Triatloniakadeemia treeningkavade autor Karmen Reinpõld: „Treening on kahe teraga mõõk“
Triatlon on Eestis järjest populaarsemaks muutuv harrastussport, mis pakub osavõtjatele nii kolmekordset eneseületust, kui kolmekordseid emotsioone – ühendab ju see spordiala kolme liikumisviisi. Triatloniharrastajate kasv on olnud eriti kiire pärast seda, mil Eestisse jõudis IRONMANI kaubamärki kandev võistlus. Nii läbis mullu IRONMAN 70.3 Tallinn võistluse 511 eestlast, mis võrreldes 2021.a. startinud 134 eestlasega on pea neli korda rohkem.
IRONMAN 70.3, mis hõlmab 1,9 km ujumist, 90 km rattasõitu ja 21,1 km jooksu, on väljakutsuv võistlusformaat, mis on jõukohane igale tervele ja treenitud inimesele. Ent kuidas valmistuda selleks võistluseks, kui varasem triatlonikogemus on väiksem? Kuidas ühendada kolme erineva ala treeninguid, et koormus ei kuhjuks liigselt, kuid treenitus kasvaks?
Triatloniakadeemia lehelt (vt. siia) leiab nüüd täpse treeningkava, mis on mõeldud just nimelt IRONMAN 70.3 sihtivatele harrastajatele. Treeningkavad avaldatakse nädala kaupa ning neid järgides on eesmärk läbida augusti alguses toimuv IRONMAN 70.3 Tallinn kergemini saavutatav. Esimene treeningkava avaldati jaanuari alguses, kui soovid sel aastal juba avaldatud treeningkavasid kirjuta kelly@triatloniakadeemia.ee
Vestlesime poolpikaks IRONMANiks valmistumisest Triatloniakadeemia veebis toodud kavasid koostava treeneri Karmen Reinpõlluga (fotol).
Kas IRONMAN 70.3ks valmistumisel on vajalik eelnev vastupidavusalade taust või saab distantsi läbimiseks piisava treenituse ka Triatloniakadeemia veebis toodud treeningkavade järgi treenides?
Poolpika triatloni läbimiseks ei ole vajalik, et oleks kindlasti tegeletud eelnevalt vastupidavusspordiga, küll aga tuleb see kindlasti kasuks, kui nii on. Kui inimene on igapäevaselt sportlikult aktiivne ja tõstab koormuseid järkjärgult, on järjepidev, annab kehale koormamise kõrval ka piisavalt taastumiseks aega, siis 70.3 distantsi läbimine on tehtav.
Triatloniakadeemia treeningkava koostamisel poolpika distantsi läbimiseks on arvestatud just sellega, et kava jälgiv sportlane võibolla pole eelmise aasta lõpus olnud kuigi aktiivne ehk kava algab väga rahulikult, kuid siiski on tegemist sportliku inimesega, kellel on eelnev treenituse taust ning koormused tõusevad järkjärgult. Tegemist on pigem kavaga, mis toetab ka füüsilist arengut, mitte ainult distantsi läbimist. Kui inimene pole spordiga üldse sinapeal, siis soovitan kindlasti konsulteerida ka spetsialistiga ning läheneda kavale põhimõttel „vähem, aga järjepidevalt“.
Kui on soov osaleda augustikuisel IRONMAN 70.3-l, kuid ujumisoskused jätavad soovida, jääb ilmselt ühest ujumistrennist nädalas väheks? Kuidas soovitate sel juhul käituda? Mille arvelt ujumistreeninguid lisada?
Arvestades poolpika triatloni osaalade ajalimiite, millele alla jäädes sportlane võetakse võistluselt maha, siis selles valguses on kindlasti kõige kriitilisem ujumisvõimekus. (Rattaga kulgeb tõenäoliselt ikka ära ja ka kõndides jõuab finišisse). Kui on kindel soov see distants alistada, aga ujumisvõimekus on kergelt öeldes nadi, siis parim investeering on liitumine ujumisgrupiga või võtta treenerilt eratunde. Kui esialgne tehnika selge, siis edasi on väga oluline, et vees veedetud aega oleks piisavalt. Hea tehnikaga ja kvaliteetse trenniga piisab ka kahest korrast nädalas, aga kui on võimalik, siis parem on vähemalt alguses isegi rohkem. Üks mõistlikumaid viise ujumistrennide arvu suurendamiseks on võimalusel näiteks lõunapausil 20-30 minutiks vette saamine. Iga selline pealtnäha tühine aeg annab oma panuse, et kindlustada positiivne tulem võistluselt. Aga küsimusele, et mille arvelt seda aega võtta? Pigem siis enda tugevuste arvelt, sest mis kasu on tugevusest, kui finišisse ei jõua.
Millised on olnud peamised eksiarvamused neil harrastajatel, kes on IRONMAN 70.3ks valmistunud omal käel?
Ega ma ju ei oska seda öelda, aga näen, et arvatakse, et IRONMAN 70.3 valmistumiseks piisab kolmest kuust, kui ka Eestisse on mõistlikult soe ilm saabunud, et oleks mugav trenni teha. Kui sportlik taust on tugev, siis selle distantsi läbimiseks baasvõimekuse tekitamiseks võibki piisata 12 nädalast. Aga kui tausta pole või soov on teha väge kiire ja tugev tulemus, siis kindlasti on mõistlik juba aasta alguses end trennilainele seada ning eelkõige treeningprotsessi nautida.
Milliseid on võimalikud ohud IRONMAN 70.3ks valmistumisel, millega võiks arvestada?
Treening on kahe teraga mõõk. Liiga vähe ei anna tulemust ja liiga palju teeb sportlase katki. Ehk treeningute ja puhkuse balansseerimine on suurim ja olulisim väljakutse kõigile selleks väljakutsuvaks distantsiks valmistujatele. Võibolla üks väga konkreetne aspekt, millele tähelepanu pöörata on treeningute intensiivsus. Tihti näen, et kergeid treeninguid tehakse liiga intensiivselt ja raskeid treeninguid liiga kergelt. Iga trenni lõpus ei pea olema tunnet, et olen ennast ületanud. Tõenäoliselt parima tulemuse annab see, kui tunned seda mõnikord raske treeningu lõpus. Kerged treeningud muutuvad ka tunnetuslikult raskemaks, kui on (näiteks rattal) juba tunde veeretud. Ja iga kahe-kolme nädala tagant antakse kehale rohkemgi puhkust. Kui see tasakaal saavutatakse, siis tuleb ka tulemus, mis toob naeratuse suule, aga hoiab vaimu ja kere terve.
Mida annab harrastajale klubiga liitumine või treeneri kaasamine võrreldes nn. üksi treenimisega?
Klubiga liitumine võib tähendada kvaliteetsest treeningkavast osa saamist ja samas on see inimesele vaimselt oluline – teha teistega koos, ühise eesmärgi nimel. Trenni minna on kergem, trennis olla põnevam ja järjepidevus on kindlustatud.
Treeneri kaasamine ei ole kindlasti ainult kõrge tulemuse püüdlejatele, pigem on see väga soovituslik ka algajatele, et keegi neid jälgiks, tagaks järk-järgulisuse ning järjepidevuse ja suurendaks tõenäosust, et endale liiga ei tehtaks. Muuhulgas saab treener jälgida nii vaimse (töö, pere, elu) kui füüsilise (treeningud) koormuse tasakaalu, sest esimene mõjutab meie stressi taset just sama palju, kui teine. Ja kui ignoreerida vaimset koormust, siis ei saa füüsilist potentsiaali realiseeritud. Kaks pead on ikka kaks pead – kui koostöö sujub, siis on oodata ka põnevaid õnnestumisi võistlusradadel.
Karmen Reinpõllu treeningkavasid vaata Triatloniakadeemia veebist SIIT.
Avafoto Otepää triatlonist, foto autor Reiko Kolatsk