, samas kell on ikka sama suur. See võimaldab omakorda kuvada ekraanile rohkem infot, selgemalt, suuremalt.

Suurem ja selgem ekraan ning suuremad numbrid võimaldavad info kiiresti kätte saada.

Loomulikult, V3 ei ole oma sihtgruppi vanuseliselt määratlenud, kuid teen seda ise – see on kell, mis sobib hästi ka keskea piiri ületanud harrastussportlastele, kelle silmanägemine enam sama terav ei ole.

Muidugi, AMOLED ekraan on väga näljane, teisisõnu: sööb akut märksa suuremate ampsudega võrreldes eelmise põlvkonnaga. Ent ekraanidega koos on sammu edasi astunud ka aku mahtuvus, mis võimaldabki Polaril väita, et Vantage V3 peab vastu kuni 61 tundi treeninguid võrreldes seniste spordikellade 40 tunniga. Vantage V3 aku maht on lihtsalt 25% võrra suurem.

Kõik ei ole kunagi alati hea, nii ka Vantage V3 puhul. Nimelt lülitab see aku säästmiseks kella ekraani tavaolekus välja käitudes täpselt nagu mobiiltelefongi. Ekraan on vaikimisi täiesti must. Selline seadistus on tegelikult AMOLEDi luksuse raiskamine, sest uue V3 ekraanile võid ju erinevate värvidega kuvada kellanäidule lisaks veel kuni neli näitu. Allakirjutanu soovis seal näha näiteks hetkepulssi, kuupäeva, päeva jooksul tuulde visatud kaloreid ning liikumisnormi täituvust.

Kella avakuva on seadistatav, saad seal näidata kolme või nelja erinevat näitu, mis sinu jaoks olulised on.

Loomulikult, ekraani seadeid saad ise muuta, testimisel tundus kõige mõistlikum olevat selline variant, et vaikimisi kuvatakse ekraanil siiski kellaaega, selleks ju vanasti kellasid tehti: et kellaaega teada saada, ning ülejäänud info ilmub ekraanile siis, kui kätt liigutan.

Akusäästuvõimalusi pakub Polar ka treeningute ajaks. Vaikimisi on ekraan joostes tühi, treeninginfo kuvatakse ekraanile siis, kui kella käega silme alla tõstan, kuid kui langetan käe uuesti alla, kaob ka info. Iseenesest hea lahendus, kuid alati mitte kõige parem. Ilmselt kasutab Polar otsustamiseks, kas ekraanile kuvada treeninginfo või mitte, kõiksugu kalde- ja liikumisandureid. Joostes selline lahendus toimib ent kell jääb hätta siis, kui sinu (ja kella) asend on maa suhtes midagi muud. Näiteks teed selili või külili mõnda üldkehalist harjutust ja soovid vahepeal vaadata, mitu sekundit pead veel kannatama. Sel juhul satub V3 segadusse, sest kella liigutades ja näo juurde tuues on see maa suhtes täiesti arusaamatu nurga all.

Muidugi, kellal on võimalik kasutada seadistust, mis kuvab treeninginfo kogu treeningu ajal ekraanile, täpselt nagu vanasti kellad toimisid. Selline seadistus sööb küll akut, kuid vähemalt ei pea sa oma mugavuses kompromisse tegema. Ekraani võimalikke seadeid on kolm: 1. hoida ekraan vaikimisi treeningu ajal väljas; 2. valida välja mõni liikumisviis (jooksmine, rattasõit), mille ajal kuvatakse treeninginfo kogu aeg ekraanile või 3. valida treeningut alustades, et selle konkreetse treeningu (näiteks sinu jaoks olulise võistluse) salvestamisel näidatakse infot stardist finišini ekraanil. Allakirjutanule sobiski kõige paremini variant, kus jooksutreeningute/võistluste ajal näed kogu infot kogu aja ning teiste treeningute (kõndimine, ÜKE, jooga) ajal on vaikimisi ekraan välja lülitatud. Joostes on ju kiirused suured ning tahad kiiresti vajaliku info kellalt kätte saada. Muudel, vähemolulistel treeningutel pole infonälg sedavõrd suur.

Mida selline seadistus tähendab aku vastupidavusele? Kui tavarežiimis (mõned treeningud nädalas, ekraan vaikimisi väljas) tuleb Vantage V3 laadida keskmiselt 7-8 päeva järel, siis üks kuue tunni pikkune treening, kus ekraan oli kogu aeg sees, kulutas akust 20-25%. Teisisõnu, kui ekraani säästes peab Polar Vantage V3 vastu 61 tunni jagu treeninguid, siis ekraani kogu aeg sees hoides ligikaudu 24 tunni jagu. Üheks 24 tunni jooksuks seega piisab ning kui su treening või võistlus kestab sellest rohkem, siis võtad kasutusele ekraanisäästumeetodid.

AMOLED ekraan pole loomulikult Vantage V3 ainus uus omadus varasemate mudelitega võrreldes. Polar on kasutusele võtnud ka uue pulsianduri, mis peaks muutma randmelt pulsi mõõtmise varasemast täpsemaks. Kas ja kui palju see pulsinäidu mõõtmise täpsemaks muutis, on raske öelda, kuid testimise jooksul ei märganud vähemalt pulsinäitude anomaaliaid, mida erinevate kellade kasutamisel ikka ette on tulnud.

Infot kuvatakse värviliselt ja selgelt, vahel tundub, et värve on liigagi palju, ma tuleks mustvalges maailmas ka hästi toime.

Tervisenäitude kuvamine on Polari üks tugevaid külgi ning uus kell on ses vallas sammukese edasi astunud. Nimelt on kellale lisandunud pulssoksümeeter, mis mõõdab vere hapnikusisaldust. Mägedes matkates igati hea asi, sest vere hapnikusisalduse langus on ju ohtlik. Lisaks saad kellaga teha südame elektrokardiogrammi, mis on tore asi, kuid ei osanud sellega suurt midagi peale hakata. EKG graafikut on tore vaadata, kuid tahaks teada, mida ma sellega peale hakkan. Samuti jälgib Polar une kvaliteeti, fikseerides nii unetundide arvu, keskmise pulsi, hingamisrütmi, kui muud värki. Une kvaliteedile antakse hinne, samuti antakse hinnang sellele, kaua su energianivoo unest johtuvalt mõistlikul tasemel püsib ning millal silm võiks kinni vajuda. Lisaks fikseerib kell magades su nahatemperatuuri. Tervisenäitude kompoti kohta ütleb Polar nüüd Elixir, ilmselt on tegemist omadusega, mis saab tarkvara uuenduste käigus sügavama sisu.

Ma tegelikult hindangi spordikella juures rohkem neid funktsioone, mida kasutada tavapärase elu jälgimiseks. Trenni teed ju 1-2 tundi päevas, ülejäänud aja magad või teed midagi muud. See, kas ja kui hästi sa magad, näitab su stressitaset ja töökoormust ehk on elu kvaliteedi mõistes märksa olulisem, kui teadmine, et su keskmine pulss oli 5 km pikkusel jooksul 135.

Polar Vantage V3 kasutab kahesageduslikku GPSi ning lisaks on varasemate versioonidega võrreldes täiustatud ka signaali vastuvõtmiseks kasutatavat antenni, see peaks muutma läbitud kilomeetrite fikseerimise täpsemaks. Katsetuste käigus tundus, et nii ka on – jooksutrajektoori juhuslikke hüppeid ei hoomanud, kuigi loomulikult peaks GPSi võimekuse testimiseks minema New Yorgi kõrghoonete vahele, mitte Järve metsa.

Jooksutreeningu üks vaadetest näitab pulssi, läbitud vahemaad, kiirust ja aega, info on kuvatud põhjamaiselt selgelt.

Üks suurem omadus, mis on kolme aastaga suure sammu edasi astunud, on kaartide kasutamine. See pole kunagi Polari pluss olnud, kuid nüüd julgeks väita vastupidist. Esiteks, AMOLED ekraan kuvab Tallinna (või New Yorgi) kaarti selgemalt ja täpsemalt, kui kunagi varem. Teiseks, kaardid saad hõlpsasti kella tõmmata ning pole vajadust mõttetute lisaliigutuste järele. Mugav ja lihtne.

Tahaks öelda pikk jutt, sitt jutt, kuid ei saa, sest Vantage V3 puhul on neid asju, millest rääkida päris palju. Kell on ergonoomilisem, kui senised Vantage versioonid ehk istub randmel paremini. Kellal on lisandunud taskulambi võimalus. Kell on kiirem (protsessor on 120 MHz asemel 275 Mhz). Ekraani punktitihedus on suurem (varasema 240x240 asemel 454x454).

Kas midagi on ka halvemaks läinud? Tegelikult on küll. Vantage V3 ei ole testitud kõiksugu militaarstandardite kohaselt ehk sellest ei ole tank üle sõitnud ning samuti pole seda Sahara kõrbetormi kätte jäetud. Ka veekindlus on 100 meetri asemel 50 meetrit, kuid Harku järves ja  Nõmme ujulas saad sellega ikka käia. Muusikat kella endiselt laadida ei saa, kuigi saad vähemalt oma Spotifyd juhtida. Ka maksevõimalust pole. Võib olla ma olen liiga vana kool, kuid joostes ma eelistan siiski vaikust ja looduse hääli ning poes maksan endiselt kaardiga.

Hind? Hind on 599,90 ehk sadakond eurot V2 hinnast kallim.

Kokkuvõtteks. Vantage V3 on Polari kõige parem spordikell, mis sobib nii jooksutreeninguteks, kui ultrateks, nii triatlonideks, kui magamiseks, nii ujumiseks, kui rattasõiduks.  AMOLED ekraan, täpsemad andurid, tervisenäitude jälgimine, kaardid – kõike seda on ühe spordikella kohta päris palju. Tõenäoliselt on Vantage V3-l võimekust veelgi rohkem ning me näeme tarkvara uuenduste kaudu sellele lisandumas teisigi funktsioone ja võimalusi. Kas see kell on parim kell just sinu jaoks, sõltub juba sellest, millised sinu enda eelistused ja vajadused on.

Täpsemat võid uurida Polari maaletooja Mefo käest või vaadata nende kodulehele.

Viimased uudised