Testisime spordikella Suunto 9 Peak
Suunto ajalugu ulatub enam kui 80 aasta tagusesse aega ning juured viivad sõna otseses mõttes metsa. Nimelt sai Soome kellatootja alguse kompassist, mis aitas metsas paremini orienteeruda. Matkamine ja looduses liikumine on Suunto vundamendi oluline osa ning kellale pilku heites oled seda kohe tunnetanud. Suunto kellad on olnud robustse, kohati macholiku väljanägemisega, suured ja kindlad.
Materjalide areng on nüüdseks jõudnud nii kaugele, et kindel ja vastupidav ei pea enam olema suur ja robustne. Nii ongi Suunto 9 Peak spordikell väga vastupidav, kuid välimuselt täiesti ebasuuntoliku disainikeelega. Põhjamaine lakoonilisus väljendub õhemas korpuses ja selles, et kell ei võta käe peal enam nii palju ruumi. Loomulikult, tänapäeval ei panda spordikella käe peale vaid metsa või trenni minnes, see on sul randmel ööpäevaringselt ning peab sobima nii triiksärgi käise kui dressipluusiga.
Loomulikult, ilu on vaataja silmades, kuid uutmoodi Suunto 9 Peak on ilus kell: soliidne, ilma üleliigse eputamiseta, täiesti unisex. Kas Soome tootja hakkab samasugust disainikeelt kasutama ka teiste kellade juures, saame ilmselt peatselt näha.
Suunto 9 on nn. premium klassi spordikell ehk kell, milles peitub märksa rohkem võrreldes sama tootja teiste kelladega (Suunto 7 ja Suunto 5). Lihtsamatest asjadest alustades, loomulikult sobib see kell jooksmiseks. Pulssi mõõdab tänapäevaselt randmelt, läbitud vahemaa saab kirja mitut satelliitide süsteemi (GPS, Glonass) kasutades,
Lisaks jooksmisele sobib Suunto 9 Peak veel vähemalt 79 erinevaks tegevuseks: kellal on 80 erineva sportliku tegevuse salvestamiseks vajalikud profiilid seadistatud. Tegevusi/spordialade profiile saad Suunto rakenduses ise juurde tekitada valides võimalike näitude seast need, mida ekraan peaks kuvama. Korraga kuvatakse ekraanile maksimaalselt neli näitu ehk infonäljas jooksja saab kohe kõik vajaliku kätte. Teksti näidatakse mustana heledal taustal või heledana mustal taustal, täpselt nii nagu oled kellal seadistanud.
Kellal on olemas ka kõik aktiivusmonitori omadused: kirja saavad nii sammud, energiakulu, pulsinäit, kui uneaeg.
Suunto 9 Peak’i üks põnevamaid omadusi on Snap to Route, mis salvestab jooksuträkina mitte kella poolt fikseeritud vahemaa, vaid eelnevalt määratletud raja. Seda funktsiooni võib esmapilgul olla raske mõista. Miks peaks kell salvestama sinu liikumistrajektoori asemel midagi muud? Ent antud funktsioon muutub väärtuslikuks siis, kui täpse GPS signaali salvestamine raskeks osutub. Osalesin mõni aasta tagasi Chicago maratonil, kus kell näitas hiljem distantsi pikkuseks 44 km, mitte 42,2 km. Kõrghoonete vahel on kelladel GPSsignaaliga raskusi ning selliste probleemide jaoks ei peagi lendama kaugele maale. Ka Tallinna maratoni mõne aasta tagust jooksuträkki analüüsides nägin, et ma oleks nagu jooksnud läbi tee kõrval paiknevatest kohvikutest ja poodidest. GPSsignaali väiksed siksakitamised annavad lõpuks kokku päris palju meetreid ning hakkavadki kõlama etteheited: jälle oli rada pikem! Ent Snap to Route funktsiooniga kasutab kell jooksutrajektoorina eelnevalt kella laaditud rada, mistõttu saad joostes alati täpse info selle kohta, mitmendal kilomeetril sa oled. Snap to Route on seega praktiline võistlustel, mille rada on eelnevalt teada.
Jooksuraja planeerimine ja kella laadimine on Suunto 9 Peak’i puhul samuti lihtne. Suunto üks plusse on väga hea mobiilirakendus, mis annab põhjaliku ülevaate treeningutest, aktiivsusest, unest ning võimaldab koostada ka jooksu- või matkaträkke. Raja saad planeerida rakenduses näpuga kaardil punkte määratledes. Kui seda tegema hakates kahtlesin, kas ma suudan näpuga kaardil täpselt joont tekitada, siis tegelikkuses oli asi väga lihtne. Minuti-paariga oli rada paigas ja kella laaditud.
Hiljem kavandatud rada mööda liikudes kuvati trajektoor ekraanile peenikese joonena, enne pöördekohti kuvati ekraanile konkreetsed juhised: nt. „50 m pärast pööre paremale.“
Suunto 9 Peak’i spetsiifilised omadused on pakendatud nimetuse SuuntoPlus alla. Sealt leiab näiteks. Ghost Runneri ehk virtuaalse tempomeistri funktsiooni. Kell fikseerib sinu tempoks esimese kilomeetri läbimise aja ning hakkab hilisema treeningu käigus sinu liikumiskiirust sellega võrdlema. Ekraanile kuvatakse kõrvuti sinu liikumiskiirus ning virtuaalse tempomeistri kiirus, samuti jälgitakse seda, kas oled tempomeistrist ees või maas. Võrdlustempo saad määratleda ka ise suvalisel ajahetkel vaheaega fikseerides, s.t., tempo eesmärgiks ei pea ilmtingimata olema esimese kilomeetri kiirus. Läbid esimese 500 meetrit 4 minutilise kilomeetritempoga, fikseerid seejärel vaheaja ning Ghost Runner võtabki tempomeistri kiiruseks 4 min/km.
SuuntoPlusis on teisigi väärt funktsioone, näiteks automaatsete ringiaegade võimalus. Kui treening või võistlus kulgeb ringil, fikseerib kell stardihetke ringi alguseks ning iga kord samast kohast möödudes salvestatakse automaatselt uus ringi aeg.
Burner-funktsioon näitab nii jooksvalt, kui treeningu lõppedes, mitu grammi süsivesikuid ja rasva sa kulutasid. Safe määratleb sinu algse asukoha ning fikseerib ära sinu kauguse liikumise algpunktist. Selle funktsiooniga leiad tee tagasi, kui see muidu raske võiks olla. Sprint fikseerib automaatselt lõikude läbimise aja, lõiguna kasutatakse vahemaad, kus liikumiskiirus on vähemalt 25% soojendusjooksu tempost kiirem.
Kella aku peab tavarežiimis vastu nädala, parima GPSi täpsusega kuni 25 tundi treeninguid või võistlusi, aku vastupidavust on võimalik pikendada erirežiime kasutades 170 tunnini. Ekraan on puutetundlik, lisaks on selle juhtimiseks kolm nuppu. Suunto 9 Peak kaalub 52 grammi, korpuse paksus on 10,6 mm. Kella korpus on roostevabast terasest, klaas safiirkristallist ning kui sa tahad sukelduda sellega näiteks 100 meetri sügavusele, siis saad sedagi teha.
Suunto kellade juures ei saa mööda minna nende matkafunktsioonidest. Suunto 9 Peaki kompass ja aluskaardid on täpsed, navigeerimine eelnevalt koostatud raja põhjal lihtne. Lisaks mõõdab kell sinu vere hapnikusisaldust. Merepinnast kõrgemale liikudes organism kohaneb õhu väiksema hapnikusisaldusega. Aklimatiseerumist iseloomustab vere hapnikusisalduse näit, mis võib anda märku probleemidest kõrgusega kohanemisel. Mägedes matkates kasutatakse vere hapnikusisalduse määramiseks tavaliselt sõrme otsa pandavat erilist seadet, kuid Suunto 9 Peak annab sama näidu kohta üsna täpse indikatsiooni.
Loomulikult kuvatakse kella ekraanile ka sinu telefoni tulevad teavitused ning soovi korral võid oma Spotify rakendust samuti kella kaudu juhtida. Iseasi, kas sa tahad joostes kellale teavitusi saada.
Jooksuspetsiifilistest omadustest arvutab kell treeningute põhjal välja ka maksimaalse hapniku tarbimise näidu, mis iseloomustab vastupidavusalast võimekust. Kalkuleeritud näit (44 ml/kg) on suhteliselt täpne, selle põhjal arvutas kell välja ka minu keha „reaalse“ vanuse. Ilmselt arvas kell, et uut kasutajat tuleb rohkelt meelitada pakkudes vanuseks tegelikust enam kui kaks korda väiksema numbri (24). Kõiksugu näitajaid arvutab Suunto 9 Peak välja mitmeid, treeningu järel pakutakse välja mitu tundi taastumiseks läheb, keha energiataset iseloomustab nn. ressursiprotsent, treeningute tasakaalu kajastatakse fitnessi ja stressinäitudega, jne, jne.
Erinevaid võimalusi on kellal 569 euro jagu, titaanist korpusega versioon maksab 699 eurot. Kõiki võimalusi ja funktsioone ühe artikliga kirjeldada ei ole võimalik, mistõttu soovitame kellaga lähemalt tutvust teha kas Matkaspordi esindustes või kodulehel SIIN.