Varustus 14.06.2023
Autor

Testisime Suunto Vertical Titanium Solarit: ütle veel, et suurus või pikkus pole olulised!

Uudise pilt

Uus Suunto Vertical Titanium Solar on SUUR kell. Kas ma juba ütlesin, kui suur kell uus Suunto Vertical on? Muidugi, mul on selline väike jooksja ranne, XS mõõtu, mistõttu Verticali käe peale pannes on tunne, et see voolab lihtsalt üle randme äärte maha. Käsi saab enne otsa, kui kella servani jõuad… Suunto Verticali esimest korda nähes meenus aeg, mil mobiiltelefonide ekraanid hakkasid järjest kasvama nii, et need ei mahtunud enam kätte ega taskussegi ära.

Ka Suunto Vertical on harjumatult suur. Selle ekraan on 1,4 tolline. Ma ei tea ühtegi teist spordikella, millel oleks sedavõrd suurte mõõtudega ekraan. Vertical kerkib ka randmelt esile, vertikaalselt, nimevääriliselt, sest sel on kõrgust või siis paksust 13,6 millimeetrit. Vertical kaalub 74 grammi ehk samuti teiste kelladega võrreldes märkimisväärselt palju.

Mul on küll väike ranne, kuid Suunto Vertical on ikkagi hiiglama suur. Täpselt nii suur nagu pildil näha.

Seetõttu võtab ka selle mõõtmetega harjumine mul mõned päevad aega. Tänapäeval kannad ju kella ööpäevaringselt. Tahad hommikul ärgates näha oma unekvaliteedi näitu. Päeval tahad kokku lugeda tehtud sammud ja kulunud kalorid. Öösel oled rahutu, kui pulss kirja ei saa. Verticaliga magama minnes tekib esimestel õhtutel vägisi tunne, et voodis on üks uus tegelane juures. Võtab ruumi ja sunnib endale mõtlema.

Ent tasapisi harjud Suunto Verticali mõõtudega ära ja sulle hakkab see meeldima. 1,4 tolline ekraan kuvab ju ka teksti harjumatult suurelt. Kirjatüüp on selge ja kellanäit ka liikuval käel hästi nähtav. Aeg-ajalt küsib mõni jooksja mult: „Oskad soovitada suurema tekstiga kella?“ Keskealine inimene ei näe ju enam väikest teksti. Raamatut loed prillidega ja kirud säästlikke kirjastajaid, kes on teksti mõõdu pealt kokku hoidnud. Suunto Verticali ekraani mõõtude pealt pole midagi kokku hoitud. Kiirelt liikudes tahad ka kella ekraanile pilku heites sealt kohe kõik olulise kätte saada.

Proovisin vahetult peale Suunto Verticali testi Soome tootja teist tippmudelit, Suunto 9 Peaki, mis samuti igati hea kell. Ei harjunudki ära. Tekst tundus harjumatult väike ja kell harjumatult kerge. Pidevalt oleks tahtnud numbreid näppudega suuremaks zuumida.

Suunto Verticali ekraanil on numbrid suured ning kirjatüüp selge, ekraani välisservas nähtav ring aga ongi päikesepatarei.

Eks sellele, miks Suunto Vertical Solar sedavõrd suur on, on ka teine põhjus. Nimelt on sel esiteks hiiglama suur aku ja teiseks ümbritseb ekraani päikesepatarei, mis seda akut väljas liikudes laeb. Kui me oleme harjunud sellega, et spordikell mahutab 30-40 tunni jagu treeninguid, siis Suunto Vertical peab vastu vähemalt 60 tunni pikkuse treeningu. Erinevaid režiime kasutades pikeneb see aeg veelgi, 140 tunnile või 280 tunnile. Teisisõnu, võid minna kolmeks päevaks jooksma ilma, et peaks mingite akupankade või GPSi täpsusega jändama.

Kui sa oled selline tavaline harrastussportlane, kes teeb 5-10 tunni jagu treeninguid nädalas, peab see kell sul käe peal ilma laadimata vähemalt 1-2 kuud vastu. Sünkroniseerid kella mobiiliga ära ning liigud edasi. Õues liikudes lisab päikesepatarei kella vastupidavusele veelgi ehk kui oled minemas pikemale matkale, võid laadimisjuhtme julgelt koju jätta. Lihtsalt sul ei lähe seda vaja. Selle nädalaga, mil ma Suunto Verticali kasutasin tühjenes selle aku ca 10% võrra.

Matkakellana tulevad Suunto Verticali plussid veelgi paremini esile. Suunto mobiilirakenduses on tasuta olemas põhimõtteliselt maailma kõikide riikide kaardid, lisaks veel piirkondade kaardid. Tõmbad sind huvitava kaardi oma kella ning näed, mis sind ees ootab. Suunto kellade looduses liikumise või orienteerumisvõimekus on ka varem hea olnud, kuid suur ekraan annab sellele veelgi juurde. Eesti kaardi kella tõmbamine võttis küll harjumatult palju aega, mistõttu see jäi mul esimesel korral ka pooleli, kuid kui kaart oli mälus olemas, oli edasine juba kerge.

Kaardid on suured ja selged ning tulevad suurel ekraanil kenasti esile.

Ka liikumistrajektoor saab väga täpselt kirja, sest kellal on nn. dual-band GNSS, mis kasutab asukoha fikseerimiseks korraga mitut satelliiti. Selleks kasutatakse nii GPSi, Glonassi, Galileo, QZSS kui Bedou navigatsioonisüsteeme. GPS-signaali täpsus tähendab ka seda, et sinu poolt läbitud vahemaa fikseeritakse täpselt, mistõttu ka liikumise kiirus või jooksutempo on korrektsed.

Omadusi ja võimalusi on kellal loomulikult ühe tippmudeli jagu ja enamgi. See on veekindel (100 m), põrutuskindel, temperatuurikindel, kukkumiskindel. Kellal on nii baromeeter, altimeeter, kui kompass. Ilmateade ja info päikese tõusu ja loojumise kohta samuti. Pulssi jälgib see sinu randmelt, erinevaid võimalikke spordirežiime on 90, ekraan on puutetundlik. Kell hindab nii treeningu mõju ja raskusastet, kui und ja taastumist ehk kõik need 1100 kella võimalust, millest sa kasutad ilmselt kümnendikku, on sellisele kellale ootuspäraselt olemas. Ah jaa, vere hapnikunäitu mõõdab samuti. Mägedes on see ju igati väärt info, Eestis lihtsalt tore funktsioon, mida aeg-ajalt kasutada. Ja kui sa juba küsisid, siis tõesti, pudeliavajat ja välgumihklit ei ole.

Nii tore on kellalt näha, mis kell päike tõuseb ja mis kell loojub. Matkal või mägedes olles ka hea info, et ei jää võõras kohas pimeda kätte.

Lihtsamatest omadustest tuleb mainida taskulampi. Miks ei võiks kell toimida taskulambina? Matkal öösel ju igati kasulik asi.

Miinustest, kui nüüd kella mõõtmed kõrvale jätta, siis kella ekraan ei ole moodsalt AMOLED vaid maatriksdisplei, mistõttu ei ole sellel ka erksat värvide mängu. Muidugi, kaardid on kenasti värvilised ja selgepiirilised. Muusikat ei saa sellesse ka tõmmata, saad küll oma mobiili muusikarakendust kellaga juhtida, kuid kella mällu noodid ei imbu. Aeg-ajalt reageeris kell ka minu soovidele mõnevõrra aeglasemalt, kui oleks oodanud.

Muidugi on Suunto Vertical ka igati keskkonnasõbralik kell, selle valmistamisel on tekkinud 7,5 kg süsinikuheidet, kuid kõik see on ka ettevõtte poolt kompenseeritud. Teisisõnu, tegemist on süsinikuneutraalse tootmisega.

Kokkuvõtteks, kui keegi tahab öelda, et suurus või pikkus ei ole olulised, siis võtke ette uus Suunto Vertical kell ja te näete, et on ikka küll. Ma ei ole seni näinud ühtegi spordikella, millel oleks sedavõrd vastupidav aku või suur ekraan. Olles kord seda kogenud, nõuab väiksemate kellade kasutamine taas kord harjumist. Loomulikult, suuremate mõõtmetega kellaga on alguses samuti harjumist.

Suunto Vertical Titanium Solar spordikella saad lähemalt kaeda Matkaspordis ja see maksab 799 eurot. Ilma päikesepatareita Suunto Vertical versioon maksab 599 eurot.

Viimased uudised