Varustus 17.03.2022
Autor

Testis uus Suunto 5 Peak spordikell

Uudise pilt

Mõni kuu tagasi tõi Suunto välja uue premiumklassi spordikella Suunto 9 Peak, mis ahvatles ilusa väljanägemise, navigeerimise võimekuse ning mitmete uute funktsioonidega. Värskelt lansseeritud Suunto 5 Peak on eelnimetatud kella väike õde, mis saab hakkama väga paljude samade asjadega, on imekerge ja väga hea hinnaga. Ehk teisisõnu: igati ontlik jooksukell. Testisime uut spordikella, et näha kellele ja milleks see sobib.

Suunto 5 Peak on analoogiliselt oma vanemale vennale varasemast mõnevõrra lakoonilisema, põhjamaise disainiga. Robustsed, mehised, matkakellale iseloomulikud kujunduselemendid on kadunud, sest olgem ausad, jooksja eelistab ju alati kerget kella.

Suunto 5 Peak on firma seni kõige kergem spordikell, kaalu on sel vaid 39 grammi. Väiksem kaal tähendab seda, et kell ei häiri sind, sul on seda kergem käe peal kanda nii joostes, kui päeva jooksul, kui magadeski. Ka on kell muutunud eelmise versiooniga võrreldes ergonoomilisemaks, kellarihm pääseb kinnituses paremini liikuma ning ei hakka rannet soonima.

Funktsioonidelt on Suunto 5 Peak ja Suunto 9 Peak paljuski sarnased. Kella sünkroniseerimine mobiilirakendusega on kiire ja lihtne. Juhtmega telefonide põlvkonnast pärit inimesed suhtuvad ikka sinihamba kaudu sünkroniseerimisse mõnevõrra skeptiliselt, kuid Suunto puhul loodi side mobiiliga sekundite jooksul, misjärel andmete sünkimiseks kulus ehk minut-kaks. Sünkroniseerimise järel hakkasid kella tulema ka ilmateated, kuigi aknast vaadates on näha, milline ilm on, on see tore, kui seda ütleb ka sinu kell. Kaks arvamust on ikka kaks arvamust.

Suunto 5 Peak mõõdab pulssi randmelt, asukoht fikseeritakse kiibiga, mis ühildub erinevate satelliitsüsteemidega, sealhulgas Glonassi ja Galileoga.

Kellas on vaikimisi 7 spordialarešiimi, kuid võid kasutusele võtta ükskõik millised eelseadistatud 80st. Kell tuleb toime ka multispordiga ehk triatlonis üksteisele järgnevate aladega.

Suunto võimekus on kahtlemata kella navigeerimisoskused ning radade koostamine ja kasutamine. Aluskaardid on täpsed, radade koostamine mobiilirakenduses on kerge ning ekraanile kuvatavad juhised selged. Navigeerimisega haakub ka Snap to Route funktsioon, mis muutub kasulikuks linnamaastikus. Ilmselt oleme me kõik näinud jooksurada hiljem kaardil vaadates, et kella arvates oleme me käinud aeg-ajalt tänava-äärsetes kohvikutes või hüpanud läbi mõnest lähedalasuvast supermarketist. Selle tulemusel läheb valeks distantsi pikkus ning jooksu keskmine kiirus. Näiteks on allakirjutanu läbinud Chicago maratoni selle ametlikult mõõdetud rajal, mille pikkuseks tollane spordikell arvestas küll 44 km ehk 2 km rohkem. Snap to Route funktsioon võtab liikumisel arvesse kella laetud ametlikku (või sinu poolt eelnevalt koostatud) jooksurada, mistõttu liigud ikka korrektselt tänavatel, mitte nende kõrvale jäävates toitlustusasutustes. Iseenesest lihtne ja hea funktsioon, lausa imelik, et selle peale pole varem tuldud.

Uued, SuuntoPlusi alla koondatud funktsioonid hõlmavad ka nn. digitaalset tempomeistrit (Ghost Runner), mis võrdleb sinu liikumist eesmärgiks võetud tempoga. Burner-funktsioon näitab jällegi mitu grammi rasva või süsivesikuid sa kulutasid. Taas kord lihtne, kuid ometigi ka üsna motiveeriv funktsioon.

Kell annab ka treeningsoovitusi ehk toimib virtuaalse treenerina. Taas kord mõistlik asi, sest paljudel meil siis oma personaaltreener olemas on.

Suunto 5 Peak toimib ka aktiivsusmonitorina fikseerides ööpäeva jooksul läbitud sammud ning uneaja. See info kuvatakse sünkimise järel ka mobiilirakenduses, mis on lihtne ja selge, kindlasti üks Suunto plusse.

Muidugi, igal asjal on kaks külge. Kuna kell on väiksem, siis on ka selle ekraan väiksem, erinevus on küll minimaalne, kuid keskea piiri ületanud inimese jaoks selgelt hoomatav. Numbreid, mis peavad ekraanile mahtuma, on ju ikka sama palju, mis sest, et ekraan natuke väiksem on. Selle tulemusel on ka teksti (või siis numbrite) mõõt väiksem. Lõppkokkuvõttes sõltub kõik sinu eelistustest – kas sulle meeldib suurema ekraaniga raskem kell või väiksema ekraaniga kergem kell. Mõlemat ju korraga ei saa. Ent täpselt nagu mobiiltelefonid on erinevat mõõtu, on seda ka spordikellad, maitsed on ju erinevad.

Suunto 5 Peaki ekraan ei ole puutetundlik, kella tuleb juhtida viie külgedel paikneva nupuga. Jällegi, maitse asi, kas eelistada puutetundlikku või mitte. Mõlemal on tegelikult plusse ja miinuseid.

Kuna Suunto 5 Peak on väiksem ja kergem, on sel loomulikult ka väiksema mahutavusega aku. Selleks, et kella aku toimiks piisavalt kaua, on kella ekraani heledus/kontrastus väiksem. Samas, välitingimustes on kogu info selgelt näha ehk jooksjat ekraani heledus ei tohiks häirida.

Aku peab tavatingimustes vastu 5-6 päeva, loomulikult on kellal ka erinevad säästurežiimid, mis pikendavad aku toimimist. Maksimaalselt on kella võimalik kasutada kuni 100 tundi kestvaks treeninguks. Teisisõnu, paned jooksusussid jalga ja naased nelja ööpäeva pärast. Ei ole just väga tavapärane treening.

Suunto 5 Peak maksab 299 eurot ning seda on saadaval erinevates värvikombinatsioonides, erinevates hallides-mustades ehk monokroomsetes toonides, mis ilmselgelt on kõige populaarsemad, kuid ka kollase kellarihmaga. Ent tumehall või graniithall värv võidab sinepikollast iga kell.

Uue kella hinnatase on seega väga mõistlik, ilmselt kujuneb sellest Suunto kõige populaarseim kell, sest selles on hind ja omadused hästi paigas. Muidugi, iga kell on teataval määral kompromiss. Kallim kell eeldab näiteks kompromissi sinu rahakotis.

Uue Suunto 5 Peaki kohta loe lähemalt Matkaspordi veebilehelt või astu mõnest nimetatud kauplusest läbi, kus sind kindlasti heameelega aidatakse.  

Viimased uudised