Jooksmine 30.11.2015
Autor

Tutvustame jooksuklubisid - Prorunner

Jätkame siinsete jooksuklubide tutvustamist Prorunneri klubist. Klubi tegemistest räägib Kadiliis Kuiv.

Uudise pilt

Mis päeviti, mis kell ja kus trennid toimuvad?

Ühistreeningud toimuvad igal teisipäeval ja neljapäeval Tartus, igal kolmapäeval Jõgeval, igal neljapäeval Rakveres ning keskmiselt kaks korda kuus pühapäeviti Tallinnas.

Tartu treeningute algus on kell 19:00. Treeningud toimuvad kõige sagedamini Tamme staadioni välisringil, Tähtvere pargis, aga ka Kassitoomel eriti mõnusa mäetreeningu tarbeks J Sisetreeningu puhul kogunevad tartlased TÜ Spordihoonesse.

Jõgeval algab ühistreening kell 18:00 ning toimub see Jõgeva staadionil. Külmal aastaajal liigutakse peale aktiivsemat jooksuosa Jõgeva Lasketiiru.

Rakvere treeningud algavad kell 18:30 ning nende toimumispaikadeks on Rakvere staadion, spordikeskuse maneez, Palermo, Tammik jne.

Tallinna pühapäevased treeningud algavad reeglina kell 12:00 ning välishooajal toimuvad need Järve terviserajal. Sisehooajal treenime tavaliselt Tallinna Spordihallis või Lasnamäe Kergejõustikuhallis.

Treeningute nädalakava on üleval klubi kodulehel prorunner.ee ja Facebooki lehel ning sealt on alati võimalik käesoleva nädala treeningute algusajad ja toimumiskohad üle kontrollida.

Kes on treenerid, kes neid trenne läbi viivad? Mis on nende taust?

Tartu, Jõgeva ning praegu ka Tallinna treeninguid viib läbi Viljar Vallimäe. Viljaril on TÜ Kehakultuuri teaduskonna bakalaureuse kraad ning 47 erinevat medalit Eesti meistrivõistlustelt erinevatelt jooksudistantsidelt.

Rakvere treeninguid juhendab endine ultrajooksja Cris Poll, kelle taskus on samuti EMV medaleid. Lisaks suur kogemus erinevatelt distantsidelt, võistlustelt, korralduslikult poolelt ning  omandamisel abitreeneri tase 3.

Mis trennides tehakse?

Treeningut alustatakse soojendusjooksuga, mida tehakse enne treeningu algust iseseisvalt. Järgneb soojendusvõimlemine ning jooksuharjutuste osa .Tavaliselt tehakse ka mõned tõusva kiirusega lahtijooksud. Edasi järgneb treeningu nö põhiosa, kus tuleb teha olenevalt treeningu eesmärgist  rütmijookse, fartlekki, mäkkejooksu, lõike..  Kui seisund muud ei luba, on võimalik sellel ajal teha ka lihtsalt rahulik sörk. Järgnevalt tuleb lühike ÜKE ning venitusharjutused.

Oluline on, et igaüks teeks kaasa vastavalt oma võimetele.  Seetõttu sobivad sellised ühistreeningud ka algajatele, kes teevad lihtsalt asju kaasa omas tempos ning mahus. Karta ei ole midagi! Need, kellel põhi tugevam, teevad harjutusi suurema korduste arvuga või mõne vahva vimkaga :-)

Kaua trennid kestavad? Kas ma pean tulema trenni juba spordiriietes või on kusagil ka riietumis-pesemisvõimalus? Mida ma trenni kaasa võtma peaks?

Üldjuhul jääb ühistreeningute ajaline kestvus 1,5h kanti. Mõnikord läheb veidi kauem ja teinekord, nt heitlike ilmaolude tõttu oleme lõpetanud veidi varem. Välistreeningutele on soovitatav tulla juba trenniriietes.  Kaasa võiks võtta võimlemismati, et oleks mugavam ja puhtam ÜKE-t teha ja venitada. Sisehallis vahetatakse riided enne treeningu algust garderoobis ning peale treeningu lõppu on kõigil võimalus ennast ka pesta. Sisse pole samuti võimlemismatti tarvis kaasa vedada. Alati võiks trennis olla kaasas vesi või lahjem spordijook ning piisavalt riideid, et väljas külm ei hakkaks.

Kas erinevates linnades toimub trenne? Mismoodi erinevates linnades treeningud erinevad?

Prorunneri ühistreeningud toimuvad Tartus, Jõgeval, Rakveres ja Tallinnas. Üldjoontes on treeningute sisu sarnane, varieerub veidi vastavalt treeningpaigale ja võimalustele.

Millal on plaanis trennidega sisetingimustesse liikuda? Mismoodi siis trennide sisu-kestus- jms muutub?

Sisetingimustesse liigutakse juhul, kui tõesti ei ole võimalik enam väljas treeningut läbi viia, ent ka talvisel ajal on kord nädalas välitrenn igati omal kohal. Jõgeval näiteks tehakse ka talvel soojendus ja jooksuosa õues ning sisse minnakse ainult ÜKE-t tegema ja venitama. Sisetingimustes on ühistreeningute ülesehitus sarnane välistreeningutele. Grammike rohkem pannakse rõhku lihastreeningule ning kasutatakse ära saalitreeningu „hüvesid” nagu näiteks topispallid :-)

Kas klubil on trennidele lisaks oma liikmetele veel midagi teoksil? Laagrid? Ühised võistlusreisid?

Klubi korraldab oma liikmetele igas kvartalis kodumaise treeninglaagri, kuhu oleme kutsunud külalisesinejaid ning kus lisatakse tavapärastele jooksutreeningutele YogaFunk tunniga vunki juurde! Aeg-ajalt võtakse laagris ka lõbusas võtmes üksteisega mõõtu ning soovi korral oleme kaasa kutsunud ka massööri. Välislaagrit esimesel aastal ette ei võtnud, aga edaspidi katsume ka seda võimalust pakkuda. Oleme kasutanud võistlusele sõiduks ka ühist bussi, ent tihtipeale pakutakse ka väiksemas mastaabis teineteisele küüti JSuurematel võistlustel oleme püüdnud olla esindatud klubi telgiga, et liikmetel oleks võimalus kuskil oma asju hoida ning oleks koht, kus teistega kokku saada ja pärast muljetada.

Palju tavaliselt trennis inimesi käib? 

Kõrghooajal suvekuudel ca 30, talvel 15-20.

Kui tihti ma peaks klubi trennides käima?

Vastavalt võimalusele, kuidas ajaliselt jõuab ning endal soovi on. Ühistreening on hea võimalus oma jooksmistesse vaheldust luua, teiste jooksusõpradega kohtuda ning mis seal salata – paljude jaoks ka distsiplineeritumalt ÜKE-t ja jooksuharjutusi teha  :-)

Kas treeningutele lisaks aitate jooksjatel ka treeningplaane koostada? Mida selline treeningplaani koostamine tähendab?

Ikka saame aidata treeningplaaniga. See on eriti hea variant neile, kellel on keeruline ühistreeningutele jõuda;  kellel on mingi kindel võistlusega seotud eesmärk; või kes lihtsalt tunnevad, et treeningplaan neid motiveerib ja innustab. Treeningplaan on individuaalne, konkreetse jooksja hetkeseisundist, treenimisvõimalustest ning eesmärkidest lähtuv detailne kava. Soovitatav oleks samal ajal täita ka treeningpäevikut, et tehtut paremini analüüsida ning loomulikult on võimalus kava ka vajadusel jooksvalt muuta.

Millisele inimestele on treeningud mõeldud?

Treeningud on sobilikud igasuguse tasemega jooksjatele. Nagu mainitud, siis algajad hoiavad end veidi rohkem tagasi ning saavad vajadusel täiendavaid näpunäiteid; tugevamad sooritavad harjutusi suurema korduste arvuga või saavad treenerilt mõne vahva nipi, kuidas nüanssi lisada. Jooksuosa tehakse vastavalt oma võimetele.

Palju treeningud maksavad? Treeningplaani koostamine?

Üks treeningkord on 3€ nii liikmetele kui kõigile teistele. Treeningplaan on 35€/4 nädalat ning selle tellimise puhul on ühistreeningud juba hinna sees.

Viimased uudised