Varustus 23.04.2021
Autor
Janek Oblikas

Testisime Polari uut Vantage M2 spordikella

Uudise pilt

Mis teeb kellast hea spordikella? Mõne kasutaja jaoks on tähtsam disain, mõne jaoks kasutusmugavus, mõne jaoks erinevate funktsioonide rohkus. Erinevad inimesed hindavad erinevaid omadusi. Seetõttu võiks spordikell olla piisavalt universaalne, et seda saaks igas situatsioonis kasutada. Spordikell peab sobima nii treeningute jälgimiseks, tööl käe peal hoidmiseks, kui vabal ajal kasutamiseks. Uus Polar Vantage M2 seda just pakubki.

Kümmekond aastat tagasi kadusid klassikalised metalsed kellad meie randmelt, kuna mobiil muutus sedavõrd universaalseks. Mobiil äratas meid igal hommikul, mobiililt vaatasime kellaaega ning vahel isegi helistasime mobiiliga. Spordikellade areng on trendi vastupidises suunas pööranud. Aktiivselt liikuval inimesel on käe peal spordikell, sest me tahame näha päeva jooksul tehtud sammude arvu, kulutatud kaloreid, mõõta une kvaliteeti ning kasutada sama kella ka treeningute fikseerimiseks.  

Polar Vantage M2 on nii klassikaliselt mustas kui valges värvitoonis, kuid kasutusel on ka teisi värvilahendusi.

Selleks, et spordikell ööpäevaringselt käe peal püsiks on vaja mitut asja. Kell peab olema ilus, mugav, kerge, sobima nii spordisaali kui töökeskkonda. Esimene kasutajakogemus uuest Polar Vantage M2st näitas, et see kell on kergem, ilusam, mugavam kanda võrreldes Vantage Mi varasema versiooniga ehk tehtud on samm õiges suunas.

Uus Polar Vantage M2 kaalub vaid 45 grammi, ilma rihmata 28 grammi. Käe peal kandmise teeb mugavamaks ka kellarihma asendi ja kinnituse muutus, mis võib esmapilgul tunduda väikese detailina, kuid igapäevaselt kella kasutades olulisena. Vantage M2 istub mugavamalt randmel ja ei tuleta end sulle kuidagi meelde. Kuna kellarihmal on varasemaga võrreldes rohkem ventileerivaid avasid, ei muutu see randmel ka umbseks. Tegemist on kahtlemata ühe parema silikoonist kellarihmaga, mida allakirjutanu kasutanud on.

Polar Vantage M2 kellarihmad on väga mugavad.

Ilu on loomulikult vaataja silmades, kuid Polar on paari detaili lisamisega ka siin sammukese edasi astunud. Vantage M2 ekraani ümbritseb roostevabast terasest ümmargune raam, samast materjalist on ka kella nupud ja rihma pannal. Ekraani raam on säbrulise struktuuriga ning eri värvikombinatsioonides. Tumepruunil kellal on raam vasekarva, beežil kellal kuldne ning musta värvi kellal loomulikult must. Selline väike disainielement muudab kella ühest küljest ilusamaks täites samal ajal kaitsvat funktsiooni.

Kella füüsiliste omaduste kõrval tuleb loomulikult hinnata ka seda, mida Polar Vantage M2 teeb. Lühidalt, Polar on võtnud suurema osa oma kallimale spordikellale Vantage V2 mullu lisandunud omadustest ja lisanud need Vantage M2le. Lisandunud on lähipäevade ilmaennustuse näitamine kella ekraanil – näed nii prognoositavat temperatuuri, sademete hulka, kui tuule tugevust ja suunda. Selline funktsioon on kasulik just välismaal olles, kui ei viitsi kohalikku ilmaprognoosi guugeldada ning loomulikult teevad miniatuursed päikesed tuju heaks.

Sama päeva ilmaprognoos kuvatakse tunni kaupa, järgmiste päevade oma mõnetunniste vahemike lõikes.

Samuti on lisandunud akusäästurežiimi funktsioon, mis pikendab aku kestuse maksimaalselt 100 tunnile. Tegelikult on Vantage M2 aku ka tavarežiimis väga korralik, 30 tundi. Praktikas tähendab see, et kella tuleb 24 tundi ööpäevas kasutades ning kogu aeg pulssi fikseerides laadida umbes igal viiendal päeval. Muidugi, laadimistihedus sõltub ka sinu treeningute kestusest.

Lisandunud on ka mobiili muusikarakenduste juhtimise võimalus. Paned joostes oma Spotify playlisti mängima, kuid oled mõnest laulust juba tüdinenud. Ei hakka mobiili taskust välja koukima, vaid saad järgmise loo kellalt peale panna. Kella ekraanil kuvatakse ka mobiilile tulevad teated-sõnumid.

Järgmine uus funktsioon võimaldab muuta kellakuva värvilahendust. Kui on sinine esmaspäev, kasutad siniseid seiereid, rõõmsal reedel aga kollaseid.

Pikemate (virtuaal)jooksude puhul on oluline piisav energia saamine, selleks on Vantage M2 kellal nn. söömissoovituste funktsioon – kell tuletab sulle meelde, et on sobiv hetk lisaenergia tankimiseks. Treeningu lõpetamise järel kuvatakse ekraanile energiakulu kõrval selle jagunemine süsivesikuteks, rasvadeks ja valkudeks.

Jooksutreeningu standardne avakuva näitab läbitud vahemaad, hetke kiirust ja pulssi ning treeningu kestust. Kõik ekraanivaated on loomulikult muudetavad.

Loomulikult on kellal alles ka kõik need omadused, mis tegid Vantage M algsest versioonist hea spordikella. Kellal on üheksa lediga optiline südame löögisageduse andur, mis mõõdab pulssi randmelt. Pulsinäit on täpne, ühtlases tempos jooksutreeningutel on keskmine pulss võrreldes pulsivöö näiduga sisuliselt sama. Intervallide või lõikude jooksmisel on loomulikult pulsivöö alati täpsem, kuna optilisel anduril on alati 2-3 sekundi pikkune reaktsiooniaeg.

Treeningu käigus kuvatakse ekraanile kuni neli näitu, erinevaid ekraanivaateid saad ise muuta, lähtudes sellest, mida soovid treeningul jälgida. Treeningu lõppedes kuvatakse kella ekraanile energiakulu, samuti erinevates kiirus- ja pulsitsoonides veedetud aeg. Nädala sees läbitud treeningud summeeritakse nädala vaatesse, kus näed nädala kilometraaži ja treeningutele kulutatud aega.

Nädala kokkuvõttes kuvatakse erinevate värvidega ka erinevates pulsitsoonides veedetud aeg. 

Iga treeningu kohta arvutatakse välja selle koormus sinu südamele, akumuleeruva koormuse põhjal annab kell hinnangu, kas treenid vormi parandamiseks liiga palju või liiga vähe, kas su treeningkoormus on vormi säilitamiseks piisav või hoopis liiga suur, mis tähendab suuremat vigastuste ohtu.

Kell annab treeningkoormusele hinnangu ka unekvaliteeti jälgides. Kell fikseerib magades nii sinu pulsi, kui hingamisrütmi, samuti erinevate unefaaside (kerge uni, sügav uni, REM uni) ja katkestuste kestuse, mis kõik summeeritakse koondhinnangusse. Kui hinnang on „Väga hea“ on sinu unekvaliteet väga hea, mis võib tähendada ka väiksemat stressitaset (mõistlikku treeningkoormust). Kui lähed treeningutega üle piiri, mõjutab see ka unekvaliteeti ning sellest annab märku ka kella hommikune hinnang eelmisele ööle. Treeningute tulemuslikkus sõltub ju väga palju puhkusest ja unest.

Vantage M2 kasutab värve julgelt, pulsinäidu värv näiteks iseloomustav pulsitsooni - kui pulss on "punases" ongi pulsinäit punane.

Kui Polar Vantage V2 on puutetundliku ekraaniga, siis Polar Vantage M2 tuleb juhtida viit nuppu kasutades. Kas puutetundliku ekraaniga kell on parem nuppudega juhitavast kellast? Maitse asi. Kellele meeldivad nupud, kellele jälle vastupidi nuppude puudumine.

Mis on soodsama Polar Vantage M2 (299 eurot) ja kallima V2 (499) peamised erinevused? V2 aku peab vastu 40 tundi, M2 30 tundi, kuid seetõttu on M2 ka kergem kui V2. V2 võimaldab teha spetsiifilisi jooksuvõimekuse ja taastumise ning ortostaatilist testi. M2 ei kasuta baromeetrit ja kompassi ning sellel ei ole teekonna kavandamise ja träkkimise võimekust. Strava lõikude kuvamine on samuti V2l olemas, kuid M2l mitte. Väiksemaid erinevusi on loomulikult teisigi, näiteks ekraani klaasi või kella korpuse materjalid on erinevad. Kas üks on parem kui teine? Sellele küsimusele ei ole ühest vastust, kuna kõik sõltub kasutaja eelistustest. Mõlemad kellad on väga head multispordi kellad, mõlemad mõõdavad pulssi randmelt ja fikseerivad läbitud vahemaa GPSiga. Vantage V2 on võimekam, pakkudes rohkem funktsioone, kuid uus Vantage M2 on jällegi kergem, õhem ja väga hea rihmaga.

Täpse ülevaate uue Polar Vantage M2 omadustest saad loomulikult Polari eestikeelselt kodulehelt.

Viimased uudised